Ludzie, którzy wierzą w astrologię, są mniej inteligentni i bardziej narcystyczni

0
233
Najbardziej podstawowym zjawiskiem z zakresu astrologii są znaki zodiaku. Zdjęcie: pl.freepik.com

Podczas gdy astrologia może rosnąć wśród pokolenia Z i milenialsów, naukowcy twierdzą, że ludzie, którzy wierzą w znaki zodiaku, są mniej inteligentni i bardziej narcystyczni.

Wszyscy wiemy, że jedna osoba używa swojego znaku astrologicznego jako kozła ofiarnego za okropne zachowanie.

Ale badanie opublikowane w Personality and Individual Differences mówi, że jest ku temu powód: badanie planet i księżyców skorelowanych z naszą osobowością wynika z wyższych poziomów narcyzmu.

Nie wspominając o niższym IQ.

Czytaj: Jaki zawód wybrać zgodnie ze swoim znakiem zodiaku?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Lund, w Szwecji, zebrał 264 odpowiedzi z internetowego kwestionariusza, w którym zaobserwował narcyzm i inteligencję poprzez szereg ocen.

„Główny wynik pokazał, że im wyższy narcyzm, być może zaskakujące, tym większa wiara w astrologię” – napisał zespół.

„Pozytywne skojarzenie wynika prawdopodobnie z łączącego ich egocentrycznego światopoglądu, choć należy to zbadać w dalszych badaniach”.

Dodali: „Im wyższy poziom inteligencji, tym mniejsza wiara w astrologię”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Każda osoba, która brała udział w badaniu, została poddana ocenie Inwentarza Przekonań w Astrologii, Skali Osobowości IPIP-30 oraz Krótkiej Ciemnej Triady Osobowości (SD3-Narcissism).

Inteligencję mierzono za pomocą czterech trójwymiarowych elementów rotacji (mierzących rozumowanie wizualno-przestrzenne) pochodzących z Międzynarodowych Zasobów Umiejętności Poznawczych.

Naukowcy doszli do wniosku, że silna wiara w horoskopy nie ma zdolności krytycznego myślenia, co może prowadzić do wiary w inne pseudonauki.

Czytaj: Kosmiczne miejsce w Krakowie, czyli Cosmic Games Pub!

Napisali: „Chociaż przyjęcie astrologii może wydawać się niewinne, to jednak możliwe, że ułatwia bezkrytyczne myślenie i sprzyja uprzedzeniom.”

„Co więcej, wiara w astrologię koreluje z wiarą w wiele innych pseudonauk, a także z wiarą w teorie spiskowe, które wskazują, że może to nie być wcale takie nieszkodliwe”.

Wyrazili również, że im więcej osób próbuje podkreślić swoją „wyjątkowość”, tym bardziej może to prowadzić do bardziej „egocentrycznego spojrzenia na świat”, z potencjałem pokolenia rosnących narcyzów.

Dodali: „Ponieważ przepowiednie astrologiczne i horoskopy wydają się być pozytywnie sformułowane, wzmacnia to wspaniałe uczucia, a tym samym może jeszcze bardziej przemawiać do narcyzów”.

Chociaż od czasu do czasu może to być zabawna dyskusja przy obiedzie, może nadszedł czas, aby przestać skupiać się na tym, co piszą w horoskopach.