Mały rekin urodził się w akwarium z samymi samicami!

0
613

Cud w akwarium! Młody rekin urodził się w zbiorniku pełnym samic na Sardynii we Włoszech.

Partenogeneza lub „narodziny z dziewicy” były wcześniej obserwowane w przyrodzie u różnych gatunków roślin, owadów, gadów, ptaków i ryb, ale nigdy u rekinów z gatunku mustelus, co wyjaśnia, dlaczego personel akwarium Acquario Cala Gonone był zszokowany widząc młode dziecko wśród samych samic.

Przypominamy, że partenogeneza polega na rozwoju potomstwa z komórki jajowej bez udziału plemnika.

Bezpłciowe narodziny cudownego małego rekina nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale zespół włoskiego akwarium twierdzi, że żadne inne wyjaśnienie nie ma sensu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ponieważ zarodek otrzymuje materiał genetyczny tylko od jednego osobnika, partenogeneza jest procesem, który zasadniczo tworzy klony rodzica o identycznym DNA. Oczekuje się, że testy Ispery, bo tak nazwano młodego rekina, potwierdzą, że jest ona klonem swojej matki.

„Matka mieszka w dużym zbiorniku z dwiema innymi samicami. Gdyby potwierdziła to analiza DNA, byłaby to pierwsza na świecie udokumentowana partenogeneza.

Ispera, imię wybrane dla malucha, po sardyńsku oznacza nadzieję i narodziny w erze COVID-19” – napisało Acquario Cala Gonone na Facebooku.

Czytaj: Rybak złapał małego rekina z „ludzką twarzą”

Według włoskich doniesień prasowych tajemnicze poczęcie miało miejsce w zbiorniku z rekinami zamieszkałym przez trzy samice rekinów gładkowłosych przez ostatnie dziesięć lat, bez żadnego samca w zasięgu wzroku.

„Jednym z najczęstszych mechanizmów umożliwiających ten rodzaj rozmnażania jest taki, w którym komórka jajowa jest zapładniana przez inną, wciąż niedojrzałą komórkę jajową, która w rzeczywistości działa prawie jak plemnik” – napisało Acquario Cala Gonone.

„Partenogeneza może być opcjonalna u gatunków, które normalnie rozmnażają się płciowo, jak u niektórych gadów, ryb, a nawet ptaków, i może być preferowana w populacjach o bardzo małej gęstości, gdzie samice mają niewielkie szanse na spotkanie ze swoim partnerem”.

Czytaj: Zwierzęta, o których istnieniu nie miałeś pojęcia