Luksemburg jest pierwszym krajem, który wprowadził bezpłatny transport publiczny

0
652
Zdjęcie: Stock Photos from abyrvalg00/Shutterstock

Po raz pierwszy na świecie w Luksemburgu można było przejechać się wszystkimi środkami transportu publicznego za darmo.

Mały, pozbawiony dostępu do morza kraj zniósł opłaty za wszystkie tramwaje, pociągi i autobusy od 29 lutego, aby złagodzić zatłoczone ulice.

To niesamowita inicjatywa, którą inne rządy będą z pewnością bacznie obserwować, ponieważ będą się zastanawiać, czy kraj może utrzymać jakość świadczonych usług, a jednocześnie sprawić, że mniej samochodów będzie na drogach.

Chociaż Luksemburg jest jednym z najmniejszych krajów Europy, kwitnąca gospodarka w tym kraju oznacza, że osoby dojeżdżające do pracy z sąsiedniej Belgi, Francji i Niemiec codziennie wyjeżdżają, powodując duże i chaotyczne korki na drodze.

Czytaj: Japońskie przystanki w kształcie owoców

Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, populacja Luksemburga wynosi nieco ponad 600 000, ale 214 000 osób codziennie dojeżdża do pracy z innych krajów. Ta nowa inicjatywa powinna nie tylko zrównoważyć transport dla wszystkich obywateli, bez względu na klasę, ale również powinna zmniejszyć ilość samochodów na drodze.

„Dla osób o niskich dochodach lub płacy minimalnej jest to naprawdę ważne”, powiedział minister transportu Francois Bausch. „Głównym powodem jest lepsza jakość mobilności, a drugim powodem są oczywiście kwestie środowiskowe”.

W rzeczywistości prawie połowa emisji gazów cieplarnianych w Luksemburgu pochodzi z transportu, a około 73% osób dojeżdża do pracy samochodem. Bezpłatny transport publiczny to tylko jedno narzędzie, którego rząd używa do zwalczania tego problemu. Począwszy od 2018 r. rząd rozpoczął dziesięcioletnią inwestycję w linie kolejowe w wysokości 3,9 mld EUR (4,3 mld USD), a także planuje dysponować całkowicie elektryczną flotą autobusów do 2030 roku.

Dla tych, którzy będą chcieli dojeżdżać w spokoju i lepszych warunkach jest opcja wykupienia podróżowania w pierwszej klasie. Trzeba wykupić roczną kartę i należy za nią zapłacić 660 €. I chociaż bezpłatny transport z pewnością nie sprawi, że wszyscy nagle przestaną jeździć samochodami, niektórzy już cieszą się z tej zmiany.

„Codziennie próbując przedostać się z centrum miasta stałam w korku i czasami traciłam 50 minut” – powiedziała pracowniczka Amazonka Mia Mayer, która przerzuciła się na jazdę autobusem. „Miasto Luksemburg nie jest wielkim miejscem, więc naprawdę dużo czasu traci się na jazdę samochodem”.

Chociaż Luksemburg jest pierwszym krajem, który wprowadził bezpłatny transport publiczny, kilka mniejszych miast na całym świecie też dokonało tego ruchu, w tym stolica Estonii – Tallin.

Źródło:IndependentReuters

Czytaj: ZAMIAST KINOWYCH FOTELI… ŁÓŻKA!