Mądre przysłowia z całego świata

0
2148

Angielski filozof Fransic Bacon powiedział, że „geniusz, dowcip i ducha narodu poznaje się po jego przysłowiach”. Ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, ponieważ skarbnica polskich powiedzeń i przysłów jest bardzo bogata. Jednak nie tylko w Polsce przekazujemy mądrości z pokolenia na pokolenie. W każdym społeczeństwie od setek lat ludzie przestrzegają, aby żyło się lepiej.

Życiowe przysłowia biorą się prosto z życia. W każdym języku świata od setek lat funkcjonują przysłowia. Wszędzie uczą jak żyć lepiej, radzą, przestrzegają i zachęcają do uczenia się na cudzych błędach. W poniższym zestawieniu przedstawiam mądrości życiowe z różnych krajów, ponadczasowe i uniwersalne po dziś dzień. Gwarantuję, że Ty także odnajdziesz mądrą i cenną wskazówkę, która pomoże Ci lepiej żyć.

  • Przysłowie z Kenii: „Kiedy walczą słonie, cierpi trawa”. Oznacza to, że gdy silni i wpływowi ludzie walczą to najbardziej cierpią zwykli ludzie.
  • Przysłowie z Brazylii: „Pies ugryziony przez węża boi się kiełbasy”. Oznacza to, że ktoś z powodu złych doświadczeń boi się ponownie coś zrobić, nawet jeśli będzie to dla niego bardzo dobre.
  • Przysłowie z Włoch: „Kto ma głowę z wosku, nie powinien wychodzić na słońce”. Oznacza to, że każdy z nas powinien być świadomy swoich słabych i mocnych stron oraz nie porywać się z motyką na słońce, nie brać odpowiedzialności za rzeczy, których nie da rady zrobić. Lepiej skupić się na swoich mocnych stronach i w tych tematach pomagać.
  • Przysłowie z Rosji: „By żyć z wilkami, musisz wyć tak jak one”. Oznacza to, że do każdego towarzystwa trzeba się dopasować. Próbując się wkupić w jakiś towarzystwo lepiej zachowywać się jak reszta, a nie wyróżniać się z tłumu. Takie zachowanie przyniesie Ci więcej korzyści.
  • Przysłowie z Walii: „W każdym work jest zły ziemniak”. Oznacza to, że w każdej grupie, rodzinie, klasie znajdzie się ktoś, kto będzie miał zły wpływ na inne osoby i lepiej trzymać się od takiego człowieka z daleka.
  • Przysłowie z ludu Zulu: „Najładniejsza figa ma najwięcej robaków”. Oznacza to, że nie można nikogo powierzchownie oceniać, nie przyklejać łatki po samym wyglądzie, ponieważ można się zdziwić. W Polsce mówi się: „Nie oceniaj książki po okładce” i oznacza to to samo.
  • Przysłowie z Holandii: „Nie bierz zbyt dużo siana na widły”. Oznacza to, że nie warto robić wszystkiego na raz. Lepiej zrobić pięć małych kroków, niż jeden ogromny. Próbując wszystkiego na raz, jest większe prawdopodobieństwo, że nic Ci się nie uda. Lepiej wykonywać rzeczy stopniowo.
  • Przysłowie ze Szwecji: „Poduszka jest najlepszym doradcą”. Oznacza to, że lepiej chwilę poleżeć i pomyśleć o kłopocie, niż działać pochopnie. W złości robi się wiele głupich rzeczy. Złość wyłącza logiczne myślenie i budzi agresję. Uspokojenie się, a następnie działanie będzie zdecydowanie korzystniejsze dla każdej ze stron.
  • Przysłowie Rzymskie: „Kto kopie dołki dla innych, wpada w nie sam”. Prawie że identyczne przysłowie mamy w Polsce: Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada”. Aktualnie często mówi się, że karma wraca. Chodzi o to, aby nie robić komuś na złość, ponieważ czyn ten powróci do nas ze zdwojoną siłą. Ci, którzy źle traktują innych, zwykle sami padają ofiarą swoich działań.
  • Przysłowie z Sierra Leone„Nawet robak może się zdenerwować”. Oznacza to, że nawet najbardziej spokojna osoba, najmniej szkodliwa osoba może się zdenerwować, jeśli ktoś lub coś będzie go dręczyć za bardzo.
  • Przysłowie z Filipin: „Zostaw to Batmanowi”. Oznacza to, że nie jest wstydem spytać o radę kogoś mądrzejszego i bardziej doświadczonego, gdy ma się kłopot.
  • Przysłowie z Iraku: Oskarżenia zawsze spadają na kota”. Oznacza to, że najłatwiej jest zrzucić winę na kogoś, kto nie będzie w stanie się bronić sam.
  • Przysłowie żydowskie: „Wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny, tylko wypalani w innych piecach”. Oznacza to, że każdy z nas jest człowiekiem i każdy z nas powinien mieć takie samo prawo do życia. Każdy z nas ma uczucia i nie ma lepszych i gorszych.
  • Przysłowie japońskie: „Upadaj siedem razy, podnoś się osiem”. Oznacza to, że życie każdego z nas składa się z sukcesów i porażek. Najważniejsze, żeby po każdym upadku powstać, iść dalej i się nie poddawać.
  • Przysłowie szwedzkie: „Dzielona radość, to radość podwójna, dzielony smutek, to tylko połowa smutku”. Oznacza to, że zawsze należy mieć osobę, która będzie Cię wspierać, ponieważ wtedy smutek tak bardzo nie boli, a szczęści zaraża.
  • Przysłowie arabskie: Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana”. Tego chyba nie trzeba komentować, prawda?
  • Przysłowie afrykańskie: „Jeśli chcesz dojść szybko, idź sam. Jeśli chcesz dojść daleko, idź z kimś. Jak to się mówi, co dwie głowy to nie jedna.
  • Przysłowie indiańskie: Nie handluj rybami, które są jeszcze w wodzie”. W Polsce się mówi: Nie chwal dnia przed zachodem słońca”. Jedno i drugie przysłowie przestrzega nas przed tym, abyśmy za wcześnie nie cieszyli się z sukcesu.
  • Przysłowie kenijskie: „Człowiek, który używa przemocy, boi się argumentów”. Przemoc jest wyuczonych mechanizmem obronnym. Można się tego oduczyć, ale najpierw trzeba się nie bać dyskusji i tego, że ktoś inny może mieć rację.
  • Przysłowie hiszpańskie: Ktokolwiek plotkuje z Tobą, będzie plotkował też o Tobie”. Jaka to szczera prawda.
  • Przysłowie duńskie: „Pomyśl, zanim zrobisz, a robiąc wciąż myśl”. Zawsze trzeba przewidywać, myśleć, co może się wydarzyć, żeby nie narobić sobie bałaganu w życiu.
  • Przysłowie rosyjskie: „Nie jest wstydem nie wiedzieć, wstydem jest nie szukać odpowiedzi”. W Polsce mówimy: „Kto pyta, nie błądzi”. Przysłowie to uczy nas, że korzystając z doświadczenia i mądrości innych ludzi, nie popełnimy tych samych błędów, które mogą być złe w skutkach.
A Ty jakie znasz mądre przysłowie? Podziel się nim w komentarzu! 🙂

PRZECZYTAJ TAKŻE: PO TYCH ZACHOWANIACH ROZPOZNASZ TOKSYCZNĄ OSOBĘ – f7dobry.com

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl