Mercedes-Benz Vision EQXX – przyszłość już tu jest

0
240
Mercedes Vision EQXX – najbardziej pożądane auto elektryczne na świecie. Źródło: Twitter

Podczas gdy wiele samochodów koncepcyjnych pojawia się i znika, bardzo niewiele z nich wyszło poza etap prototypowania, a jeszcze mniej trafiło w drogę. To właśnie wyróżnia Mercedes-Benz Vision EQXX na tle innych samochodów.

Samochód Vision EQXX miał swoją premierę na targach CES w styczniu w Las Vegas, gdzie niemiecka marka samochodów twierdziła, że zademonstruje swoje technologiczne przewidywanie i sprawność w dziedzinie pojazdów elektrycznych.

Wygląd zewnętrzny

Źródło: Twitter

Niska krawędź natarcia, krótka maska, zgrabne błotniki i szerokie nadkola sprawiają, że przód Mercedesa Vision EQXX przypomina bardziej sportowy samochód.

Z długością 4,63 m i rozstawem osi 2,8 m mercedes przyszłości jest niewiele mniejszy od obecnej generacji Klasy C.

Czytaj: Ferrari wkracza w erę w pełni elektrycznych samochodów

W najnowszym modelu do cyfrowych reflektorów LED dołączono listwę świetlną LED o pełnej szerokości, a kultowy grill Mercedesa zastąpiono wzorem gwiazdy wkomponowanym w przedni zderzak. Logo Mercedesa jest wytłoczone na masce, aby zmniejszyć wagę i zachować maksymalną efektywność aerodynamiczną. Dodatkowo Mercedes dodał do EQXX lusterka zewnętrzne dziewiątej generacji i zaawansowane aerodynamiczne koła.

Dzięki staraniom inżynierów masa Vision EQXX wynosi 1750 kg – jak na współczesny samochód elektryczny to bardzo dobra wartość.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Twitter

Projektowanie wnętrz

Źródło: Twitter

Układ wnętrza samochodu stawia na prostotę i elegancję przy użyciu zaledwie kilku modułów. Świadczy o tym brak skomplikowanych geometrii i bezproblemowe wkomponowanie lekkich konstrukcji w estetykę wnętrz. Ogromny wyświetlacz o przekątnej 120,5 cm o rozdzielczości 8K obsługujący nawigację z grafiką 3D, który wypełnia całą szerokość deski rozdzielczej, przyciągnie Twoją uwagę, gdy zajrzysz do środka.

Mercedes dołożył również znacznych starań, aby we wnętrzu zastosowano materiały przyjazne dla środowiska. Materiały te obejmują jedwabopodobną tkaninę wykonaną z włókna Biosteel, wegańską skórę ze sproszkowanych włókien kaktusa, czy wykładzinę z bambusa.

Czytaj: Poznań: od sierpnia na Łazarzu płatne parkowanie będzie aż do 20:00

Wychodzenie poza granice

Oprócz zgrabnego kształtu i lekkiej konstrukcji, jego deklarowana sprawność układu napędowego na poziomie 95 procent również przyczynia się do imponującego zasięgu. Dodatkowo najnowszy model EQXX komfortowo porusza się po płaskim terenie bez utraty prędkości, dzięki zmniejszonym oporom mechanicznym i aerodynamicznym.

Finalnie dzięki niskiej masie, dobrej aerodynamice, wysokiej wydajności czy oponom Bridgestone o wyjątkowo niskich oporach toczenia Mercedes Vision EQXX może przejechać ponad 1000 km na jedn

Czytaj: Po raz pierwszy w Europie sprzedaż pojazdów elektrycznych pokonała samochody z silnikiem Diesla

Dodatkowo na dachu zamontowano panele solarne, które w normalnych warunkach zasilają m.in. system multimedialny, ale mogą także zapewnić dodatkowy zasięg 25 km. 

Samochód ten jest naprawdę imponujący i daje nadzieję na nowy rozdział w rozwoju samochodów elektrycznych.