Ludzie, którzy płaczą podczas oglądania filmów są silniejsi emocjonalnie

0
729

Według badań ludzie, którzy płaczą podczas oglądania filmów są silniejsi emocjonalnie.

Historie, takie jak: Mój przyjaciel Hatchiko, Zielona mila czy Pamiętnik sprawiły, że wiele osób zalało się łzami. Najczęściej uważamy, że płacz podczas oglądania filmów jest oznaką słabości, jednak badania mówią zupełnie co innego!

Paul J. Zak, neuroekonomista z Uniwersytetu Claremont Graduate , przeprowadził badanie, w którym potwierdza, że osoby, które płaczą podczas oglądania filmów i różnych programów, mają w sobie więcej empatii, lepiej radzą sobie z emocjami i są silniejsze w pokonywaniu codziennych trudności.

Lubimy oglądać historie, które wzbudzają w nas współczucie i empatię. Co tak naprawdę dzieje się, gdy ktoś płacze i dlaczego łzy podczas filmu sprawiają, że taka osoba jest silniejsza od osoby, która się nie wzrusza?

1.Osoby, które płaczą, doskonale zdają sobie sprawę, że oglądane historie nie są oparte na faktach (chociaż czasami są) i mimo to nie potrafią powstrzymać łez, ani skontrolować swoich emocji i nie okazać współczucia.

© Roma / Participant Media

Profesor Zak uważa, że pod względem poznawczym, mimo że osoby wiedzą, że film nie jest prawdziwy i historia jest fikcją to i tak zaczną płakać, gdy zobaczą emocjonalną scenę.

2. Wszystko przez oksytocynę

© The Notebook / New Line Cinema

Oksytocyna działa jak neuroprzekaźnik i hormon ten jest odpowiedzialny za to, co czujemy, gdy oglądamy wzruszającą scenę. Wiążemy opowieść z konkretnym uczuciem, a potem z pozytywnym działaniem. To sprawia, że oksytocyna czyni nas jeszcze bardziej empatycznymi osoba i sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci na świat i czujemy się szczęśliwsi.

3. Osoby, które płaczą podczas oglądania filmów nie boją się okazywać swoich emocji.

© The Pursuit of Happiness / Columbia Pictures

Osoby, które nie wstydzą się płakać podczas oglądania filmu, są w rzeczywistości o wiele bardziej wytrzymałe niż ci, którzy ukrywają swoje łzy. Wszystko dzięki temu, że takie osoby nie boją się swoich emocji i odważnie potrafią je wyrazić. Nie boją się krytyki czy osądzenia. Według profesora Zaka to także efekt oksytocyny, ponieważ osoby empatyczne wobec innych ludzi nie boją się stanąć w obronie tego, co uważają za słuszne.

Czytaj: Szkoły w Danii mają obowiązkowe zajęcia z empatii w ramach oficjalnego programu nauczania

4. Mocna siła łez

© Amélie / Union Générale Cinématographique

Badanie profesora Zaka pokazuje również, że osoby, które płaczą podczas oglądania filmów, są świadome uzdrawiającej mocy łez. Wzruszenie i płacz pozwala nam łączyć się z innymi ludźmi, wiemy, że istnieją okoliczności, które mogą wpłynąć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na nasze środowisko i my jesteśmy na to wszystko podatni.

5. Nie boją się emocji i nie uciekają przed nimi

© Hachi: A Dog’s Tale / Scion Films

Ludzie, którzy płaczą przez ekranem telewizora wiedzą również, że ważne jest, aby zachować pewną perspektywę wobec tego, co się z nami dzieje w środku, i że czasami trzeba po prostu sobie popłakać i „oczyścić” oczy. To pozwala osiągnąć większą stabilność emocjonalną niż u osób, które ukrywają swoje uczucia.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

6. Nie dbają o podział na role ze względu na płeć ani oczekiwania

© The Green Mile / Castle Rock Entertainment

Każdy z nas słyszał, że „chłopaki nie płaczą”, albo „duzi chłopacy nie powinni płakać”. Większość matek uczy chłopców, że nie powinni oni płakać, a tym bardziej publicznie i że jest to oznaka słabości. Jest to bardzo krzywdzące i bezsensowne ograniczenie. Płacz dzieci nie powinien podlegać osądom, obojętnie czy jest to płacz dziewczynki czy chłopca.

7. Doświadczają życia w 100%

© Lion / See-Saw Films

Znów nawiąże do oksytocyny. Hormon ten wiąże się z zaufaniem do ludzi. Ci ludzie, którzy mają większe zaufanie do ludzi, posiadają wyższy poziom tego neuroprzekaźnika w swoim ciele i często nawiązują w życiu głębsze relacje. Tacy ludzie doceniają wartość ludzi wokół siebie. Doświadczają życia pełniej i mocniej niż ci, którzy mają problem z zaufaniem i odczuwają niepokój z powodu relacji, które nawiązują.

Czy są jakieś filmy, które sprawiły, że płakałeś/aś? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Czytaj: Dwuminutowy film wizualizujący ponad 315 lat handlu niewolnikami.