Lubelskie Centrum Onkologii wdraża najnowocześniejszą terapię w leczeniu nowotworów krwi

0
207
W Centrum Onkologii w Lublinie leczą raka unikalną metodą, gdy inne terapie zawodzą. Szansa na całkowitą reemisję. (zdjęcie: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, facebook)

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest pionierem terapii CAR-T w leczeniu nowotworów krwi, dając nadzieję pacjentom nieodpowiadającym na tradycyjne metody leczenia.

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku COZL w Centrum Onkologii w Lublinie ma rozpocząć przełomową terapię nowotworów krwi. Ta placówka jest pierwszym ośrodkiem niebędącym ośrodkiem akademickim w Polsce i jedynym na wschód od Wisły, który oferuje leczenie CAR-T, rewolucyjne podejście dla pacjentów, u których standardowe metody okazały się nieskuteczne.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Wojciech Szczęsny podpisał kontrakt z Barceloną

CAR-T: obiecująca terapia na oporne nowotwory krwi

Terapia CAR-T polega na modyfikacji komórek układu odpornościowego pacjenta w celu namierzania i niszczenia komórek nowotworowych. Ta innowacyjna terapia daje nadzieję pacjentom z zaawansowanymi nowotworami krwi, osiągając długoterminową remisję u 50% pacjentów. Całkowicie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), wysoka cena CAR-T — 1,8 mln zł — odzwierciedla złożoność produkcji tych „żywych leków”.

– Ta modyfikacja jest niezwykła, oparta naprawdę na bardzo zaawansowanych biotechnologicznych metodach. Ona pozwala na unikalne, jednorazowe uderzenie komórkami, które są własnymi komórkami pacjenta, zmodyfikowanymi pod kątem tego, jaki nowotwór ma w sobie i namnożone na zewnątrz po to, żeby efektywnie te komórki odnalazły i niszczyły – mówi prof. dr hab. n. med. Marek Hus, kierownik Katedry i Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i konsultant wojewódzki ds. hematologii.

– Metoda ta, jest stosowana u chorych, u których zawiodły inne metody terapii i którzy nie mieli szansy na jakiekolwiek inne, skuteczne leczenie. W nowotworach krwi takich jak białaczka, chłoniaki czy szpiczak plazmocytowy można uzyskać całkowitą remisję u ok. 90% chorych, a długotrwałą remisję u ok. 50% chorych – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Legieć, kierownik Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku w COZL.

CZYTAJ: Dieta przeciwnowotworowa: 25 pokarmów zapobiegających rakowi

Lublin staje się liderem w terapii CAR-T

Ośrodek leczył już 14 pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym w badaniach klinicznych i teraz rozszerzy swoje usługi, czyniąc terapię CAR-T bardziej dostępną we wschodniej Polsce. Dwie młode pacjentki z z wysokim stopniem złośliwości chłoniakiem zostały wybrane do leczenia.

Według aktualnie posiadanej wiedzy, zastosowanie tej metody przy tak młodych pacjentach może doprowadzić do całkowitej remisji i wyleczenia – dodaje dr Legieć.

Otrzymując certyfikację, lubelskie centrum dołączyło do grona 9 ośrodków w Polsce, które mogą leczyć nowotwory terapią CAR-T. Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku COZL wykonuje około 100 transplantacji komórek szpiku rocznie i systematycznie zwiększa liczbę przeprowadzanych procedur CAR-T.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Lewandowski strzelił dwa gole w Lidze Mistrzów w obecności Szczęsnego