„Ludzkość jest chciwa, głupia i stanowi największe zagrożenie dla Ziemi” – Stephen Hawking

0
346
Stephen Hawking. Zdjęcie: Twitter

Stephen Hawking (1942-2018), światowej sławy fizyk i kosmolog, pozostawił po sobie wiele słynnych cytatów, mądrych słów i inspirujących powiedzeń.

Jednak słynie również ze swojej prawdziwej gadaniny, mówiącej ludziom, że ludzkość jest chciwa i szkodzi planecie.

Podczas wywiadu z Larry King w talk show Larry King Now w 2016 roku powiedział, że ludzkość jest chciwa i zawsze była swoim największym problemem.

„Na pewno nie staliśmy się mniej chciwi ani mniej głupi” – powiedział. „Sześć lat temu martwiłem się zanieczyszczeniem i przeludnieniem. Od tego czasu sytuacja tylko się pogorszyła. Populacja wzrosła o pół miliarda od naszego ostatniego spotkania [sześć lat wcześniej] i końca nie widać. W tym tempie do roku 2100 będzie to jedenaście miliardów„.

Rozmawiając z BBC przy innej okazji, Hawking powiedział: „Jesteśmy blisko punktu krytycznego, w którym globalne ocieplenie staje się nieodwracalne. Działania Trumpa mogą zepchnąć Ziemię ponad krawędź, aby stać się jak Wenus, z temperaturą dwustu pięćdziesięciu stopni i padającym kwasem siarkowym.”…

„Zmiana klimatu jest jednym z największych niebezpieczeństw, przed którymi stoimy, i możemy temu zapobiec, jeśli podejmiemy działania teraz”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Relokacja międzyplanetarna jako jedyne prawdopodobne rozwiązanie.

Chociaż wciąż możliwe jest uratowanie Ziemi, Hawking był pewien, że ludzkość jest chciwa i nigdy nie znajdzie powodów, by podjąć zdecydowane, zjednoczone i odpowiednie działania. Mówił „[…]ewolucja wbudowała w ludzki genom chciwość i agresję. Nie ma oznak zmniejszania się konfliktu, a rozwój zmilitaryzowanej technologii i broni masowego rażenia może sprawić, że będzie to katastrofalne”.

Jedynym sposobem na zachowanie naszego gatunku byłoby zabezpieczenie jakiejś zapasowej planety na czas, kiedy nasza planeta stanie się całkowicie zdatna do zamieszkania.

„Najlepszą nadzieją na przetrwanie rasy ludzkiej mogą być niezależne kolonie w kosmosie”.

Czytaj: 4 rady od Stephena Hawkinga, które zmieniają życie

O zanieczyszczeniach i nadużywaniu sztucznej inteligencji

Hawking powiedział, że zanieczyszczenie powietrza szybko wymknęło się spod kontroli, ponieważ krzywa wzrostu stale rosła w okresie ostatnich pięciu lat.

Zanieczyszczenie powietrza wzrosło w ciągu ostatnich pięciu lat” – powiedział Hawking. „Ponad 80% mieszkańców obszarów miejskich jest narażonych na niebezpieczne poziomy zanieczyszczenia powietrza”.

Zanieczyszczenie powietrza jest największym czynnikiem wpływającym na klimat. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest dziś spalanie paliw kopalnych, produkt uboczny industrializacji, a ponieważ rządzi nim ludzkość, nie ma odwrotu od postępu współczesnej ery.

Mówił także o sztucznej inteligencji, twierdząc, że światowe rządy niebezpiecznie angażują się w „wyścig zbrojeń AI”.

Nieuczciwa sztuczna inteligencja może być trudna do powstrzymania” – powiedział Hawking. „Musimy zapewnić, że sztuczna inteligencja jest projektowana w sposób etyczny z zastosowanymi zabezpieczeniami”.

Sztuczna inteligencja ma wiele zalet, ale gdy jest instrumentem realizacji złego programu, może stać się narzędziem masowej inwazji i zniszczenia.

Jak stwierdziła w 2017 roku badaczka Kate Crawford: „Tak jak obserwujemy wzrost funkcji krokowej w rozprzestrzenianiu się sztucznej inteligencji, dzieje się coś innego: wzrost ultranacjonalizmu, prawicowego autorytaryzmu i faszyzmu” – powiedziała The Guardian.

Słynny fizyk (szacowany IQ – 162) był najbardziej znany ze swoich wysiłków w dziedzinie kosmologii, ogólnej teorii względności i grawitacji kwantowej, zwłaszcza w kontekście czarnych dziur.

U Hawkinga, naukowca wykształconego w Cambridge i Oxfordzie, zdiagnozowano wolno postępującą postać stwardnienia zanikowego bocznego lub chorobę Lou Gehriga, chorobę neuronu ruchowego, która powodowała paraliż i pozostawiała go w bezruchu przez większość jego życia.

Hawking wniósł trwały wkład w świat nauki i fizyki, z licznymi autorskimi książkami i inspirującymi cytatami dołączonymi do jego nazwiska.

Czytaj: Student Politechniki Poznańskiej stworzył koncepcje samowystarczalnej jednostki do zamieszkania w przestrzeni kosmicznej.