Małpy w zoo otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19

0
481
Karen jest jednym z orangutanów, które otrzymało szczepionkę. Źródło: San Diego Zoo Wildlife Alliance

Pierwsze małpy człekokształtne w zoo w San Diego otrzymały szczepionkę na COVID-19 dla zwierząt.

Wieści o szczepionce podawanej zwierzętom są obiecujące, biorąc pod uwagę, że wirus rozprzestrzenił się na zwierzęta. Były goryle, które zaraziły się COVID-19 w styczniu, a także norki w Danii i inne gatunki, które łapią COVID-19.

Czytaj: Kilka goryli uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19

Oprócz troski o zdrowie zwierząt, ważne jest, aby zapewnić im bezpieczeństwo, biorąc pod uwagę, jak blisko ludzi żyją niektóre z tych zwierząt w niewoli.

W obiecujących wiadomościach cztery orangutany i pięć szympansów karłowatych w zoo w San Diego jako pierwsze małpy człekokształtne otrzymały eksperymentalną szczepionkę przeciwko COVID-19 stworzoną dla zwierząt w lutym, donosi National Geographic.

Jednak szczepionka COVID-19 podana małpom z San Diego nie jest tą samą, którą podaje się ludziom.

Szczepionka dla zwierząt

Mamy stosunkowo niewiele informacji na temat wpływu wirusa na zwierzęta, a weterynarze muszą polegać na ograniczonych zbiorach danych, aby spróbować je wyleczyć.

Zoo w San Diego wybrało szczepionkę COVID-19 opracowaną dla psów i kotów przez weterynaryjną firmę farmaceutyczną Zoetis.

Nadine Lamberski, dyrektor ds. ochrony przyrody i zdrowia dzikich zwierząt w San Diego, postanowiła zaryzykować i zastosować tę szczepionkę na małpach w zoo w San Diego, donosi National Geographic.

Te dziewięć małp człekokształtnych może być pierwszymi znanymi naczelnymi innymi niż ludzie, które otrzymały szczepionkę COVID-19 w USA.

Czytaj: Czy małpę można nauczyć mówić?

Jak dotąd małpy człekokształtne nie wykazały żadnych negatywnych skutków ubocznych szczepionki, a zespół wkrótce sprawdzi, czy wytworzyły przeciwciała, które potwierdziłyby skuteczność szczepionki.

Jeśli chodzi o stosowanie szczepionki opracowanej dla innych zwierząt, Lamberski zauważyła, że dość powszechne jest podawanie szczepionki testowanej pod kątem jednego gatunku drugiemu. Dzieje się tak, ponieważ szczepionki są tworzone dla określonego patogenu, a nie dla określonego gatunku, a wszystko to sprowadza się do testów bezpieczeństwa.

Mahesh Kumar, starszy wiceprezes ds. globalnych leków biologicznych w Zoetis, powiedział National Geographic, że ta szczepionka dla zwierząt działa podobnie do szczepionki dla ludzi Novavax – zamiast używać żywego wirusa, używa syntetycznych białek kolczastych do wyzwalania przeciwciał.

Zespół zoo w San Diego będzie nadal zbierał dane i uważnie monitorował zwierzęta, aby dzielić się informacjami i zwiększać bezpieczeństwo szczepień dla większej liczby zwierząt na całym świecie.

johannesfloe.com – Art to remember