Meksykańskie wodospady Hierve el Agua wyglądają na skamieniałe

0
242
Hierve el Agua w Meksyku to jeden z najdziwniejszych wodospadów na świecie. Zdjęcie: Facebook/ACFlyAway

Trawertyn i baseny Hierve el Agua są prawdopodobnie jednym z najbardziej Instagramowych miejsc w Meksyku.

Hierve el Agua nie jest zwyczajnym wodospadem w Meksyku. Jest to zestaw oszałamiających formacji skalnych z trawertynu, które nadają mu wygląd zamrożonego w czasie wodospadu. Klify wznoszą się między 50 a 90 metrów od doliny i z daleka wyglądają jak zamarznięty wodospad.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Trawertynowe formacje skalne to jedne z najbardziej przyciągających wzrok atrakcji przyrody. Gorące źródła Mammoth i ich trawertyny są uważane za jedne z najpiękniejszych gorących źródeł na świecie. Pamukkale w Turcji to kolejna z najbardziej znanych trawertynowych formacji skalnych, które znajdują się wśród starożytnych rzymskich ruin Heliopolis.

Hierve el Agua. Zdjęcie: Facebook

Rozmiar i piękno Hierve el Agua

Trochę podobne do Pamukkale w Turcji, na górze znajdują się baseny, które idealnie nadają się na Instagram. Istnieje wiele naturalnych i sztucznych basenów, z których jeden znajduje się bardzo blisko krawędzi klifu.

  • Wysokość: ponad 50 metrów od dołu doliny

Słowo „Hierve” oznacza po hiszpańsku gotować (trochę mylące, ponieważ woda się nie gotuje). Temperatura wody mieści się tylko w zakresie około 22 do 27 °C.

Hierve el Agua składa się z dwóch trawertynowych formacji skalnych przypominających wodospad, które powstały na przestrzeni tysięcy lat. Formacje nie sięgają aż do dna doliny; jedna schodzi w dół około 12 metrów, a druga 30 metrów.

Formacje skalne Hierve el Agua:

  • Cascada Chica: 12 metrów długości, 60 metrów szerokości (oznacza „mały wodospad”)
  • Cascade Grande: 30 metrów długości, 90 metrów szerokości (oznacza „duży wodospad”)

Cascade Chica jest bardziej dostępna z dwóch wodospadów i jest najczęściej odwiedzana – nazywana jest również „Amfiteatrem”. Ma cztery źródła, a woda jest turkusowo-zielona ze względu na bogatą zawartość minerałów. Druga formacja, Cascada Grande, jest widoczna z Cascade Chica. Cascade Grande nie posiada sztucznych basenów.

Czytaj: Lotnisko z największym krytym wodospadem świata       

Odwiedzający to miejsce znajdą szlaki, które prowadzą zarówno do Cascada Chica, jak i Cascada Grande, a także na dno doliny, gdzie odwiedzający mogą podziwiać trawertyny.

Zdjęcie: Facebook

Formacja i wyjaśnienia naukowe

Formacje trawertynowe powstały ze źródeł słodkowodnych, które są bogate i przesycone węglanem wapnia (a także innymi minerałami). Te minerały osadzają się, gdy woda spływa w dół klifu, tworząc formacje trawertynowe. Jest to podobny naturalny proces do powstawania stalaktytów i stalagmitów w jaskiniach.

Czytaj: Cuevas del Drach, czyli Smocze Jaskinie na Majorce

Proces ten polega na przenikaniu wody deszczowej do gruntu, pochłanianiu dwutlenku węgla i formowaniu cząsteczek kwasu węglowego. Kwas następnie wchodzi w kontakt z podziemnym marmurem i częściowo rozpuszcza się w procesie, w którym powstaje wodorowęglan wapnia. Gdy woda wydobywa się z podziemia, a następnie nadmiar minerałów stopniowo opada, tworzy widoczne formacje skalne trawertynu.

Podobnie jak wiele innych źródeł bogatych w minerały na całym świecie, mają one reputację rzekomych właściwości leczniczych.

Co fascynujące, źródła te mają również znaczenie archeologiczne. Wokół źródeł odkryto system kanałów nawadniających, których historia sięga około 2500 lat. Te kanały irygacyjne zostały uznane za wyjątkowe w Mezoameryce.

Czytaj: Wodospad Jiulong – jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie

Zwiedzanie Hierve el Agua

Hierve el Agua znajduje się około 70 km na wschód od miasta Oaxaca i składa się z dwóch klifów. Dotarcie tam zajmuje około 1,5 godziny. Hierve el Agua jest na szczęście ponownie otwarte po tym, jak zostało zamknięte przez około półtora roku podczas pandemii. Zostało ponownie otwarte od listopada 2021 roku i po raz kolejny przyciągają odwiedzających z daleka.

Odwiedzający powinni pamiętać, że jest to dość odizolowany region Meksyku w trudnym terenie (droga może być kamienista i wyboista). Środowisko to głównie lasy dębowe, kaktusy i roślinność półpustynna. Doświadczenie zwiedzania Hierve el Agua różni się w zależności od pory roku – występują pory suche i deszczowe.

Czytaj: Wodospad, na który można wspiąć się gołymi stopami

Odwiedzający znajdą usługi dla odwiedzających Hierve el Agua, takie jak stoiska z jedzeniem, regularny basen i małe targi. Na miejscu znajduje się również restauracja i podstawowe zakwaterowanie.

Jeśli planujesz odwiedzić Hierve el Agua, warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem z Oaxaca. Podobno nierzadko zdarzają się zamknięcia dróg i blokady przez mieszkańców stanu jako forma protestu.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook