Matsutake to najdroższe i najrzadsze grzyby świata

0
1005
Grzyb Matsutake to jesienny przysmak Japonii. Zdjęcie: Twitter

Czym są grzyby Matsutake i dlaczego są cenniejsze niż złoto?

Grzyby Matsutake są uważane za najdroższe ze względu na ich wysoką zawartość składników odżywczych i trudność w uprawie.

Grzyby Matsutake, wysoko ceniony jesienny przysmak, czczony przez smakoszy w Japonii, są najdroższymi grzybami na świecie.

Pochodzące z Japonii grzyby Matsutake rosną dziko w Japonii, Chinach i Korei. Nazwa „matsutake” oznacza po japońsku „grzyb sosnowy”, czyli jak się można domyślić, grzyby te rosną w lasach sosnowych. Jednak grzyb ten jest zagrożony w Japonii z powodu gwałtownego spadku ich naturalnego siedliska, czyli lasów sosny czerwonej, oraz rosnące zagrożenie ze strony węgorka sosnowca, inwazyjnego robaka pochodzącego z Ameryki Północnej, co oznacza, że ich cena nadal rośnie.

Twitter

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody [IUCN] po raz pierwszy umieściła grzyba na swojej czerwonej liście zagrożonych gatunków. Jednka IUCN nie zachęca ludzi w Japonii do jedzenia mniejszej ilości Matsutake.

„Staramy się podnieść świadomość na temat statusu gatunku, aby można było podjąć odpowiednie działania ochronne, aby zapewnić jego dalsze zrównoważone pozyskiwanie do spożycia przez ludzi” – powiedział Craig Hilton-Taylor, szef zajmujący się czerwoną listą IUCN.

„W Japonii zwalczanie nicieni sosnowych i kontrola terenu, na przykład przerzedzanie i usuwanie nadmiaru ściółki na dnie lasu, to działania, które mogą chronić tego grzyba”.

Twitter

Japońskie grzyby Matsutake są najdroższymi grzybami na świecie. Są idealne do jesiennych potraw, mają mięsistą konsystencję i słodki aromat.

Grzyb Matsutake ma długą i bogatą historię w Japonii i Korei Południowej. Został nawet wspomniany w VII-wiecznym zbiorze japońskiej poezji Manyoshu. Grzyb Matsutake był często dawany w prezencie przez arystokrację, a nawet członków rodziny cesarskiej. Sygnalizując zmianę pory roku, grzyb Matsutake stał się na przestrzeni wieków silnym symbolem kultury japońskiej.

Dużych grzybów, niegdyś powszechnych na japońskich jesiennych targach i łatwo dostępnych w poszyciu leśnym, nie ma już tak dużo, a ponieważ ich sztuczna uprawa jest praktycznie niemożliwa, popyt na nie nadal rośnie.

Jak smakują grzyby Matsutake?

Podczas gdy Japonia kupuje obecnie duże ilości tego przysmaku z Chin, Korei Południowej i Kanady, miłośnicy wolą odmianę hodowaną w kraju, narzekając, że importowane grzyby tracą swój wyrazisty smak i zapach podczas podróży do Japonii.

Ludzie często używają słów takich jak „pikantne” lub „cynamon”, aby opisać swój smak. Są bardzo ostre i mogą przytłumić smak innych grzybów lub składników dania. Mają też dość sosnową nutę, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że naturalnie rosną pod sosnowymi drzewami.

Kuchnia japońska jest bogata w składniki sezonowe, a grzyby Matsutake oznaczają nadejście jesieni. Matsutake to klasa przewyższająca inne grzyby.

Czytaj: Entoloma hochstetteri to piękny, niebieski grzyb

Ile kosztują grzyby Matsutake?

Jeśli chcesz cieszyć się niepowtarzalnym, jesiennym smakiem grzybów Matsutake, będziesz musiał głębiej sięgnąć do kieszeni. Grzyby te sprzedają się za około 1000 USD (4300 zł) za 0,5 kg.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dlaczego grzyby Matsutake są tak drogie?

Ponieważ dochód rozporządzalny w Japonii wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad, w połączeniu ze wzrostem statusu grzyba w japońskiej kulturze, popyt na grzyby Matsutake stale rósł. Wyczerpywanie się siedlisk grzybów – lasów sosny czerwonej, które zostały zaatakowane przez węgorka sosnowca, inwazyjnego robaka pochodzącego z Ameryki Północnej – oznacza, że podaż grzybów stale się zmniejsza. Całkowite roczne zbiory w Japonii wynoszą obecnie poniżej 1000 ton.

Czytaj: Las samobójców w Japonii

Czy można jeść Matsutake na surowo?

Tak, grzyby Matsutake można jeść bez ugotowania, chociaż oczywiście zawsze powinieneś mieć pewność, że prawidłowo identyfikujesz grzyba przed połknięciem. Niektórzy koneserzy twierdzą, że jedzenie Matsutake na surowo to najlepszy sposób, aby naprawdę doświadczyć ich pełnego smaku i aromatu. Wskazane jest obranie łodygi i wyszorowanie lub obranie kapelusza w razie potrzeby oraz dokładne oczyszczenie grzyba.