Meteoryt Hoba – największy, jaki znaleziono na ziemi

0
589
Największym znanym meteorytem jest meteoryt Hoba, który spadł w Namibii w 1920 roku. Zdjęcie: Twitter

Wszyscy eksperci są zgodni co do tego, że meteoryt Hoba jest największym meteorytem, jaki do dziś znaleziono na Ziemi.

Meteoryt spadł około 20 km na zachód od miasta Grootfontein około 80 000 lat temu i nadal pozostaje w tym samym miejscu, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę wagę ponad 66 ton.

W 1920 roku rolnik Jacobus Brits orał pole w pobliżu Grootfontein w Namibii, kiedy jego pług nagle się zatrzymał. Zaciekawiony tym, na co wpadł, kopał w ziemi, aby znaleźć duży kawałek metalu.

Znalazł dziwną skałę, zarysował ją nożem i spostrzegł, że ten dziwny obiekt nie jest skałą i posiada metaliczny połysk. Naukowcy zidentyfikowali to jako olbrzymi meteoryt i usunęli ziemię wokół meteorytu.

Meteoryt Hoba. Zdjęcie: Twitter

66-tonowy meteoryt

Rolnik odkrył 66-tonowy meteoryt żelazny – największy pojedynczy meteoryt, jaki kiedykolwiek znaleziono i największy kawałek żelaza, jaki kiedykolwiek znaleziono w pobliżu powierzchni Ziemi. Ma kształt tabelaryczny.

Szacuje się, że głaz o powierzchni 2,70 x 2,20 m i wysokości 1 m spadł na ziemię 80 000 lat temu. Zawiera głównie żelazo (82%) i nikiel (16%) oraz śladowe ilości kobaltu i innych metali. Obfitość tlenków żelaza w glebie wokół meteorytu sugeruje, że podczas lądowania był on znacznie większy niż 66 ton i poniósł znaczne straty w wyniku utleniania.

Nazwano go „Hoba”, ponieważ został odkryty na farmie o nazwie „Hoba West” w górach Otavi.

Czytaj: „Maj Równości” w Krakowie – miasto chce przełamywać stereotypy

Zdjęcie: Twitter

Zaskakujące jest, że ten meteoryt nie jest otoczony kraterem. Obiekty tej wielkości powinny przebijać się przez atmosferę z bardzo dużą prędkością i uderzać w Ziemię z siłą wystarczającą do wysadzenia znaczącego krateru. Wokół miejsca powstania meteorytu nie ma żadnego krateru. Sugeruje to, że spadł na ziemię z mniejszą prędkością niż oczekiwano. Niektórzy naukowcy uważają, że płaski kształt obiektu może być odpowiedzialny za jego małą prędkość przy uderzeniu.

W marcu 1955 roku meteoryt Hoba został uznany za pomnik narodowy. Teren wokół meteorytu został przekazany Narodowej Radzie Zabytków w 1987 roku. Meteoryt cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Czytaj: Badacze odkryli, że sztylet króla Tuta został wykuty z meteorytu

Zdjęcie: Twitter

johannesfloe.com – Art to remember