Masz dzień złego zdrowia psychicznego? Posprzątaj, aby poczuć się lepiej

0
404
Czujesz się przygnębiona? Posprzątaj przestrzeń wokół siebie, a od razu poczujesz się lepiej. Zdjęcie: Pixabay.

Wszyscy mamy takie dni, w których czujemy, że sprawy mają się gorzej. Niezależnie od tego, czy praca stała się bardziej stresująca, pogoda jest ponura, czy po prostu nie czujemy się najlepiej, jest to całkowicie naturalne.

W rzeczywistości jest to oczekiwane. Nikt nie może czuć się świetnie przez 100% czasu i to jest w porządku. Mimo to, kiedy czujesz się mniej niż fantastycznie, są rzeczy, które możesz zrobić, aby poczuć się lepiej.

I nie, nie mówimy o kąpieli, jedzeniu słodyczy, a nawet o prowadzeniu terapii detalicznej. Mówimy o sprzątaniu. Może wydawać się to raczej irracjonalne – dlaczego wykonywanie prac domowych miałoby poprawiać nastrój? Okazuje się, że to działa!

Według wielu badań, sprzątanie i usuwanie bałaganu może zdziałać cuda dla zdrowia psychicznego i ogólnego nastroju.

Pisałam już o tym wcześniej. Warto wrócić do tego artykułu: Psychologowie twierdzą, że bałagan wywołuje stres i niepokój

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego specjalnie zebrali trzydzieści par do badań nad hormonami stresu. Ci, którzy powiedzieli, że w ich domu jest bałagan lub chaos, wykazali wyższy poziom kortyzolu – hormonu steroidowego wytwarzanego w odpowiedzi na stres. Znaleziono dowody na to, że usuwanie zanieczyszczeń może obniżyć poziom kortyzolu. Co więcej, czystość domu wiąże się również z korzyściami fizycznymi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Poczucie kontroli

Sprzątanie daje ludziom poczucie kontroli nad otoczeniem. Ponieważ życie jest pełne niepewności i sytuacji, które są poza naszymi rękami, wszystko, co możemy kontrolować, ma dla nas ogromne znaczenie – w tym sprzątanie.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ nasz dom jest naszym głównym środowiskiem, co czyni go tym ważniejszym dla naszego zdrowia psychicznego.

Dodatkowo bałagan może rozpraszać wzrok i służyć jako przypomnienie o niewykonanych obowiązkach. Innymi słowy, kiedy czujesz tę nagłą potrzebę posprzątania, gdy jesteś zestresowany, jest ku temu prawdziwy powód. W rzeczywistości tymczasowy niepokój może prowadzić do dokładniejszego sprzątania. W sytuacjach stresowych ludzie skłaniają się ku powtarzalnym zachowaniom, takim jak sprzątanie. Ponownie, wszystko sprowadza się do kontroli. Kiedy osoba jest niespokojna, chce mieć kontrolę i podejmować działania.

Czytaj: Pierwszy autonomiczny sklep we Wrocławiu

Sprzątanie produkuje endorfiny

Pixabay

Prawdopodobnie słyszałeś już wszystko o tym, jak ćwiczenia wytwarzają endorfiny, które pomagają złagodzić Twój nastrój. Cóż, to samo dotyczy sprzątania domu. Mogą to zrobić dowolne prace domowe. Oczywiście wytwarzanie endorfin jest fantastyczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Endorfiny pomagają złagodzić stres, niepokój i depresję. Dzięki temu poczujesz się mniej zmęczony, Twoje nastroje będą stabilniejsze, będziesz lepiej spać, a nawet będziesz mieć lepszą samoocenę. Nawet pięć minut ćwiczeń aerobowych, takich jak odkurzanie lub mycie podłogi, może stymulować działanie przeciw-lękowe. Nie wspominając o tym, że energiczne sprzątanie, takie jak szorowanie podłóg, jest wspaniałym ujściem negatywnych emocji, a jednocześnie spala energię i zajmuje umysł nadchodzącym zadaniem.

Lepsze zapachy uszczęśliwiają ludzi

Inną zaletą czystego domu jest zapach. Tak, to naprawdę jest takie proste. Sposób, w jaki pachnie Twój dom, może mieć znaczący wpływ na Twój nastrój. Niektóre zapachy mogą sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy, bardziej pobudzony, zmotywowany i odświeżony. Tak więc, kupując środki czystości następnym razem, najpierw je powąchaj i zobacz, który najbardziej Ci się podoba – to będzie miało znaczenie.

Ulepszone skupienie

Często Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne przejawia się w codziennych zadaniach i rutynach. Dotyczy to zwłaszcza miejsca, w którym spędzasz większość czasu, niezależnie od tego, czy jest to dom, czy biuro.

Z tego powodu otoczenie ma duży wpływ na zdolność koncentracji przez cały dzień. Innymi słowy, bałagan z pewnością Cię rozproszy i zestresuje. Następnym razem, gdy poczujesz się zestresowany, może to po prostu wynikać z bałaganu, więc najlepiej jest trochę posprzątać. Poczujesz się lepiej w mgnieniu oka!