Ludzkie organy z drukarki 3D

0
536
University of Buffalo/ YouTube

Metoda szybkiego drukowania 3D przybliża nas o jeden krok do drukujących organów.

Nowa metoda wykorzystuje stereolitografię i galaretowate materiały zwane hydrożelami, aby przyspieszyć ten proces.

Technologie druku 3D ewoluowały w niewiarygodnym tempie, w wyniku czego powstało wszystko, od mięsa drukowanego w 3D, przez drukowane domy 3D, aż po pistolety drukowane w 3D.

Wiele drukarek 3D chwaliło się, że mogą być przyszłością drukowanych organów, ale jeszcze do tego nie dotarliśmy. Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Buffalo może być po prostu kluczem do narządów wydrukowanych w 3D.

„Opracowana przez nas technologia jest 10-50 razy szybsza od standardu branżowego i działa z dużymi próbkami, które wcześniej były bardzo trudne do osiągnięcia” – powiedział w oświadczeniu współautor badania dr Ruogang Zhao, profesor nadzwyczajny inżynierii biomedycznej.

Czytaj: Lekarz z Krakowa drukuje ręce dla dzieci na drukarce 3D. Sprawia, że znowu się uśmiechają!

Naukowcy opublikowali 7-sekundowe wideo, które jest przyspieszeniem 19 minut i pokazuje drukowaną całą rękę. Ten proces normalnie wymagałby co najmniej sześciu godzin przy użyciu konwencjonalnych metod drukowania 3D.

Nowa metoda nazywa się stereolitografią i wykorzystuje galaretowate materiały zwane hydrożelami.

„Nasza metoda pozwala na szybkie drukowanie modeli hydrożelowych o wielkości centymetrów. Znacząco zmniejsza deformację części i uszkodzenia komórek spowodowane przez długotrwałe narażenie na stres środowiskowy, które często obserwuje się w konwencjonalnych metodach drukowania 3D ”- dodał inny współautor badania, dr Chi Zhou.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

Naukowcy twierdzą również, że metoda ta jest szczególnie odpowiednia do drukowania komórek z wbudowanymi sieciami naczyń krwionośnych. Oczekuje się, że ten rodzaj technologii będzie centralną częścią produkcji ludzkich tkanek i narządów drukowanych w 3D.

Praca została dofinansowana ze środków Narodowego Instytutu Obrazowania Biomedycznego i Bioinżynierii Narodowego Instytutu Zdrowia. Dodatkowe fundusze zapewniły UB School of Engineering and Applied Sciences oraz Jacobs School of Medicine and Biomedical Sciences. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Advanced Healthcare Materials.

johannesfloe.com – Art to remember