Mamy polskiego astronautę w ESA!

0
198
Sławosz Uznański wśród astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Zdjęcie: Pixabay

Polak może ponownie polecieć w kosmos! Europejska Agencja Kosmiczna wybrała Sławosza Uznańskiego do grupy rezerwowych astronautów. Polak działa m.in. w CERN w Genewie.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA ogłosiła nową klasę astronautów. Do grona szczęśliwców wybrano sześcioro kandydatów, którzy przejdą szkolenia, a następnie polecą w kosmos.

Czytaj: Polski fotograf zachwyca zdjęciami kosmosu!

ESA ogłosiła również 11-osobową grupę astronautów rezerwowych, którzy będą mieli szansę na etat astronauty w ESA. W grupie tej znalazł się Polak, dr Sławosz Uznański (ur. w 1984 roku). Łodzianin pokonał ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy.

Jak pisze ESA, Polak ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej w 2008 roku oraz studia magisterskie na Université de Nantes we Francji, a także otrzymał dyplom Diplôme d’Ingénieur na École Polytechnique de l’Université de Nantes we Francji.

W 2011 roku Uznański uzyskał tytuł doktora za pracę nad materiałami odpornymi na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na Université d’Aix-Marseille we Francji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Polak w czasie doktoratu pracował m.in. jako inżynier efektów radiacyjnych w STMicroelectronics, w 2011 roku rozpoczął pracę w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, gdzie prowadzi badania nad promieniowaniem i pracuje przy Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Uznański jest również autorem książki o skutkach promieniowania, wielu publikacji oraz organizatorem międzynarodowych warsztatów naukowych i wykładów na ten temat. Prowadził także warsztaty dla inżynierów z CERN i NASA. Kosmos jest jego wielką pasją – tłumaczy ESA.

Polak zna trzy języki – polski, angielski i francuski.

Czytaj: Astronauta NASA udostępnił widok z okna statku kosmicznego

Był też wolontariuszem recenzującym projekty satelitów, w tym polskich misji kosmicznych PW-SAT2 czy HyperSat – informuje na profilu społecznościowym Politechnika Łódzka.