Magiczny i tajemniczy kwiat Pitaya kwitnie tylko w jedną noc

0
1275

Większość z nas zna pitaję (owoc wielu gatunków kaktusa), ale czy kojarzycie taki kwiat? Świecące kwiaty świecą w ciemności z białymi, pierzastymi płatkami i żółtym środkiem, i znikają wczesnym rankiem. Kwitnienie tego gatunku zdarza się tylko nocą.

Większość roślin z gatunku Hylocereus pochodzi z Ameryki Łacińskiej (prawdopodobnie z Meksyku i Kolumbii). Niektóre rośliny prawdopodobnie wywodzą się z Indii Zachodnich. Dziś zostały rozpowszechnione w regionach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie.

Najczęstszym gatunkiem jest Hylocereus undatus, który jest uprawiany jako roślina komercyjna w Australii, Chinach, Izraelu, Malezji, Nikaragui, Tajwanie, Wietnamie, Kolumbii i Kostaryce.

Istnieje około 16 gatunków Hylocereus, które ze względu na swoje piękne i duże kwiaty mają dużą wartość ozdobną. Te kwitnące tylko w nocy kwiaty zwykle mają kremowo-białe płatki, ale niektóre gatunki rosną czerwone z różowymi płatkami. Kwiaty żyją tylko tę jedną noc.

Ciekawostką są jadalne części tej rośliny – nieotwarte pąki kwiatowe mogą być gotowane i spożywane, jako warzywa, zaś owoce (Pitaja lub smoczy owoc) mają lekki posmak melona. 

Czytaj: Naukowcy znaleźli jeden z największych na świecie kwiatów

Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: Hotel w Londynie oferuje pokoje pełne roślin doniczkowych, które pomogą ludziom połączyć się z naturą