Ludzi często przyciąga większa, charyzmatyczna przyroda – na przykład niedźwiedzie, wydry, dzioborożce i sowy.
Jednak małe i pozornie nieistotne dzikie istoty wokół nas mogą być naprawdę interesujące, jeśli się na nie zwróci uwagę.
Weźmy na przykład te świecące w ciemności grzyby.
Grzyby bioluminescencyjne
Niedawno niektórzy miłośnicy przyrody zauważyli te bioluminescencyjne grzyby w Parku Bukit Batok Hillside.
Te grzyby, które wyglądają blado w świetle dziennym, mogą w rzeczywistości dawać światło w ciemności.
Związki emitujące światło zwane lucyferyny, które są obecne w tych grzybach, reagują z cząsteczkami tlenu w powietrzu. Ta katalizowana enzymatycznie reakcja chemiczna powoduje, że grzyb wytwarza światło, podobnie jak zapalają się świetliki.
I tak, gołym okiem możemy zobaczyć grzyby świecące w ciemności.
Czytaj: Ten straszny grzyb nazywa się „Palce Umarlaka”
Chris Ang, wieloletni entuzjasta przyrody, był w stanie uchwycić ten fascynujący widok za pomocą aparatu cyfrowego z długim czasem naświetlania około 60 do 180 sekund z obiektywem makro.
Oto, jak grzyby wyglądają w dzień i w nocy:
Powszechne w Azji Południowo-Wschodniej
Ten gatunek grzyba, nazwany Filoboletus manipularis, jest powszechny w Azji Południowo-Wschodniej. W Singapurze zauważono je na terenach zielonych, takich jak MacRitchie.
Na świecie istnieje ponad 80 grzybów bioluminescencyjnych, a dwa z bardziej powszechnych grzybów występujących w Singapurze to Mycena Illuminans i Filoboletus manipularis. Oba gatunki mają około 2-3 cm wysokości i 1-2 cm średnicy.
Chociaż istnienie świecących grzybów zostało odkryte jakieś dwa tysiące lat temu, dopiero w ostatnich latach ludzie zaczęli badać, dlaczego i jak te grzyby wytwarzają światło, zgodnie z artykułem z 2012 roku z GardenWise, magazynu Singapore Botanic Gardens.
Czytaj: Czy Poznań zostanie Rowerową Stolicą Polski?
Spekuluje się, że grzyby mogą emitować światło, aby przyciągnąć bezkręgowce i zwiększyć rozprzestrzenianie się zarodników. Może to też nie mieć żadnego celu ekologicznego; może to być produkt uboczny reakcji utleniania, kiedy grzyby powodują gnicie drewna.
Według badacza NParks Michele Rodda, największa szansa na spotkanie tych świecących w ciemności grzybów jest po ulewnym deszczu.
Nie powinieneś schodzić ze szlaku, gdy odwiedzasz obszary przyrodnicze w poszukiwaniu tych małych grzybów, które generalnie mają również bardzo krótką żywotność (zaledwie jeden dzień).
Zejście ze szlaku może spowodować uszkodzenie dna lasu. Możesz przez przypadek wpłynąć na ruch zwierząt lub zdeptać sadzonki roślin.
Gęsto porośnięte roślinnością obszary mogą być niebezpieczne również dla turystów, ponieważ ludzie mogą zgubić się w lesie lub napotkać szerszenie i spadające gałęzie.
johannesfloe.com – Art to remember