Metro jadące przez budynek mieszkalny

0
659
Stacja Liziba znajduje się w bloku mieszkalnym w chińskim mieście Chongqing i stanowi część linii 2 metra. Źródło: Twitter

Metro pod drzwiami domu? Niesamowita linia metra przechodząca przez 19-piętrowy budynek w Chongqing w Chinach. W środku między 6. a 8. piętrem znajduje się stacja Liziba.

Władze podjęły decyzję o jednoczesnej budowie dworca i budynku mieszkalnego ponad 20 lat temu.

Zgodnie z planami budowy pociągi metra wjeżdżałyby do budynku na stację i dalej wyjeżdżały z budynku. Początkowo taki projekt był nie lada wyzwaniem, ponieważ był niespotykany w skali kraju.

Eksperci z Uniwersytetu Chongqing spędzili 2 lata na projektowaniu i opracowali plan oddzielenia systemów nośnych stacji i budynku o 20 centymetrów.

Innymi słowy, nawet gdyby rozebrano cały budynek, stacja pozostałaby nienaruszona. Pociągi metra przejeżdżające przez stację wyposażone są w ciche i odporne na wibracje gumowe opony, które zmniejszają hałas. Jak zapewniają, metro emituje hałas nie większy niż przeciętna zmywarka. Linia ta działa od grudnia 2004 roku.

Według oficjalnych danych, każdego dnia na stację Liziba przyjeżdża około 10 000 turystów, aby zrobić zdjęcia przejeżdżających przez budynek pociągów metra.

Czytaj: Nowojorskie metro w latach 70. i 80.

Twitter

Chongqing Metro lub Chongqing Rail Transit to 75-kilometrowy system szybkiego transportu, obsługujący miasto Chongqing w Chinach. Metro rozpoczęło działalność w 2005 roku i służy potrzebom blisko 32 mln osób.

Projekt jest częścią inicjatywy rządu chińskiego na rzecz rozwoju zachodnich regionów kraju. Jest to jeden z trzech systemów szybkiego tranzytu działających obecnie w regionie, pozostałe dwa to Chengdu Metro i Xi’an Metro. Dzienna liczba pasażerów metra to około 400 000 pasażerów.

Czytaj: Sztuka podziemna: kolorowe stacje metra w Sztokholmie

Chongqing jest nie tylko jednym z największych miast w Chinach, ale także jednym z najszybciej rozwijających się regionów. Ponieważ większość populacji jest zależna od autobusów, Chongqing zapewnia niezawodny i tani środek transportu, który odpowiada rozwojowi miasta.

– Nasze miasto jest bardzo gęsto zabudowane i znalezienie przestrzeni na nowe drogi i transport szynowy jest sporym wyzwaniem – powiedziano dziennikarzowi „The Mirror” w odpowiedzi na pytanie o tak niezwykłe ulokowanie stacji. Linia nr 2 to trasa monoraila, która ma ponad 31 km i łączy 25 stacji. Dziennie korzysta z niej ok. 234 tys. pasażerów.

Chińskie metro Chongqing otworzyło 20 stycznia dwa nowe odcinki linii 5 i pętli, zwiększając swoją sieć o 25,2 km.

Ukończenie południowego odcinka linii 5 zapewnia lepsze połączenia komunikacyjne dla mieszkańców dzielnic Jiulongpo i Dadukou i ma stymulować wzrost gospodarczy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter
Twitter