McDonald’s wycofuje się z Rosji po 32 latach

0
495
McDonald's podjął decyzję. Po 32 latach wycofuje się z Rosji. Zdjęcie: Pixabay

Koncern McDonald’s poinformował, że po ponad 30 latach na stałe opuści Rosję i zaczął sprzedawać swoje restauracje.

Ten ruch nastąpił po tym, jak w marcu tymczasowo zamknął swoje 850 punktów sprzedaży.

Gigant fast foodów powiedział, że podjął decyzję z powodu „kryzysu humanitarnego” i „nieprzewidywalnego środowiska operacyjnego” spowodowanego wojną na Ukrainie.

Otwarcie pierwszej restauracji McDonald’s w Moskwie w 1990 roku stało się symbolem odwilży w napięciach zimnej wojny.

Rok później upadł Związek Radziecki, a Rosja otworzyła swoją gospodarkę na firmy z Zachodu. Jednak ponad trzy dekady później jest to jedna z coraz większej liczby korporacji, które się wycofują.

„To skomplikowana sprawa, która jest bezprecedensowa i ma poważne konsekwencje” – powiedział dyrektor generalny McDonald’s, Chris Kempczinski.

„Niektórzy mogą argumentować, że zapewnienie dostępu do żywności i dalsze zatrudnianie dziesiątek tysięcy zwykłych obywateli jest z pewnością słuszne” – dodał.

„Ale nie można zignorować kryzysu humanitarnego spowodowanego wojną na Ukrainie. I nie można sobie wyobrazić Złotych Łuków reprezentujących tę samą nadzieję i obietnicę, która doprowadziła nas do wejścia na rynek rosyjski 32 lata temu. Biznes w Rosji nie jest już możliwy do utrzymania oraz nie jest zgodny z wartościami jakie wyznaje firma”.

McDonald’s zapowiedział, że sprzeda wszystkie swoje witryny lokalnemu nabywcy i rozpocznie proces „wycofywania” restauracji, co wiąże się z usunięciem ich nazwy, marki i menu. Zachowa swoje znaki towarowe w Rosji.

Sieć poinformowała, że jej priorytetami było zapewnienie, by 62 000 pracowników w Rosji nadal otrzymywało wynagrodzenie do czasu zakończenia sprzedaży oraz że mieli „przyszłe zatrudnienie u każdego potencjalnego nabywcy”.

McDonald’s powiedział, że odpisze opłatę w wysokości do 1,4 miliarda dolarów (1,1 miliarda funtów) na pokrycie wyjścia z inwestycji.

Czytaj: McDonald’s używa oleju spożywczego z frytek do napędzania ciężarówek

Pixabay

„To naprawdę koniec pewnej ery. Stałem w kolejce, kiedy pierwszy rosyjski McDonald’s otworzył się na moskiewskim Placu Puszkina w styczniu 1990 – dawno temu w ZSRR” – powiedział pewien mężczyzna.

„Przed restauracją było tak wielu ludzi, że wejście do środka zajęło trzy godziny. Cóż to były za emocje!” – dodał.

Te amerykańskie hamburgery, frytki i ciasta były symbolem objęcia Zachodu przez Moskwę. Gorące jedzenie, które pomoże zakończyć zimną wojnę.

Atak Rosji na Ukrainę wywołał międzynarodowe potępienie i sankcje. Tymczasem Kreml – jak zawsze – wymachuje palcem, oskarżając Zachód o planowanie upadku Rosji.

W marcu wiele międzynarodowych firm ogłosiło, że wstrzymuje działalność w Rosji, mając nadzieję, że sytuacja sama się rozwiąże i będą mogły ponownie się otworzyć.

Ale decyzja McDonald’s o sprzedaży i wycofaniu się pokazuje, że gigant fast foodów zdaje sobie sprawę, że rzeczy nie wrócą do normy i że to, co Kreml nazywa swoją „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, zmieniło sytuację na dłuższą metę.

McDonald’s to dopiero początek. Przewiduję, że zobaczymy dużo więcej globalnych marek opuszczających Rosję.

Czytaj: McDonald’s stworzył restaurację dla… pszczół!

Pixabay

Ten ruch nastąpił po tym, jak Renault ogłosiło, że sprzedaje swoją działalność w kraju. Francuska firma poinformowała, że jej 68% udziałów w producencie samochodów Awtowaz zostanie sprzedane rosyjskiemu instytutowi naukowemu, a jej udziały w Renault Rosja trafią do Moskwy.

Moskwa powiedziała, że rosyjskie aktywa Renault stały się teraz własnością państwa, co oznacza pierwszą nacjonalizację dużego zagranicznego biznesu od czasu inwazji na Ukrainę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W ubiegłym roku na Rosję i Ukrainę przypadło około 9% globalnej sprzedaży McDonald’s.

108 restauracji McDonald’s na Ukrainie pozostaje zamkniętych z powodu konfliktu, ale firma nadal wypłaca pełne pensje wszystkim swoim pracownikom.

McDonald’s początkowo spotkał się z krytyką za powolne wstrzymywanie działalności w Rosji, a niektórzy wzywali do bojkotu firmy, zanim zawiesiła działalność w marcu.

Setki międzynarodowych marek, w tym Starbucks, Coca Cola, Levi’s i Apple, opuściły Rosję lub zawiesiły tam sprzedaż od czasu inwazji tego kraju na Ukrainę w lutym.

Inne firmy, w tym Burger King i Marks and Spencer, twierdzą, że nie są w stanie zamknąć sklepów z powodu złożonych umów franczyzowych.