Mężczyzna zmienia płeć, aby otrzymać emeryturę rok wcześniej

0
560
Zdjęcie: Romain Dancre/Unsplash

Mężczyzna zmienia płeć, aby móc legalnie przejść na emeryturę i otrzymać emeryturę rok wcześniej.

Dzięki nowemu prawu Szwajcar mógł oficjalnie zmienić płeć, aby rok wcześniej mógł przejść na emeryturę i otrzymać wcześniej pieniądze.

1 stycznia 2022 r. w Szwajcarii weszło w życie nowe prawo, które pozwala każdemu mieszkańcowi Szwajcarii z „intymnym przekonaniem”, że nie należy do płci, do której jest zarejestrowany na zmianę płci. Wystarczy wizyta w urzędzie stanu cywilnego. Koszt zmiany płci bez zbędnych pytań, bez konieczności prowadzenia terapii hormonalnej czy nawet diagnozy lekarskiej czy dalszej biurokracji wyniesie jedyne 75 franków (323 zł).

Technicznie rzecz biorąc, miałyby istnieć regulacje uniemożliwiające jednostkom korzystanie z nowych zasad do niegodziwych celów, ale w rzeczywistości urzędnicy służby cywilnej „nie mają obowiązku weryfikowania intymnych przekonań zainteresowanych osób” i zwykle zakładają, że działają w dobrej wierze. Niestety nie zawsze tak jest…

Według szwajcarskiej gazety Luzerner Zeitung, komuś skorzystanie z nowego prawa w celu uzyskania korzyści finansowych zajęło tylko cztery dni. W Szwajcarii kobiety mogą legalnie przejść na emeryturę w wieku 64 lat, rok wcześniej niż mężczyźni. Starszy mężczyzna zdał sobie sprawę z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę i otrzymania emerytury, więc zdecydował się na to. Nienazwany mężczyzna rzekomo chwalił się swoim osiągnięciem, przyznając, że motywowały go wyłącznie względy finansowe, a nie fakt, że faktycznie identyfikował się jako kobieta.

Czytaj: Szwajcarka wynajmuje namiot na balkonie za 540 USD miesięcznie

Co ciekawe, obawy dotyczące tej właśnie możliwości wyraził w listopadzie 2021 r. Michel Montini z Federalnego Urzędu Sprawiedliwości, który ostrzegał, że „mężczyźni mogą ogłosić się kobietami tuż przed przejściem na emeryturę i odejść z pracy rok wcześniej”. I dokładnie tak się stało w tym przypadku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Po tym, jak wiadomość o tym wyczynie rozeszła się w Internecie, ludzie zaczęli identyfikować inne wady prawa, w tym możliwość obejścia przez młodych mężczyzn obowiązkowej służby wojskowej poprzez legalną zmianę płci. Zasadniczo mogą zmienić swoją płeć na papierze w wieku 17 lat, a potem, na początku życia, po prostu wrócić do oficjalnego bycia mężczyzną.

Gazeta Luzerner Zeitung skierowała sprawę do urzędnika stanu cywilnego, ale dopóki sędzia nie zdecyduje, czy mężczyzna bliski wieku emerytalnego, który pojawi się w urzędzie stanu cywilnego z wnioskiem o zmianę płci, postępuje w sposób „ewidentnego nadużycia”, mieszkaniec Szwajcarii może dowolnie zmieniać płeć.

Czytaj: Lustrzany dom pośród szwajcarskich gór