Ludzie, którzy w większości siedzieli w domach, zarazili się Covid-19

0
486
Czy w takim razie siedzenie w domu ma sens? Zdjęcie: pixabay.com

Na konferencji prasowej 6 maja 2020 roku gubernator Andrew Cuomo powiedział, że 66% nowych pacjentów z Covid-19 w Nowym Jorku to ludzie, którzy siedzieli w mieszkaniach.

„To niespodzianka: w przeważającej części zarażeni ludzie siedzieli cały czas w mieszkaniach”, powiedział Cuomo. „Myśleliśmy, że może korzystali z transportu publicznego, i podjęliśmy specjalne środki ostrożności w stosunku do transportu publicznego, ale ci ludzie byli dosłownie cały czas w domu”.

„Szokujące” dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 100 nowojorskich szpitali i około 1300 nowych pacjentów”, powiedział Cuomo.

Rodzi się pytanie: „Jak rygorystycznie przebywali w domu?” pyta Stephen Morse, profesor epidemiologii w Mailman School of Public Health na Columbia University, który koncentruje się na ocenie ryzyka chorób zakaźnych.

Możliwe, że kiedy wkraczamy w dziewiąty i dziesiąty tydzień dość ekstremalnych środków zapobiegawczych, ludzie czują się zmęczeni lub zbyt zrelaksowani, mówi Joseph Vinetz, profesor medycyny w Yale School of Medicine i lekarz-naukowiec od chorób zakaźnych.

„To, że jesteśmy zmęczeni, nie oznacza, że wirus się tym przejmuje” – mówi. „Wirusy nie mają emocji; po prostu robią swoje.”

Według Cuomo „wiele z tego sprowadza się do tego, co robisz, aby się chronić”.

Zaczynając od maseczek po artykuły spożywcze, oto lista kontrolna przypominająca o działaniach epidemiologów i ekspertów od chorób zakaźnych, którzy twierdzą, że powinieneś bezwzględnie tego przestrzegać, nawet jeśli mieszkasz w miejscu, które się ponownie otwiera na ludzi.

Używaj maseczek ostrożnie

Ludzie noszą maseczki poza domem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19.

Oprócz posiadania maseczki na twarz „ludzie muszą bardzo uważać na to, jak je zakładają i jak zdejmują”, mówi Morse. Umyj ręce przed nałożeniem maseczki na twarz.

Kluczem jest dopasowanie: maseczka ​​powinna zakrywać nos i usta, ale powinna być wygodna i nie dusić.

„Po to jest drut, który przechodzi nad nosem, aby uformować drut do kształtu nosa”, mówi Vinetz. „Musisz wsunąć maseczkę pod brodę.”

„Nie jest trudno nosić maseczkę, ale ktoś musi pokazać ludziom, jak zrobić to dobrze” – dodaje. Rzeczywiście, noszenie maseczki może być nieco niewygodne, ale zarówno ze względu na skuteczną profilaktykę, jak i względy sanitarne, ważne jest, aby zachować ją podczas całej wycieczki, zamiast zdejmować ją lub zsuwać na brodę.

Zdejmując maskę, należy ją zdjąć bez dotykania jej przedniej części, a następnie należy umyć ręce, mówi Morse. „Jeśli maseczka zostanie zanieczyszczona, a Ty ją dotkniesz – nawet jeśli masz czyste ręce – kiedy potem dotkniesz twarzy, możesz się zarazić” – mówi Morse.

Maseczki z tkaniny wielokrotnego użytku powinny być regularnie czyszczone, najlepiej po każdym ich noszeniu lub gdy się zabrudzą. Maseczki można prać w pralce w gorącej wodzie i suszyć w suszarce bębnowej w wysokiej temperaturze.

Unikaj ludzi na ulicy

„Większość z nas słyszała, że musimy być w odległości co najmniej 1,5-2 metry od innych ludzi w miejscach publicznych. „To nie jest magiczna liczba”, ale uważa się, że jest to odległość niezbędna, aby zapobiec przedostawaniu się wirusa metodą kropelkową, jeśli ktoś kichnie lub kaszlnie”, mówi Morse.

„Odległość fizyczna może być trudna do zorganizowania. „Istnieje granica tego, jak daleko możesz, zwłaszcza w Nowym Jorku, się rozdzielić” – mówi Morse.

„Staraj się unikać patrzenia twarzą w twarz, gdy jesteś na zewnątrz w zatłoczonych miejscach”, mówi Morse. „Brzmi to dziwnie”, ale utrzymuje Cię z dala od tchu innych ludzi, dodaje.

Starannie myj ręce

Higiena rąk jest niezwykle ważna, ponieważ łatwo jest przypadkowo dotknąć twarzy i się zarazić.

„Zawsze upewnij się, że masz czyste ręce” – mówi Morse. „Myj ręce mydłem i wodą lub używaj środków do dezynfekcji rąk przez cały dzień”.

Na przykład umyj ręce po dotknięciu śmieci; oraz przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku. „Także po tym, jak dotkniesz czegoś na zewnątrz i wrócisz do mieszkania”, mówi. Obejmuje to dotykanie klamek, otwieranie paczek lub naciskanie przycisków windy.

Vinetz mówi, że noszenie rękawiczek może dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nosisz rękawiczki, powinieneś założyć, że masz brudne ręce i unikać dotykania twarzy.

Czytaj: Uwaga na korona-obżarstwo

Strategicznie podchodź do załatwiania spraw

Kiedy wykonujesz ważne zlecenia lub często odwiedzasz firmy, które zaczynają się otwierać, nadal powinieneś być bardzo ostrożny.

Zdecydowanie nie powinieneś wychodzić z domu, jeśli jesteś chory.

Mniej chodź do sklepów, aby zmniejszyć zarażenie innych osób, zamów jedzenie i leki do domu, jeśli to możliwe (i nie przyjmuj dostaw osobiście). Zdecyduj się zapłacić za swoje produkty online lub przez telefon, a jeśli to możliwe, skorzystaj z płatności zbliżeniowej.

Jeśli pójdziesz do sklepu, trzymaj się co najmniej 2 metry od innych osób i załóż maseczkę na twarz. Niektóre sklepy wyznaczyły „bezpieczną odległość” na podłodze w liniach kas i dostępne są płyny do dezynfekcji i rękawiczki. Nie powinieneś dotykać oczu, nosa ani ust przez cały czas, gdy jesteś poza domem.

Po zakończeniu zakupów użyj środka dezynfekującego do rąk i umyj ręce mydłem i wodą, gdy będziesz w domu.

Ostrożnie obchodź się z paczkami i artykułami spożywczymi

Wiele osób robi zakupy online. Istnieją jednak dowody na to, że wirus Covid-19 może przetrwać na powierzchniach od godziny do kilku dni.

Kiedy dostajesz paczkę lub przynosisz do domu torbę na zakupy, Morse sugeruje otwarcie jej poza domem. „Zostaw opakowanie za drzwiami, a potem czystymi rękami wyciągnij rzeczy, które były w środku” – mówi.

„Połóż przedmioty na powierzchni, którą możesz później łatwo wyczyścić i oczywiście umyj ręce” – mówi Morse.

Unikaj wind

Przejazd z kimś windą to stosunkowo krótki czas na zetknięcie się z zarazkami, ale nadal należy zachować ostrożność. „Zminimalizuj liczbę osób w windzie” – mówi Morse. Windy są nieco mniej zatłoczone, gdy ludzie zostają w domu, więc powinieneś poczekać, aż będziesz mógł pojechać windą samotnie lub z jak najmniejszą liczbą osób. I noś maseczkę podczas jazdy windą, nawet jeśli jeździsz solo”.

„Naciskanie przycisków kluczem lub innym nieożywionym przedmiotem nie zaszkodzi, ale po powrocie do domu musisz umyć ręce”.

Zachowaj dystans, nawet gdy jesteś w parku

Pomimo zasad dotyczących dystansu społecznego pojawiły się zdjęcia grup ludzi gromadzących się w bardzo zatłoczonych parkach, lub innych miejscach, takich jak Nowy Jork, które wzbudziły zaniepokojenie.

Vinetz mówi, że można chodzić do parków lub udać się na zewnątrz na spacer dla lepszego zdrowia psychicznego, ale tam, gdzie jest mało ludzi.

„Cały czas noś maseczkę, gdy jesteś na zewnątrz i trzymać się z daleka od każdego, kogo spotkasz. Jeśli spotykasz się z przyjaciółmi lub rodziną na świeżym powietrzu, musisz pozostać w odległości co najmniej 2 metrów od siebie. Upewnij się, że Twoi kumple lub członkowie rodziny byli wolni od objawów koronawirusa przez co najmniej 14 dni przed spotkaniem”.

Czytaj: WROCŁAW: NIE ŻYJE PIELĘGNIARKA ZAKAŻONA KORONAWIRUSEM