Małe budki do pracy zdalnej coraz bardziej popularne

0
378

Przestrzenie biurowe przypominające budki telefoniczne w Japonii pozwalają ludziom pracować praktycznie z dowolnego miejsca.

Telecube, mobilne biura wielkości budek telefonicznych, pojawiają się w całej Japonii, ponieważ zapotrzebowanie na publiczne przestrzenie robocze wciąż rośnie.

Japońskie media pierwotnie donosiły o wzroście liczby telecubów w 2019 roku, kiedy Mitsubishi Estate ogłosiło plany rozpoczęcia budowy małych, ale przytulnych biur na lotniskach i dworcach kolejowych w całym kraju, aby pomóc zdalnym pracownikom.

Pomysł polegał na tym, że posiadanie mikro-biur dostępnych wszędzie ułatwiłoby ludziom pracę w pobliżu domu lub podczas podróży służbowych, jednocześnie ciesząc się prywatnością i ciszą, czego nie zawsze oferują miejsca takie jak kawiarnie czy wspólne biura.

Potem wybuchła pandemia COVID-19, a popyt na Telecuby wzrósł do bezprecedensowego poziomu.

SoraNews24 niedawno poinformował, że biura Telecuby są teraz dostępne również w sklepach ogólnospożywczych 7-Eleven, dzięki czemu wygoda zyskuje zupełnie nowe znaczenie.

Obecnie w całym kraju azjatyckim jest ponad 100 takich publicznych powierzchni biurowych, ale rosnący popyt wskazuje, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba ta może wzrosnąć do ponad 1000.

Czytaj: Japonia wyleje radioaktywną wodę z elektrowni jądrowej do Oceanu Spokojnego

Dźwiękoszczelne skrzynki mają około dwóch metrów wysokości i jednego metra szerokości i są wyposażone w biurko, siedzenie, komputer, gniazdka elektryczne i oprogramowanie do wideokonferencji firmy VCube. Mogą być ustawione zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, i są dostępne zarówno w formacie solo, jak i jako model przeznaczony dla wielu osób, w przypadkach, gdy konieczne są spotkania kilku osób.

W listopadzie 2018 roku Mitsubishi Estate zaczęło wynajmować prywatne biura Telecuby na godziny, na zasadzie próbnej, we własnych budynkach w Tokio, a wynik jest tak pozytywny, że obecnie firma ma problemy z nadążeniem za popytem.

Czytaj: Pierwsza na świecie kawiarnia ze świnkami powstała w Tokio

Elastyczność pracy z praktycznie dowolnego miejsca oraz niski koszt w porównaniu do zwykłej powierzchni biurowej sprawiły, że Telecuby są niezwykle popularne.

Telecuby można rezerwować z wyprzedzeniem za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfony. Jeśli nie jesteś zarejestrowanym członkiem, będziesz musiał wydać 250 jenów (2,37 USD) za każde 15 minut użytkowania. Większość ludzi nie ma nic przeciwko płaceniu, jeśli pomoże im to w wykonaniu zadania.

„To była ogromna pomoc, ponieważ trudno mi się rozmawiało swobodnie podczas wywiadu z domu lub z kawiarni” – powiedział jeden z użytkowników Telecuby japońskiej gazecie Asahi.

Jeśli się zastanawiałeś, dane i historia przeglądania z komputera są usuwane po każdym użyciu, aby chronić poufność biznesową, a Telecuby mają nawet wentylację, co powinno zmniejszyć ryzyko infekcji wirusem sARS-CoV-2.

johannesfloe.com – Art to remember