Tatry są piękne o każdej porze roku i przyciągają co roku ogromną ilość turystów. Fotograf Michał Ostaszewski stworzył po-klatkowy film, składający się z 19 tysięcy zdjęć. To trzeba zobaczyć!
Rekordowy rok w Tatrach! Blisko 1 mln 700 tys. osób wędrowało tatrzańskimi szlakami podczas minionych wakacji – podsumowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), a od początku roku odnotowano rekordową liczbę, niemal 3 mln wejść w polskie Tatry. Według danych statystycznych zebranych przez władze TPN, Tatry z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów.
I nie ma się co dziwić, ponieważ Tatry to magiczne miejsce. Mają w sobie coś wyjątkowego, nieuchwytnego i nie do opisania w słowach. Będąc tam, to się po prostu czuje i żyje chwilą, tym cudownym momentem. Szczyty gór pozwalają podziwiać piękną panoramę. Widoki zapierają dech w piersiach.
Michał Ostaszewski
Michał Ostaszewski, fotograf i astronom-amator. Od najmłodszych lat fascynowała go astronomia i fotografia. Odkąd pierwszy raz zobaczył zdjęcia z kosmicznego teleskopu Hubble’a, zapragnął również sprawdzić się w astrofotografii. Po latach nauki i prób może pochwalić się pięknymi zdjęciami nocnego nieba, docenianymi i nagradzanymi w świecie astronomii.
Patrząc na po-klatkowy film wideo trzeba przyznać, że Michał Ostaszewski wykonał kawał dobrej roboty!
Projekt był wiele razy przekładany ze względu na pogodę i warunki atmosferyczne, dlatego opóźniała się realizacja tego wideo. 1 kwietnia Michał Ostaszewski mógł wjechać na Łomnicę – drugi najwyższy szczyt Tatr.
Fotograf poświęcił łącznie 120 godzin pracy, jednak efekt końcowy jest naprawdę świetny. Nie mogę się nadziwić, jak pięknie tam jest. Na swoim profilu na Facebooku fotograf napisał:
“Oto efekt mojej pracy, 4 minuty scen ukazujących piękne widoki i niesamowite nocne niebo jakie można podziwiać z tego najwyższego dostępnego kolejką linową szczytu w Tatrach (drugiego najwyższego w ogóle w Tatrach, zaraz po Gerlachu). To finalna selekcja pracy na którą poświęciłem około 120h ciągłej pracy na miejscu oraz później przy komputerze, powstała z ponad 19 000 pojedynczych klatek uchwyconych na szczycie”.
“Wypad na Łomnicę był dla mnie jednym z tych na które przyszło mi sporo poczekać i też nie jest dostępny dla każdego. Jednak przy wsparciu osób z astronomicznego świata otrzymałem możliwość spędzenia nocy w obserwatorium i sfotografowania nocnego nieba z tego tatrzańskiego szczytu. W oczekiwaniu na pogodę przekładałem ten wypad 4 krotnie, jednak finalnie noc na początku kwietnia okazała się tą najwłaściwszą ze względu na ułożenie Drogi Mlecznej. To zdjęcie prezentuje jej ułożenie około godziny 4 rano, tuż przed świtem (po lewej za obserwatorium zaczyna już w zasadzie świtać). Zaskoczony jestem również tym że mimo iż na dole bardzo mocno świecił Poprad i okoliczne miejscowości udało mi się otrzymać tak wiele detali i subtelnych szczegółów na Drodze Mlecznej” – napisał na facebooku autor zdjęcia Michał Ostaszewski.
Czytaj: Pierwsza taka wieża widokowa w Polsce. Turyści zachwyceni. Pochwał nie ma końca!
Poniżej możecie zobaczyć filmik:
Oto, co autor napisał na YouTube pod filmikiem:
„Łomnica 2634 m.n.p.m. Drugi najwyższy szczyt Tatr i najwyższy dostępny kolejką gondolową z budynkiem na wierzchołku. Od kilku lat staram się pokazywać piękne widoki w Tatrach, ale staram się również pokazywać Tatry nocą. Wtedy kiedy większość ludzi śpi i nie zwraca uwagi na to jak piękne może być niebo nad górami. Mam w tym głębszy cel, ponieważ dzięki swojej pracy chciałbym pokazywać że nocne niebo i widoczny na nim kosmos to również część naszej rzeczywistości o której nie należy zapominać.
Eksploracja kosmosu to jedyny możliwy wybór dla całej naszej cywilizacji jeżeli chcemy przetrwać w długiej skali czasu. Ponadto kosmos jest po prostu piękny. Widok nocnego nieba od zawsze wzbudzał w ludziach emocje, niestety w ostatnich latach wraz z rozwojem technologii i rozrastaniem się miast co raz mnie ludzi ma dostęp do możliwości podziwiania gwieździstego nieba. Dlatego też tak bardzo zależy mi na pokazywaniu go na swoich pracach.
Już przynajmniej od dwóch lat myślałem o tym by spędzić noc na Łomnicy i z tego wyjątkowego miejsca w Tatrach móc podziwiać nie tylko przepiękną panoramę ale również nocne niebo. Realizacja tego marzenia rozpoczęła się w grudniu 2018 kiedy to postanowiłem spróbować czy uda mi się dotrzeć na szczyt by wykonać tam zdjęcia. Droga do tego by móc spędzić noc na szczycie i zrealizować ten projekt była długa i zawiła ale z pomocą prof. Macieja Mikołajewskiego z Torunia, prof. Pawła Rudawego z Wrocławia oraz prof. Jana Rybaka pracującego w obserwatorium na Szczycie udało mi się zrealizować swój plan, którym tutaj serdecznie dziękuję za pomoc i zawierzenie moim umiejętnościom. Po 4 miesiącach przekładania swojego pobytu ze względu na niekorzystne warunki pogodowe udało się 1 kwietnia”.
Strona autora: ostaszewskiphoto.com
Facebook: facebook.com/michalostaszewskiphotography
Instagram: instagram.com/michael_ostaszewski
Czytaj: Poznaj Alpstein, szwajcarskie góry.