Mały akt życzliwości 9-letniej Fatimy zamienił się w duży wolontariat

0
356
Hana Fatima i Tariq Syed / Źródło: CBC

Akt życzliwości ze strony 9-letniej Hany Fatimy w sklepie spożywczym w Ontario w zeszłym roku przekształcił się w duży projekt wolontariatu mający na celu pomoc seniorom i osobom niepełnosprawnym.

W marcu 2020 roku, zaledwie dwa dni przed pierwszym zamknięciem Ontario przez koronawirus, Fatima i jej ojciec, Tariq Syed, byli w sklepie spożywczym, próbując zaopatrzyć się w papier toaletowy i inne artykuły pierwszej potrzeby.

„Szczerze mówiąc, panikowałem na zakupach” – wspomina Syed. „Oczywiście, byłem skupiony na sobie i starałem się jak najszybciej zdobyć produkty z mojej listy”.

Pamięta, że ludzie mieli pewne trudności, ale nie zwracał na to uwagi. To znaczy do czasu, gdy Fatima zauważyła starszą kobietę w kolejce do kasy, która walczyła z zakupami.

„Przypomniała mi moich dziadków” – wspomina Fatima. Więc pokazała kobietę swojemu ojcu i oboje zaproponowali, że pomogą w wniesieniu zakupów do jej samochodu.

Czytaj: Wychowywanie dzieci obok babci to najlepszy prezent, jaki możesz im dać

Był to zwykły akt dobroci, ale Fatima nigdy nie zapomni reakcji starszej kobiety.

„Była naprawdę szczęśliwa,” Fatima powiedziała CBC.

Kiedy wrócili do domu, Fatima i jej ojciec zdecydowali, że chcą pomóc większej liczbie seniorów.

Razem uruchomili The Good Neighbor Project (Projekt „Dobry Sąsiad”), sieć wolontariuszy, która łączy dostępne, sprawne osoby z potrzebującymi.

Sposób działania jest prosty: ktoś publikuje wezwanie, szukając ochotnika do załatwienia sprawy lub dostarczenia przesyłki; członkowie grupy, którzy są gotowi podjąć się zadania, rejestrują się w komentarzach; wolontariusze pomagają ludziom w potrzebie.

Do tej pory ponad 6000 wolontariuszy przepracowało ponad 22 700 godzin i pomogło ponad 8600 izolowanym seniorom, osobom niepełnosprawnym i innym osobom w trudnej sytuacji.

„To tylko sieć życzliwych Kanadyjczyków, którzy zebrali się, aby pomóc społeczności w bezprecedensowych czasach” – powiedział Syed.

Czytaj: Szklany pociąg pośród kanadyjskich gór!

„Kiedy zobaczyłam starszą osobę, pomyślałam, że to moja okazja, aby iść i komuś pomóc” – powiedziała Fatima. „Zawsze, gdy masz szansę być pomocnym i uprzejmym, po prostu idź i nie myśl o tym. Każdy powinien to zrobić”.

johannesfloe.com – Art to remember