Marchewka – bardzo dobra nie tylko dla niemowląt.

0
619
Marchew to bardzo zdrowe warzywo, bogate w cenne witaminy oraz inne dobroczynne i korzystne dla zdrowia składniki odżywcze.

Dla wielu ludzi w Polsce marchewka to warzywo. Z kolei w nomenklaturze UE marchewka uznana jest za owoc. Stało się tak na prośbę Portugalii, która produkuje dżem z tej rośliny. Zamiast dyskusji, czy to warzywo czy owoc skupimy się na odżywczych i leczniczych właściwościach marchewki, ponieważ warto wiedzieć, jakie skarby mamy w naszych kuchniach.

Marchewka to bardzo popularny składnik wielu dań w polskiej kuchni. Wiele osób sięga po marchewkę, gdy chce uskutecznić opaleniznę na ciele. Jednak marchew nie tylko dlatego jest polecana. Ma zdecydowanie więcej dobroczynnych właściwości. Poznaj je wszystkie!

1.Beta-karoten w marchewkach

Marchew jest skarbnicą beta-karotenu. Zdjęcie: pixabay.com

Najbardziej znanym składnikiem marchwi jest beta-karoten. Marchew jest źródłem karetonoidów, są to barwniki nadające marchwi pomarańczowy kolor oraz przeciwutleniaczy. Zjadając marchew zapewniamy organizmowi cenne pokłady alfa-karotenu, luteiny, zeaksantyny i lipokenu. Najcenniejszy jest beta-karoten, z którego organizm produkuje witaminę A.

Beta-karoten wzmacnia odporność organizmu, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wspomaga leczenie trądziku i opóźnia pojawianie się zmarszczek na twarzy. Oczywiście przyspiesza opalanie. Dietetycy zalecają picie dwóch szklanek soku z marchwi codziennie, aby mieć piękną, brązową opaleniznę. Beta-karoten, jest odpowiedzialny za prawidłowy stan skóry, włosów oraz paznokci.

Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z ilością wypijanego soku z marchewki, ponieważ można dostać karotenozy, czyli marchewkowego koloru skóry. Zbyt duże produkowanie witaminy A staje się toksyczne dla organizmu i uszkadza wątrobę.

2. Walka z nowotworami

W 10 na 11 badań udowodniono, że osoby spożywające mało marchwi i innych pokarmów z beta-karotenem są bardziej podatni na nowotwory płuc. Zdjęcie: pixabay.com

To, co jemy, bezpośrednio wpływa na to, czy nowotwór rozwinie się czy nie, a marchewka to cenne warzywo antyrakowe. Wiele badań dowiodło, że marchewka obniża ryzyko raka płuc, jamy ustnej, krtani i przełyku, raka pęcherza moczowego i raka prostaty. Wszystko przez zawartość kwasu retinowego oraz falkarinolu.

POLECAM PRZEPIS NA: CIASTO MARCHEWKOWE – f7kulinarne.com

3. Marchewka kontra miażdżyca

Marchew ma również zastosowanie w fitoterapii – stosuje się ją pomocniczo w początkach miażdżycy. Zdjęcie: pixabay.com

Jak podaje portal verdum.pl: „Witamina A przeciwdziała utlenianiu się złego cholesterolu LDL. Witamina C hamuje syntezę cholesterolu, zwiększa jego wykorzystanie przez komórki, dzięki czemu mniej pozostaje go we krwi oraz usprawnia jego metabolizm. Witamina B6 i kwas foliowy wpływają na utrzymanie odpowiedniego poziomu homocysteiny we krwi ograniczając w ten sposób zdolność cholesterolu do przylepiania się do ścian naczyń krwionośnych. Witamina K przeciwdziała powstawaniu blaszki miażdżycowej”. A to wszystko znajdziemy w marchewce.

4. Marchew poprawia trawienie

Marchew zalecana jest w zaburzeniach trawienia u dzieci i dorosłych. Zdjęcie: pixabay.com

Marchewka to podstawowy składnik diety dla niemowląt. To zazwyczaj pierwsze warzywo podawane w towarzystwie jabłka. Sok ze świeżej marchewki zawiera związki siarkowe, nazywane czynnikami bifidus. Stymulują one rozwój bakterii Bifidobacterium bifidum i poprawiają trawienie, zapobiegając biegunkom.

Sok z marchewki powinien być codziennie obecny w jadłospisie dzieci. Także seniorom zaleca się sok z tego warzywa, ponieważ wpływa na poprawę trawienia, perystaltyki jelit.

5. Marchewka na anemię i niedożywienie

Uzupełnij niedobór żelaza sokiem z marchewki. Zdjęcie: pixabay.com

Anemia to niedobór żelaza. Na szczęście można ją skutecznie zwalczyć bez łykania środków farmakologicznych. Z pomocą przychodzi świeżo wyciskany sok z marchewki. Marchewka doskonale uzupełnia niedobory witamin i minerałów, dlatego zaleca się spożywanie jej osobom cierpiącym z powodu niedożywienia, niedokrwistości, w trakcie i po terapii przeciw pasożytom.

6. Marchew polepsza wzrok

Jedzenie tego warzywa korzystnie wpływa na wzrok. Zdjęcie: pixabay.com

Marchew, jak już wiemy, zawiera duże ilości beta karotenu i witaminy A, które mogą przyczyniać się do zachowania zdrowia oczu stanowiąc doskonałe źródło witamin niezbędnych w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Marchew to także bogate rodopsyny. Rodopsyna to purpurowy barwnik pomagający nam widzieć w słabym oświetleniu. Pozytywny wpływ na oczy wykazuje także witamina C, która obecna jest w cieczy wodnistej wypełniającej przednią komorę oka. Witamina B1 z kolei wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerwu wzrokowego. Witamina B2 oddziałuje na stan siatkówki i soczewki, a witamina B6 i kwas foliowy biorą udział w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

POLECAM PRZEPIS NA: ZUPĘ MARCHEWKOWĄ – f7kulinarne.com

Źródło: zdrowyportal.org/coopervision.pl/verdum.pl/

PRZECZYTAJ TAKŻE: Te owoce i warzywa mają kształt, w który trudno uwierzyć. Zobacz 20 wybryków natury.

Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź naszą stronęf7poznan.pl z ciekawymi, interesującymi artykułami.