Mazurskie jeziora i krajobrazy z lotu ptaka

0
1561
Pojezierze Mazurskie to raj dla całej rodziny.

Pojezierze Mazurskie jest pełne atrakcji. Jest tam tak wiele jezior, że ciężko je wszystkie sfotografować.

Pojezierze Mazurskie to świetny kierunek dla wszystkich, którzy chcą być blisko natury, miłośników sportów wodnych, dla rowerzystów i dla ludzi, którzy lubią dużo spacerować na łonie natury.

Pojezierze Mazurskie rozciąga się w województwie warmińsko-mazurskim oraz w części podlaskiego. Powierzchnia Pojezierza Mazurskiego wynosi ponad 13 tys. km kw. To tu znajdziemy największe jezioro w Polsce – Śniardwy. Ale nie tylko! Są tam też duże jeziora, takie jak Niegocin, Mamry, Nidzkie, Roś i Tałty.

Czytaj: Te zamarznięte fale jeziora wyglądają jak szklane wydmy

Mazurskie jeziora z lotu ptaka

Mazurskie krajobrazy i jeziora wyglądają z lotu ptaka pięknie! Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia zrobione przy pomocy drona – z dużej wysokości wszystko wygląd jeszcze ładniej.

1. PASYM NAD JEZIOREM KALWA

worldisbeautiful.eu

Pasym to najstarsze miasto na Mazurach. To urokliwa miejscowość położona na półwyspie nad jeziorem Kalwa. Na zdjęciu widzimy bardzo charakterystyczną wieżę kościoła ewangelicko-augsburskiego z XV wieku.

2. JEZIORO MAMRY

worldisbeautiful.eu

Na tym zdjęciu mamy widok na Jezioro Mamry i wyspę Sosnówkę oraz w oddali Jeziora Kirsajty, Święcajty, Dargin. Widać również przystań Mamerki i Leśny Zakątek oraz początek Kanału Mazurskiego. A w lesie pośród drzew można dostrzec dachy niemieckich bunkrów z drugiej wojny światowej.

3. JEZIORO LELESKIE – BARDZO CZYSTE I GŁĘBOKIE

worldisbeautiful.eu

Jezioro Leleskie (Leleszki) jest głębokie na 49,5 m, to wyjątkowo czyste jezioro o bardzo dużej przejrzystości wody w okolicach Pasymia na Mazurach. Ze względu na krystaliczną wodę to jezioro jest lubiane przez nurków oraz turystów.

4. SZCZYTNO, JEZIORO DOMOWE DUŻE I MAŁE

worldisbeautiful.eu

Szczytno, miasto o bogatej historii, jest położone na granicy dwóch pojezierzy: mrągowskiego i olsztyńskiego. Na pierwszym planie widzimy Jezioro Domowe Duże, dalej Starówka z ratuszem oraz ruinami zamku krzyżackiego, a w głębi za starym miastem Jezioro Domowe Małe.

5. JEZIORO KISAJNO

worldisbeautiful.eu

Wyspy na jeziorze Kisajno na północ od Giżycka. Wszystkie te wyspy są objęte ochroną. Są na nich rezerwaty przyrody. Na zdjęciu Łabędzi Szlak – czyli zachodnia część jeziora.

6. PAŁAC W SORKWITACH I JEZIORO LAMPACKIE

worldisbeautiful.eu

Neogotycki Pałac w Sorkwitach w stylu angielskim malowniczo położony na przesmyku między Jeziorem Lampackim i Gielądzkim.

7. JEZIORO GIELĄDZKIE

worldisbeautiful.eu

Widzimy jezioro Gielądzkie i miejscowość Sorkwity na Pojezierzu Mrągowskim.

8. JEZIORO KIRSAJTY

worldisbeautiful.eu

Wschód słońca nad Jeziorem Kirsajty i Most Sztynorcki pomiędzy jeziorami Dargin i Kirsjaty.

9. JEZIORO SZTYNORCKIE I DARGIN

worldisbeautiful.eu

Jezioro Sztynorckie (niewielkie jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich) jest połączone z Jeziorem Dargin 170 metrowym kanałem Sztynorckim.

10. DUŻY OSTRÓW I GIŻYCKO

worldisbeautiful.eu

Największa wyspa na Kisajnie – Duży Ostrów i Giżycko w dali. Na zdjęciu widzimy więcej wysp: Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Mały Ostrów, Wielka Kiermuza, Dębowa Górka.

11. PAŁAC W SZTYNORCIE

worldisbeautiful.eu

Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy Lehndorffów w Sztynorcie. W oddali widać jeziora: Mamry i Kirsajty.

12. PRZYSTAŃ W SZTYNORCIE

worldisbeautiful.eu

Port jachtowy Sztynort to największa marina na Mazurach – może pomieścić nawet 600 jachtów. Są tu: kapitanat, kemping, pole namiotowe, sklepy, restauracje, bary, smażalnia ryb, tawerna, pensjonat, parking. W Sztynorcie jest również wodna stacja benzynowa, gdzie można zatankować jacht.

13. SILEC – JEZIORO I MIEJSCOWOŚĆ

worldisbeautiful.eu

Miejscowość Silec nad Jeziorem Silec w spokojnej i cichej części Mazur. Idealne miejsce na wypoczynek i raj dla wędkarzy!

14. RYN ORAZ JEZIORO RYŃSKIE I JEZIORO OŁÓW

worldisbeautiful.eu

Widok na Ryn, zamek, miasto, przystań i okolice z lotu ptaka. Z góry widać idealne położenie zamku na wzgórzu między dwoma jeziorami Ryńskim i Ołów. Ta strategiczna lokalizacja była zamieszkiwana przez ludzi już ponad 4500 lat p.n.e.

15. JEZIORO RYŃSKIE, MAZURY

worldisbeautiful.eu

Jezioro Ryńskie na Mazurach to polodowcowe jezioro rynnowe o długości 7 km i jest połączone z Jeziorem Tałty. Na zdjęciu widać przystanie jachtowe w Rynie.

16. JEZIORO TAŁTY

worldisbeautiful.eu

Jezioro Tałty to polodowcowe jezioro o długości 12 km. Jest najgłębszym rynnowym jeziorem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego maksymalna głębokość to 44 m. Na fotografii sferycznej widać Jezioro Ryńskie, Tałty i Notyst.

17. JEZIORO SASEK WIELKI, MAZURY

worldisbeautiful.eu

Sasek Wielki to duże jezioro o długości około 12,5 km i szerokości 2,5 km położone w okolicach Szczytna. Na fotografii sferycznej widać również miejscowość Trelkówko oraz jezioro Sasek Mały.

18. JEZIORO PLUSZNE MAŁE I WIELKIE

worldisbeautiful.eu

Dwa duże, połączone jeziora położone na Pojezierzu Olsztyńskim w okolicach Olsztynka – Pluszne Małe i Wielkie. Jezioro Pluszne Wielkie (to w dali) jest na prawdę duże – ma prawie 9 km długości, 1,9 km szerokości i 52 m głębokości. Jezioro mają pierwszą klasę czystości wód i jest objęte sferą ciszy. Na zdjęciu sferycznym widać rozległe Lasy Łańskie, które otaczają jeziora.

19. BRZEG MAZURSKIEGO JEZIORA

worldisbeautiful.eu

Brzeg mazurskiego jeziora na zdjęciu z drona. Taki spojrzenie pionowo z góry na przyrodę to bardzo ciekawa perspektywa.

20. JEZIORO DŁUŻEK

worldisbeautiful.eu

Jezioro Dłużek jest popularne wśród letników. Jezioro otoczone lasem jest długie na ponad 6 km, szerokie na 600 m i głębokie na 38,0 m. Na południowym brzegu jeziora od strony wsi Dłużek jest dużo domków letniskowych, pola namiotowe, liczne pomosty i kąpieliska.

21. MIKOŁAJKI – JEZIORA I CENTRUM MIASTA

worldisbeautiful.eu

Mikołajki tuż przed zachodem słońca w październiku. Niby jesień, a ciepło jak latem.

22. PRZYSTAŃ W MIKOŁAJKACH I ŚNIARDWY

worldisbeautiful.eu

Marina w Mikołajkach i w głębi po prawej największe jezioro w Polsce – Śniardwy.

Źródło i zdjęcia: worldisbeautiful.eu

Czytaj: ZAMROŻONE JEZIORO W MICHIGAN ZACZYNA PĘKAĆ. WYGLĄDA JAK Z OBRAZÓW