Machu Picchu jest o kilkadziesiąt lat starsze niż sądzono

0
641
Machu Picchu, Cusco. Źródło: Twitter

Nowe badania pokazują, że Machu Picchu, starożytna inkaska cytadela położona wysoko w Andach w Peru, była zamieszkiwana od około 1420 do 1532 roku n.e., a działalność rozpoczęła się dwie dekady wcześniej niż sugerują źródła tekstowe.

Machu Picchu, położone około 80 km od Cusco w Peru, jest jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Ameryce Południowej.

Dokładne datowanie monumentalnego miejsca opiera się jednak w dużej mierze na źródłach dokumentacyjnych.

„Od czasu „odkrycia naukowego” w 1911 r. ten wiejski pałac Inków stał się powszechnie rozpoznawany i jest obecnie prawdopodobnie najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym w Ameryce Południowej” – powiedział profesor Uniwersytetu Yale, Richard Burger wraz z kolegami.

„W 1983 roku Machu Picchu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i każdego roku odwiedza je ponad milion podróżnych”.

Czytaj: Bieszczadzkie lasy bukowe na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Twitter

„Źródła historyczne pochodzące z hiszpańskiej inwazji na Imperium Inków wskazują, że cesarz Inków, Pachacuti przejął władzę w 1438 roku, a następnie podbił dolną dolinę Urubamba, gdzie znajduje się Machu Picchu”.

„Na podstawie tych zapisów uczeni oszacowali, że miejsce to zostało zbudowane po 1440 r., a być może dopiero w 1450 r., w zależności od tego, ile czasu zajęło Pachacuti podporządkowanie regionu i zbudowanie kamiennego pałacu”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Naukowcy wykorzystali akceleratorową spektrometrię mas, zaawansowaną formę datowania radiowęglowego, do analizy próbek ludzkich od 26 osób wydobytych z pochówków w Machu Picchu.

Kości i zęby użyte w analizie prawdopodobnie należały do ​​urzędników, czyli sług, którzy zostali przydzieleni do majątku królewskiego.

„Pozostałości wykazują niewiele dowodów na zaangażowanie w ciężką pracę fizyczną, taką jak budowa, co oznacza, że ​​prawdopodobnie pochodziły one z okresu, gdy miejsce to funkcjonowało jako wiejski pałac, a nie z okresu budowy” – powiedzieli naukowcy.

Czytaj: Miasto Inków w końcu dostępne także dla osób niepełnosprawnych

Twitter

Odkrycia ujawniają, że Machu Picchu było używane od około 1420 do 1530 r. — kończąc mniej więcej w czasie hiszpańskiego podboju — czyniąc to miejsce co najmniej 20 lat starszym niż sugeruje to przyjęty zapis historyczny i rodząc pytania dotyczące naszego zrozumienia chronologii Inków.

„Do tej pory szacunki dotyczące starożytności Machu Picchu i długości jego okupacji opierały się na sprzecznych relacjach historycznych napisanych przez Hiszpanów w okresie po hiszpańskim podboju” – powiedział profesor Burger.

„To pierwsze badanie oparte na dowodach naukowych, które pozwoliło oszacować założenie Machu Picchu i długość jego okupacji, dając nam jaśniejszy obraz pochodzenia i historii tego miejsca”.

Twitter

Odkrycia sugerują również, że Pachacuti, którego panowanie skierowało Inków na drogę do stania się największym i najpotężniejszym imperium Ameryki prekolumbijskiej, zdobył władzę i rozpoczął swoje podboje dziesiątki lat wcześniej niż wskazują źródła tekstowe.

„W związku z tym ma to wpływ na szersze zrozumienie historii Inków” – powiedział profesor Burger.

„Wyniki sugerują, że dyskusja na temat rozwoju imperium Inków oparta głównie na zapisach kolonialnych wymaga rewizji”.

„Nowoczesne metody radiowęglowe zapewniają lepszą podstawę niż historyczne zapisy do zrozumienia chronologii Inków”.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Antiquity.