Lublin testuje pierwszy wodorowy autobus!

0
258
W Lublinie testują autobus wodorowy. Zdjęcie: Facebook/Maciej Kawecki

Lublin testuje pierwszy wodorowy autobus, na dodatek autobus ten powstał w Polsce!

Nowy autobus wodorowy wyprodukowany w Lublinie podczas jazdy nie emituje spalin i jest bardzo cichy, a w jego budowie brali udział inżynierowie z Politechniki Lubelskiej. 

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dzięki współpracy miasta, lubelskiej uczelni i niemieckiej firmy Arthur Bus są plany, by w przyszłości w mieście powstała ogromna fabryka produkująca autobusy wodorowe na całą Europę!

„Rozpoczynające się we wtorek testy autobusu wodorowego umożliwią zdobycie doświadczenia w zakresie obsługi i eksploatacji tego rodzaju środka transportu w warunkach lubelskich” – podkreślił cytowany w komunikacie prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Poinformował jednocześnie, że w przyszłym roku na ulice Lublina wyjedzie pierwszy autobus napędzany wodorem. „Chcemy, żeby Lublin był jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym autobus zasilany ekowodorem będzie obsługiwał linie komunikacji miejskiej” – dodał Żuk.

Czytaj: Miasto zamienia przystanki autobusowe w ogrody dla pszczół

Autobus wodorowy, który był testowany na ulicach Lublina ma 12 metrów długości, zużywa maksymalnie 6 kg paliwa na 100 km i nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Może pomieścić 78 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących.

Autobus został wyprodukowany w lubelskim zakładzie przy ul. Frezerów przez spółkę Arthur Bus. W pracę byli zaangażowani naukowcy w Politechniki Lubelskiej. „Dzięki naszym autobusom chcemy dać miastom możliwość bezemisyjnego i cichego transportu, a jednocześnie aktywnie rozwijać zrównoważoną mobilność” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Philipp Glonner.

Autobus wodorowy był testowany już m.in. w Berlinie, Monachium, Norymberdze, Żywcu, Wiśle, Katowicach, Bielsku-Białej, Sosnowcu i Cieszynie.

Czytaj: Monika Kasiak to najlepszy kierowca autobusu miejskiego w Krakowie