Masywna iluzja optyczna na fasadzie budynku

0
691

Artysta uliczny Jr tworzy niesamowitą iluzję optyczną, aby „otworzyć” muzeum sztuki z okiennicami.

W czasach, gdy wiele muzeów jest nadal zamkniętych z powodu pandemii COVID-19, sztuka publiczna stała się jeszcze ważniejsza w utrzymywaniu łączności z kulturą.

Najnowsza instalacja francuskiego artysty JR we Florencji jest hołdem dla wielkich klasycznych dzieł sztuki, które pozostawały niewidoczne i niedoceniane przez większą część roku.

Ta ciekawa iluzja optyczna została zatytułowana La Ferita, co oznacza „Rana”. Ten masywny kolaż zdjęć jest zainstalowany na fasadzie Palazzo Strozzi i odnosi się do przeciwności, z jakimi zmagały się instytucje kulturalne – w tym muzea, biblioteki i kina – w ciągu ostatniego roku.

Mające 28 metrów wysokości i 33 metry szerokości, to złudzenie optyczne tworzy „pęknięcie” na zewnątrz budynku, dzięki czemu widzowie mogą zobaczyć arcydzieła, takie jak Narodziny Wenus włoskiego malarza renesansowego Sandra Botticellego oraz Wiosna.

Arcydzieła zostały namalowane, gdy Włochy weszły w kolejną blokadę, która potrwa do 6 kwietnia, ponownie zamykając drzwi wszystkich instytucji kulturalnych. W tym samym czasie instalacja La Ferita uruchamia nową inicjatywę artystyczną miasta Fondazione Palazzo Strozzi i filantropa Andy Bianchedi.

„Powiedzieli, że muzea są znowu zamknięte, ale to od nas zależy, czy je otworzymy. Oto Florencja, miasto Boticelli, Donatello, Machiavel i Dante, otworzyliśmy Palazzo Strozzi ”- mówi JR na swoim Instagramie. „W ciągu ostatnich kilku miesięcy pozbawiono nas możliwości bycia razem… ale wciąż mamy swobodę marzeń, tworzenia, przewidywania przyszłości. Może to niewiele, ale mamy to!”

Czytaj: Już niebawem 10. Krakowski Festiwal Komiksu

Grafika JR wyraża stratę, którą wielu odczuwało od czasu zamknięcia (lub ograniczenia możliwości) instytucji kulturalnych.

„Wszystkie te blokady pokazały nam bardzo wyraźnie, że ludzie są głodni kultury. Chcą mieć dostęp do wystaw, muzeów, bibliotek, teatrów, kin, aby kultura stała się z powrotem fundamentalną częścią ich życia ”- mówi Arturo Galansino, dyrektor muzeum Palazzo Strozzi.

„Chcemy, aby ta praca była postrzegana jako zaproszenie do ponownego odkrycia bezpośredniego związku ze sztuką i odkrywania nowych form dzielenia się i uczestnictwa – wezwania do działania na rzecz sztuki i kultury w tym trudnym momencie”.

La Ferita będzie można oglądać w Palazzo Strozzi do 22 sierpnia 2021 roku. Więcej o instalacji można dowiedzieć się odwiedzając portfolio JR i śledząc na bieżąco najnowsze projekty artysty na Instagramie.

Czytaj: Czy wiesz, co kryje się pod głowami Wyspy Wielkanocnej?

Francuski artysta JR zainstalował masywną iluzję optyczną na fasadzie budynku Palazzo Strozzi we Florencji.

Instagram

Instalacja zatytułowana La Ferita (co oznacza „Rana”) nawiązuje do przeciwności, z jakimi musiały się zmierzyć muzea podczas pandemii.

Instagram
Prace nad elewacją Palazzo Strozzi dobiegły końca i nowa instalacja JR jest widoczna dla wszystkich. Źródło: Instagram

JR: Strona internetowa | Facebook | Instagram
Palazzo Strozzi: Strona internetowa | Facebook | Instagram

johannesfloe.com – Art to remember