Mało znana historia Jane Hawking, byłej żony Stephena Hawkinga

0
1209

Jane Wilde i Stephen Hawking pobrali się w 1965 roku, wkrótce po tym, jak Hawking dowiedział się, że choruje na stwardnienie zanikowe boczne. W miarę postępu choroby jego żona stała się jego głównym opiekunem.

W 1963 roku Jane Wilde dowiedziała się, że jej chłopak, Stephen Hawking, cierpi na schorzenie neurologiczne. Lekarze powiedzieli 21-latkowi, że zostały mu najwyżej dwa lata życia. Ale dwa lata później młodzi kochankowie pobrali się i zawarli 30-letnie małżeństwo.

Gdy choroba jej męża się pogarszała, Jane Hawking opiekowała się zarówno nim, jak i trójką ich dzieci, aż para rozwiodła się w 1995 roku. Zdecydowana udowodnić, że jest kimś więcej niż żoną słynnego myśliciela, Hawking sama wróciła do szkoły i zdobyła doktorat.

To mało znana historia Jane Hawking, byłej żony Stephena Hawkinga.

Stephen i Jane Hawking, 1960 rok. Źródło: Twitter

Miłość Stephena i Jane Hawking

Jane Wilde była studentką studiów licencjackich w Londynie, kiedy poznała genialnego studenta Oxfordu Stephena Hawkinga w 1962 roku.

Rok później podczas ich zalotów Hawking otrzymał druzgocącą diagnozę: miał chorobę neuronu ruchowego, która powoli niszczyła jego nerwy i paraliżowała go. Lekarze przewidywali, że nie dożyje 25 urodzin.

Ale Wilde pozostała u boku Hawkingsa, wierząc, że „mimo tego wszystko będzie możliwe. Stephen miał zająć się fizyką, a my mieliśmy założyć wspaniałą rodzinę, mieć ładny dom i żyć długo i szczęśliwie”.

Rzeczywiście, para wyszła za mąż w 1965 roku, ale ich związek od samego początku był zmuszony zająć drugie miejsce w stosunku do akademickich ambicji Hawkinga. Nowożeńcy nawet spędzili miesiąc miodowy na konferencji fizyki w północnej części stanu Nowy Jork.

Czytaj: „Ludzkość jest chciwa, głupia i stanowi największe zagrożenie dla Ziemi” – Stephen Hawking

Stephen i Jane Hawking w dniu ślubu w 1965 roku. Źródło: Twitter

Życie Jane Wilde jako żony Hawkingsa

Jane Hawking szybko znalazła się w cieniu męża. W 1970 roku Stephen rozpoczynał karierę jako fizyk teoretyczny i Jane została jego opiekunem, a także wychowywała dwoje pierwszych dzieci.

„Miałam dwoje maleńkich dzieci, prowadziłam dom i opiekowałam się Stephenem przez cały czas: ubierałam go, kąpałam, on odmawiał chęć udzielenia pomocy przez kogoś innego, chciał pomoc tylko ode mnie” – opowiadała później Jane.

Stephen przez lata odmawiał korzystania z wózka inwalidzkiego. „Wychodziłam ze Stephenem na jednym ramieniu, niosąc dziecko w drugim, a maluszek biegł obok. Cóż, to było beznadziejne, bo maluch uciekłby, a ja nie byłabym w stanie go gonić. Więc tego rodzaju rzeczy czyniły życie raczej niemożliwym.”

Co gorsza, naukowiec odmówił mówienia o swoim stanie zdrowia. „Nigdy nie mówił o tym, jak się czuł” – powiedziała była żona Stephena Hawkinga. „Nigdy nie wspomniał o swojej chorobie. Wyglądało to tak, jakby nie istniała.”

Mimo to Jane Hawking poświęciła się małżeństwu, częściowo dzięki przełomowym badaniom męża.

„Nie było alternatywy dla kontynuowania. Czułam się bardzo oddana Stephenowi i nie sądziłam, że poradzi sobie beze mnie. Chciałam, żeby dalej wykonywał swoją niesamowitą pracę i chciałam, aby dzieci miały stabilną rodzinę – więc po prostu to kontynuowaliśmy”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Rozpad małżeństwa

W 1979 roku Jane Hawking miała troje dzieci i doktorat ze średniowiecznej poezji hiszpańskiej. Doktorat dał Jane tożsamość odrębną od jej małżeństwa. Ale z powodu jej opieki nad mężem, ukończenie studiów zajęło jej 12 lat.

Doktorat zaoferował Jane formę zbroi, jak wyjaśniła: „Cieszę się, że to zrobiłam, ponieważ oznaczało to, że nie byłam tylko żoną i miałam coś do pokazania przez te wszystkie lata. Oczywiście miałam dzieci do pokazania, ale w tamtych czasach to się nie liczyło w Cambridge.”

„Prawda była taka, że w naszym małżeństwie było czterech partnerów” – powiedziała Jane. „Stephen i ja, choroba neuronu ruchowego i fizyka”.

Wkrótce było jeszcze więcej partnerów. W 1980 roku, kiedy Stephen pisał Krótką historię czasu, zakochał się w jednej ze swoich pielęgniarek. W tym samym czasie Jane nawiązała bliski związek z wdowcem Jonathanem Hellyerem Jonesem.

W 1995 roku Stephen i Jane Hawking rozwiedli się. W ciągu dwóch lat oboje pobrali się ponownie; Stephen ze swoją pielęgniarką, a Jane z Jonathanem.

Czytaj: Google kupuje wieżowce w Warszawie za 2,7 mld

Życie po byciu żoną Stephena Hawkinga

Oboje zdołali utrzymać bliski związek nawet po rozwodzie. Była para mieszkała w pewnej odległości od siebie i spotykała się regularnie.

W 1999 roku Jane napisała pamiętnik o swoim związku ze Stephenem. „Pomyślałam, że udokumentowanie tego życia ze Stephenem jest bardzo ważne” – powiedziała. „Nie chciałam, żeby ktoś pojawił się za 50 czy 100 lat i wymyślił nasze życie”.

Pisząc swoją autobiografię – i widząc, jak zmieniła się w film – Jane Hawking odzyskała swoją rolę w niezwykłym związku.