Masywne rzeźby ze słomy ryżowej podczas 14. festiwalu sztuki Wara

0
244

W tym roku odbywa się 14. doroczny Festiwal Sztuki Wara w Japonii. To kreatywne wydarzenie, organizowane w parku Uwasekigata, w prefekturze Niigita, obejmuje masywne rzeźby wykonane ze słomy ryżowej, zwane po japońsku „wara”. Tematem 2022 roku były „rzeczy, które przynoszą szczęście”.

Jesień oficjalnie nadeszła. To sezon krótszych dni, jaśniejszych księżyców i obfitych zbiorów. Prefektura Niigata w północnej Japonii znana jest z pól ryżowych i produkcji ryżu. O tej porze roku zbiory ryżu stają się wielkim problemem, podobnie jak tony słomy ryżowej, czyli wara, która zostaje.

Można słomę ryżową zaorać jako polepszacz gleby, podawać zwierzętom gospodarskim, a nawet wpleść w ozdobne ozdoby. Przez ostatnie 9 lat w parku Uwasekigata odbywa się co roku Festiwal Sztuki Wara, podczas którego można podziwiać zarówno duże, jak i małe rzeźby ze słomy ryżowej.

Czytaj: Japończycy walczą z karoshi

Wara Art Festival (Festiwal Sztuki Wara) współpracuje z Uniwersytetem Sztuki Musashino, aby pozbyć się niewykorzystanej słomy ze zbiorów ryżu. Studenci plastyki z uczelni podejmują wyjątkowe wyzwanie tworzenia drewnianych konstrukcji, które następnie pokrywane są wiązkami słomy. Podczas gdy zeszłoroczna kolekcja szczyciła się gigantycznymi, przerażającymi zwierzętami, galeria 2022 ma ładniejsze, przyjemniejsze podejście.

Na przykład dwie ze słomianych rzeźb, które uosabiają szczęście, przedstawiają maneki-neko, czyli „kota z podniesioną, machającą łapką”, który jest powszechnym symbolem szczęścia. Kolejna oszałamiająca rzeźba przedstawia chińską mityczną istotę zwaną qilin, o której mówiono, że przynosi szczęście wszędzie, gdziekolwiek chodzi, oraz rzeźbę sosny, która symbolizuje mądrość i długowieczność.

Czytaj: Co to jest Maneki-Neko? Poznaj historię kota na szczęście

Festiwal Sztuki Wara 2022 oficjalnie odbywa się 8 października, ale rzeźby można oglądać w parku Uwasekigata do końca października. Możesz także zobaczyć prace z poprzednich festiwali w ich internetowej galerii.

Wara Art Festival: Website | Facebook | Instagram | Twitter

Co roku podczas Wara Art Festival japońscy studenci sztuki tworzą masywne rzeźby ze słomy ryżowej.

Zdjęcie: Facebook

Tegoroczny festiwal został zainspirowany tematem „rzeczy, które przynoszą szczęście”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Facebook

Niektóre z wykonanych dzieł sztuki obejmują maneki-neko („kiwający kot”), sosnę i chińskie mityczne stworzenie zwane qilin.

Zdjęcie: Facebook

Zdjęcie: Facebook