Ludmiła Pawliczenko – najbardziej śmiercionośna snajperka

0
530

Uważa się, że Ludmiła Pawliczenko jest najbardziej śmiercionośną kobietą-snajperką w historii, która twierdziła, że zabiła setki w bitwie z nazistami.

W wieku 25 lat zabiła 309 żołnierzy podczas II wojny światowej, w tym 36 wrogich snajperów.

Pawliczenko była tak dobra w tym, co robiła, że naziści próbowali ją przekupić czekoladą, aby skłonić ją do zmiany stron, i przezwali ją „Rosyjska Dz**** z piekła rodem”. To całkiem mocne przezwisko.

Po tym, jak została ranna w wyniku wybuchu moździerza, podróżowała po świecie jako dziewczyna z plakatu dla Armii Radzieckiej i wygłaszała przemówienia w Wielkiej Brytanii i USA.

Czytaj: W USA odkryto piąte najstarsze na świecie drzewo!

Ludmiła Pawliczenko. Źródło: Wikimedia Commons

W trakcie przemówień mówiła: „Panowie, mam 25 lat i już zabiłam 309 faszystowskich najeźdźców. Czy nie sądzicie, panowie, że zbyt długo chowaliście się za moimi plecami?”.

Urodzona na dzisiejszej Ukrainie w 1916 roku rodzina Pawliczenko przeniosła się do Kijowa, gdy była nastolatką, gdzie zainteresowała się strzelectwem, a później studiowała historię na Uniwersytecie Kijowskim.

Czytaj: Tajemnicza Ukraina: Jezioro Berestuvate to bezdenny zbiornik, który nigdy nie zamarza

Kiedy jej uniwersytet został zbombardowany, postanowiła coś z tym zrobić i udała się do Armii Czerwonej. Chcieli, żeby dołączyła jako pielęgniarka, ale po zastrzeleniu kilku Rumunów pracujących z nazistami – tylko po to, by udowodnić, że może – pozwolili jej zostać snajperem.

Okazało się, że była to dobra decyzja i w bardzo krótkim czasie Pawliczenko stała się jedną z najlepszych w branży. W ciągu pierwszych 75 dni wojny zabiła 187 wrogów (średnio ponad dwóch dziennie).

Ludmiła Pawliczenko. Źródło: Wikimedia Commons

Bycie snajperem nie było łatwą pracą. Rosja jest naprawdę zimna i musieli przebywać na ziemi niczyjej przez wiele dni bez ruchu, aż do właściwego momentu. Kiedyś ustawiała manekiny, aby rozproszyć uwagę innych snajperów, co było cholernie sprytne.

W końcu została ranna, a jej wojna się skończyła, po czym została wykorzystana w kampanii propagandowej mającej na celu skłonienie Amerykanów do przyłączenia się do wojny. Zmarła 27 października 1974 roku.

johannesfloe.com – Art to remember