Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie lewitującą monetę

0
203
Polacy stworzyli pierwszą na świecie latającą monetę. (zdjęcie: Mennica Polska, facebook)

UFO MP-1766 to pierwszy na świecie lewitujący prawny i legalny środek płatniczy. Latająca moneta została wykonana na zlecenie Narodowego Banku Kamerunu, a wykonała ją Mennica Polska.

Nazwa tej innowacyjnej monety została zainspirowana jej podobieństwem do latającego spodka i możliwością powolnego obracania się w powietrzu niczym statek kosmiczny obcej cywilizacji.

Liczba 1766 odzwierciedla datę założenia Mennicy Polskiej oraz nominał monety: 1766 franków kameruńskich (11,70 zł).

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Lewandowski ma kilka okazyjnych ofert z Arabii Saudyjskiej

Jak się zapewne domyślacie, choć w Kamerunie można ją używać jako legalny środek płatniczy, wartość tego maleńkiego cudu inżynierii jest znacznie wyższa niż jego oficjalna nazwa. Przy limitowanej liczbie zaledwie 510 sztuk na całym świecie, cena UFO MP-1766 w przedsprzedaży wynosi ponad 1000 dolarów. Prototyp monety został zaprezentowany podczas zeszłotygodniowego Forum Technicznego w Berlinie i będzie dostępny wiosną przyszłego roku.

„Zastanawialiśmy się, czym tym razem zaskoczyć uczestników Forum Technicznego” – dyrektor działu technicznego i planowania produkcji Mennicy Polskiej, Łukasz Karda, powiedział Gazecie Wyborczej. „Zgromadziliśmy zespół ekspertów z różnych działów firmy, w tym marketingu i produkcji. Pomysł był spontaniczny: „Zróbmy latającą monetę”. Na początku brzmiało to jak dobry żart, ale z każdym dniem było jasne, że sprostaliśmy zadaniu. Znaleźliśmy odpowiednią technologię i wszystko zadziałało. Praca przebiegała sprawnie, produkcja przebiegała szybko.”

CZYTAJ: Znaleziono monety sprzed tysiąca lat zakopane w Polsce

Mennica Polska nie podała zbyt wielu szczegółów na temat technologii stojącej za UFO MP-1766, ale z nielicznych informacji, jakie posiadamy, wynika, że innowacyjna moneta ma wbudowany mały silnik, który jest aktywowany przez pole magnetyczne generowane pomiędzy monetą a specjalną podstawą, z którą jest dołączona. Dzięki temu srebrna moneta lewituje i powoli obraca się jak latający spodek.

Oprócz możliwości lewitowania i futurystycznego designu, UFO MP-1766 posiada również elementy fluorescencyjne, które świecą w ciemności, co zwiększa nieziemski efekt.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Ogromny sukces! 17-letni Polak mistrzem Europy! 

UFO MP-1766 to nie tylko obiekt latający, ale również świecący w ciemności – efekt ten został uzyskany dzięki wykorzystaniu farby fluorescencyjnej utwardzanej światłem UV. W celu pełniejszego podkreślenia walorów estetycznych w procesie produkcji zastosowano druk cyfrowy i selektywne powlekanie miedzią. 

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Sebastian Szymański najdroższym zawodnikiem w historii Fenerbahce

Mennica Polska jest jedynym w Polsce prywatnym podmiotem uprawnionym do produkcji monet i produktów inwestycyjnych oraz jedynym producentem monet okolicznościowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Aby UFO MP-1766 stało się prawnym środkiem płatniczym, a nie tylko lewitującym kawałkiem srebra, firma zdecydowała się na współpracę z „egzotycznym” bankiem centralnym.

Nie możemy po prostu stworzyć monety, która trafi do oficjalnego obiegu, ponieważ prawo emisji pieniędzy mają wyłącznie banki centralne” – powiedział Łukasz Karda. „Istnieje zatem model biznesowy polegający na kontaktowaniu się z nieco egzotycznymi bankami zagranicznymi, w tym przypadku Bankiem Kamerunu”.