Maya Angelou jako pierwsza czarnoskóra kobieta pojawiła się na amerykańskiej monecie

0
264
Maya Angelou została pierwszą czarnoskórą kobietą, która pojawiła się na monecie amerykańskiej. Źródło: Twitter

Poetka i aktywistka Maya Angelou jako pierwsza czarnoskóra kobieta pojawiła się na amerykańskiej monecie.

Poetka i aktywistka Maya Angelou jest pierwszą czarnoskórą kobietą, która pojawiła się na amerykańskiej monecie. Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą płacić monetą z wizerunkiem czarnoskórej kobiety.

Czytaj: Te kobiety zmieniły nasze życie na lepsze, ale nie zapisały się w historii

Monety z podobiznami wybitnych kobiet w USA

W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się czteroletni program, w ramach którego mennica będzie wydawać monety z wizerunkami wybitnych Amerykanek.

Cykl rozpoczął się od produkcji monety z podobizną Mayi Angelou – poetki, pisarki i aktywistki odznaczonej Narodowym Medalem Sztuk i Prezydenckim Medalem Wolności.

Twitter

Angelou jest autorką „I Know Why the Caged Bird Sings” i jest pierwszą postacią upamiętnioną w ramach programu American Women Quarters.

Mennica amerykańska „rozpoczęła wysyłkę pierwszych monet” z podobizną Angelou do amerykańskich dzielnic. Ćwierćdolarówka kosztuje 25 centów.

Mam zaszczyt zaprezentować pierwsze w naszym kraju monety obiegowe poświęcone uczczeniu amerykańskich kobiet i ich wkładu w historię Ameryki” – powiedział zastępca dyrektora Mennicy Ventris Gibson.

„Każdy kwartał 2022 roku został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlał rozpiętość i głębię osiągnięć świętowanych w ramach tego historycznego programu monetarnego. Maya Angelou, znajdująca się na rewersie tej pierwszej monety z serii, użyła słów, by inspirować i podnosić na duchu” – dodał.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Jestem dumna, że te monety upamiętniają wkład niektórych z najbardziej niezwykłych kobiet w Ameryce” – powiedziała pierwsza w historii kobieta Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen.

„Za każdym razem, gdy zmieniamy naszą walutę, mamy szansę powiedzieć coś o naszym kraju – co cenimy i jak postępowaliśmy jako społeczeństwo” – dodała.

Przez ostatnie 90 lat główna strona monety przedstawiała wizerunek George’a Washingtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, a druga strona orła. Nowe monety będą przedstawiać zasłużone kobiety na odwrocie.

Czytaj: Najbardziej wpływowa kobieta w historii

Angelou urodziła się w Missouri w 1928 roku. Była eseistką i poetką, która pracowała z takimi osobami jak Martin Luther King Jr. i Malcolm X i odegrała ważną rolę w ruchu na rzecz praw obywatelskich. Wygłosiła także wiersz na pierwszej inauguracji Billa Clintona. Zmarła w 2014 roku.