Meksykańska górska droga wymaga od kierowców jazdy po złej stronie drogi

0
311
Droga Cumbres de Acultzingo jest polecana kierowcom o mocnych nerwach. Źródło: YouTube

Pokonywanie ciasnych zakrętów na krętych górskich drogach jest wystarczająco skomplikowane, ale konieczność losowej jazdy po przeciwnej stronie drogi również sprawia, że jest to mylące i niebezpieczne.

Meksykański Cumbres de Acultzingo lub Acultzingo Heights to górzysty obszar w stanie Veracruz, przez który przebiega kręta droga, którą kierowcy ciężarówek uważali za trudną do pokonania ze względu na ciasne zakręty. Ponieważ duże pojazdy nie mogły zjechać na niektórych z tych zakrętów bez wjeżdżania na wewnętrzny pas i powodowania częstych wypadków, ktoś wpadł na pomysł zmiany pasów na tych trudnych odcinkach.

Jadąc Serra de Acultzingo, bo tak nazywa się tę drogę, trzeba nieustannie zwracać uwagę na oznakowanie drogi i jechać po złej stronie, gdy zostaniesz o to poproszony. Mówi się, że jest to najniebezpieczniejsza droga w stanie Veracruz.

Zanim będziesz musiał wykonać tak zwany „taniec pasa ruchu Acultzingo”, zobaczysz wyraźne znaki drogowe z napisem „Rozpoczyna się sekcja przeciwległego łuku”, wraz z oznaczeniami na asfalcie wskazującymi, że musisz przełączyć się na przeciwny pas.

Mimo to robienie tego w czasie rzeczywistym i obserwowanie pojazdów nadjeżdżających z przeciwnego kierunku jadących prosto na Ciebie sprawi, że Twoje serce zabije szybciej, gdy po raz pierwszy przejedziesz przez Acultzingo Heights.

Czytaj: Kraków inwestuje w kolejne elektrobusy

Droga ma ostre zakręty i strome zbocza. Jest również bardzo niebezpieczna ze względu na to, jak mylące mogą być jej oznakowania. Chwila nieuwagi za kierownicą może być śmiertelna. Kierowca musi być bardzo ostrożny, ponieważ im ciaśniejszy zakręt, tym mniejsza widoczność z przodu, dlatego pas musi zostać zmieniony na krótko przed wyruszeniem na linię. Jeśli jesteś zdezorientowany, może to być bardzo niebezpieczne. Zabrania się rozpraszania.

Specjalna linia strzałek wskazujących zmianę pasa została wykonana tak, aby dłuższe ciężarówki mogły pokonywać linię jednym ruchem. Zapobiega to utknięciu w martwym punkcie na drodze. Zapobiega również opuszczaniu odcinka przez transporty z dużym ładunkiem i powodowaniu poważnego wypadku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zmiany pasów zwykle pokrywają się z najciaśniejszymi zakrętami na Serra de Acultzingo, co ułatwia skręcanie ciężkim pojazdom, a według niektórych źródeł ta dziwaczna metoda faktycznie doprowadziła do zmniejszenia liczby wypadków na tej drodze.

Czytaj: Kręta droga z 600 zakrętami jest wyzwaniem dla kierowców

Chociaż pozornie zagmatwany system wydaje się działać zgodnie z przeznaczeniem, najlepiej radzić sobie z górskimi zakrętami Acultzingo w ciągu dnia i gdy mgła nie stanowi problemu, ponieważ widoczność znaków na pasie podczas mgły może być jak walka między życiem a śmiercią.

Czytaj: Droga D915 to najbardziej niebezpieczna droga na świecie

Prędkości jazdy na tej krętej drodze są zwykle bardzo niskie, ale zderzenie czołowe jest niebezpieczne w każdym przypadku, nie mówiąc już o górskiej drodze.

Czytaj: Droga Appijska ma ponad 2000 lat i nadal jest w użytkowaniu!