Masz skurcze łydek, bolą Cię mięśnie, drgają Ci powieki? To może być niedobór magnezu

0
868
Zdjęcie: www.strengthsensei.com

Osłabienie, skurcze mięśni, zawroty i bóle głowy, nudności – to tylko kilka z wielu objawów niedoboru magnezu. Pierwiastka, który jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedź się, jakie objawy świadczą o niedoborze lub nadmiarze magnezu. Co jest najważniejsze w wyborze preparatu z magnezem oraz w jakim pożywieniu jest go najwięcej?

Magnez to bardzo cenny pierwiastek dla ludzkiego organizmu. Preparaty zawierające magnez stanowią jedne z najlepiej sprzedających się suplementów diety. Polacy za sprawą intensywnych kampanii reklamowych masowo zaczęli „uzupełniać niedobory”, licząc na poprawę kondycji psychofizycznej i zmniejszenie ryzyka wielu chorób.

Magnez – dzienne zapotrzebowanie

Wielkość zapotrzebowania na ten pierwiastek zależy od wieku i płci, u kobiet jest nieco niższe niż u mężczyzn. U kobiet w ciąży o zapotrzebowanie wzrasta o 50 mg, a w czasie laktacji o 80 mg na dobę. Według najnowszych norm ustalonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie dzienne dobowe zapotrzebowanie przedstawia się następująco:

  • dzieci od 1-3 lat – 80 mg,
  • dzieci od 3-9 lat – 130 mg,
  • chłopcy od 10-18 lat – 240-410 mg,
  • dziewczęta od 10-18 lat – 240-360 mg,
  • kobiety – 310-320 mg,
  • mężczyźni – 400-420 mg,
  • kobiety ciężarne – 360-400 mg,
  • kobiety w okresie laktacji – 320-360 mg.

Komponując prawidłową, urozmaiconą dietę nie musimy wspomagać się suplementacją. Warto wiedzieć także, że niektóre nawyki sprawiają, że wypłukujemy magnez, np. nadużywając alkoholu, diet odchudzających, spożywając niektóre leki oraz długotrwały stres.

Po co nam magnez?

Magnez jest organizmowi niezbędny, by procesy życiowe przebiegały prawidłowo. Ten pierwiastek bierze udział w kilkuset procesach biochemicznych w organizmie, aktywuje około 300 enzymów.

W skrócie – magnez:

  • jest niezbędny w budowie kości i zębów (prawie połowa magnezu w organizmie znajduje się w kościach), zapobiegając osteoporozie,
  • poprawia pamięć i myślenie
  • pomaga w złagodzeniu objawów migreny oraz zmęczenia,
  • zapobiega skurczom mięśni (bierze udział w dostarczaniu energii do prawidłowej pracy mięśni),
  • reguluje pracę mięśni serca i układu krwionośnego,
  • zapobiega chorobom serca oraz wspomaga ich leczenie,
  • pomaga w obniżeniu cholesterolu w osoczu, zmniejsza podatność na zmiany miażdżycowe,
  • pomaga w prawidłowej pracy układu nerwowego i zwiększa kurczliwość włókien mięśni,
  • stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek,
  • pomaga w leczeniu chorób skóry,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów,
  • poprawia trawienie, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe, wspomagając leczenie astmy i zapalenia oskrzeli,
  • łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne

Lista z dobroczynnymi właściwościami magnezu mogłaby być znacznie dłuższa.

Magnez – jakie są objawy niedoboru?

Organizm może sygnalizować niedobór magnezu (hipomagnezemia) poprzez:

rozdrażnienie, nerwowość, nadpobudliwość, kołatanie serca, nadciśnienie, bezsenność, zmęczenie, powtarzające się skurcze lub drganie powiek, bóle mięśni, zaburzenia orientacji i pamięci, trudności z koncentracją uwagi.

Według ostatnich badań, długotrwały niedobór magnezu zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych – miażdżycy i nowotworów. Może prowadzić także do osłabienia pracy nerek i serca.

Magnez – objawy i skutki nadmiaru

Magnez można także przedawkować, chociaż jest to bardzo rzadkie zjawisko. Zatrzymanie tego pierwiastka w organizmie może mieć miejsce w przypadku niedoczynności nadnerczy i tarczycy.

Nadmiar magnezu (hipermagnezemia) może wywołać nudności oraz biegunkę, a przy dużym przedawkowaniu także trudności w oddychaniu, zawroty głowy czy śpiączkę. Przy nadmiarze można czuć osłabienie, mieć niemiarowe bicie serca. Może dojść nawet do zatrzymania krążenia. Ogromna dawka magnezu może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

Najlepsze źródła magnezu

Dobrym źródłem magnezu są produkty zbożowe, szczególnie kasza gryczana. Tego pierwiastka dużo jest także w warzywach strączkowych (otręby pszenne – 490 mg na 100 g, kasza gryczana – 218 na 100 g, musli z rodzynkami i orzechami – 136 mg na 100 g, płatki owsiane – 129 mg na 100 g), orzechach, owocach morza, kakao i czekoladzie (najwięcej gorzkiej)

Sporo magnezu zawierają ciemne pieczywo, kasze jęczmienne, szpinak, groszek, sezam, ryby, żółte sery i banany.

Bardzo dobrym źródłem magnezu są wody mineralne, zwłaszcza wysoko zmineralizowane, i „twarda” woda pitna. Jest ona bogata w sole magnezu i wapnia. W wielu badaniach udowodniono, że mieszkańcy rejonów z twardą wodą rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, zawały, udary mózgu.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl