Mark Zuckerberg kupił kolejne ziemie na Hawajach

0
464

Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, i jego żona Priscilla Chan pozyskali kolejną część hawajskiej ziemi.

To drugi duży zakup ziemi przez Zuckerberga na Hawajach, po tym, jak pierwszy wywołał ogromne kontrowersje.

Nowy zakup dotyczy 600 akrów nieruchomości na Hawajach o wartości około 53 milionów dolarów. W sumie założyciel Facebooka posiada około 1300 akrów ziemi na wyspach.

Jeśli chodzi o nieruchomości, Mark Zuckerberg z Facebooka ma bogate portfolio. Jest właścicielem wartego 7 milionów dolarów domu w Palo Alto w Kalifornii, osiedla Lake Tahoe o wartości 59 milionów dolarów, a ostatnio potentat technologiczny skupił się na Hawajach.

Zgodnie z marcową umową, która właśnie została ogłoszona publicznie, Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zakupili 600 akrów ziemi na hawajskiej wyspie Kauai za 53 miliony dolarów, donosi Mansion Global.

Zakup, który zakończył się 19 marca, obejmuje trzy działki, w tym część w pobliżu publicznej plaży Lepeuli, znanej również jako Plaża Larsena. Plaża pozostanie dostępna dla publiczności. Zuckerberg i Chan planują również nadal dzierżawić część ziemi Paradise Ranch, działającemu ranczo bydła,

Ziemia, położona w północno-wschodniej części obszaru, należała do Waioli Corporation, lokalnej organizacji non-profit, która chroni historyczne miejsca na całej wyspie.

Zuckerberg i Chan powiedzieli w oświadczeniu, że są wdzięczni za powierzenie im dalszego zachowania ziemi.

„Ściśle współpracujemy z wieloma partnerami społecznymi, aby promować ochronę przyrody, produkować zrównoważone rolnictwo i chronić rodzimą przyrodę na naszym ranczo i w okolicznych obszarach, i nie możemy się doczekać rozszerzenia tych wysiłków na Lepeuli w nadchodzących miesiącach” – powiedzieli.

Ziemia jest opisana jako składająca się z kilku nieruchomości i „kolekcji raf, morza, ptaków, flory i historycznych w ich niezmienionym naturalnym środowisku”.

Czytaj: Piękne zimowe fale na Hawajach

Firma Waioli Corporation, powiedziała o zakupie:

„Wiemy, że ta ziemia pozostanie w ich zaufanych rękach, a Mark i Priscilla będą działać jako odpowiedzialni zarządcy Lepeuli dziś i w przyszłości”.

700 akrów ziemi za ponad 100 milionów dolarów

To nie pierwszy raz, kiedy Zuckerberg kupił nieruchomość na wyspach: w 2014 roku małżeństwo nabyło 700 akrów ziemi za ponad 100 milionów dolarów, co było przedmiotem sporu, ponieważ wiadomo było, że część ziem została przyznana rodzimym rodzinom hawajskim w połowie XIX wieku.

Ziemia wcześniej w większości należała do rdzennej ludności, która nie posiadała formalnych aktów własności, a tym samym nie posiadała ich legalnie.

W 2016 r. Zuckerberg rozgniewał sąsiadów, budując wokół swojej posiadłości sześciometrowy mur z zamiarem zmniejszenia „hałasu na autostradzie”.

Czytaj: Tańsze bilety komunikacji miejskiej dla turystów w Krakowie

Rok później Zuckerberg złożył pozew przeciwko rodzinom hawajskim, które miały prawa własności do działek znajdujących się na jego terenie. Zuckerberg powiedział wtedy, że złożył pozew, aby „upewnić się, że mniejsi częściowi właściciele również otrzymają sprawiedliwy udział”, ale mieszkańcy opisali ten ruch jako „neokolonializm”.

W odpowiedzi na protesty tubylców dyrektor generalny Facebooka rozpoczął serię wyzwań prawnych, aby przejąć domy od rodzin, zmuszając je do sprzedaży na publicznej aukcji.

Kapua Sproat, profesor prawa z Uniwersytetu Hawajskiego, który pochodzi z Kauai, powiedział wtedy o tym wydarzeniu:

„To jest oblicze neokolonializmu. Nawet jeśli przymusowa sprzedaż nie może fizycznie przemieścić ludzi, jest to ostatni gwóźdź do trumny oddzielający nas od ziemi. Dla nas, rdzennych Hawajczyków, ziemia jest przodkiem”.

Po ogromnych publicznych skargach Zuckerberg wycofał pozwy i przeprosił za swoje czyny.

Stwierdził, że nie planuje eksmitować nikogo ze starej lub nowej ziemi, którą posiada. Oto oświadczenie, które wydał:

„Waioli wykonuje niezbędną pracę promującą konserwację i zachowanie kultury, a my pamiętamy o ich dziedzictwie w odniesieniu do tej ziemi. Zobowiązujemy się honorować obecną dzierżawę rancza z Paradise Ranch i rozszerzyć istniejące zaangażowanie rolne.

Mark jest zapalonym surferem i często odwiedza wyspy, aby surfować na słynnych na całym świecie falach u wybrzeży Hawajów.

johannesfloe.com – Art to remember