Mieszkańcy zjednoczyli się przeciw wycince drzew i pokazali kto tu rządzi

0
314

„Razem jesteśmy siłą”. Mieszkańcy zjednoczyli się przeciw wycince drzew i pokazali burmistrzowi, kto tu rządzi.

W wielu dużych miastach na całym świecie na masową skalę znikają tereny zielone.

Na miejscu zieleni powstają hipermarkety, bloki czy też drogi. Mieszkańcom często nie podobają się pomysły urzędników, ale nie robią nic, aby to zmienić bądź zatrzymać.

Każdy chce, aby w miastach było dużo zieleni. Nikt z nas nie marzy o miastach zalanych betonem i asfaltem.

Zieleń miejska pełni sporo ważnych funkcji, o których często zapominają pomysłodawcy innowacyjnych projektów. Do najważniejszych z nich należy funkcja ekologiczna, zdrowotna, rekreacyjną czy społeczna.

Czytaj: Spędzanie czasu wśród drzew pomaga w rozwoju mózgu dzieci

Warto także przypomnieć, że drzewa zmniejszają nagrzewanie się powietrzni asfaltowych latem. W miejscach występowania zieleni temperatury mogą być niższe nawet o połowę. A gdy jest naprawdę upalnie i gorąco, czuć różnicę wśród drzew i tam, gdzie nie ma ani jednego drzewka.

11 listopada 2019 roku rada pewnego rosyjskiego miasta zatwierdziła projekt budowy dworca autobusowego w dzielnicy Griboedovskiy. Głównym inwestorem projektu było Przedsiębiorstwo Transportu Pasażerskiego w Niżniewartowsku nr 1.

Nowy obiekt wyceniono na 200 milionów rubli. Zamierzano jak najszybciej ruszyć z budową. Pomysł ten bardzo nie spodobał się mieszkańcom Surguta. Byli zaniepokojeni tym, że przedsiębiorstwo pragnie wyeliminować z miasta kolejne tereny zielone.

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

15 listopada odbyło się spotkanie mieszkańców z zastępcą naczelnika miasta Aleksiejem Zherdiewem. Mężczyzna zapewniał, że projekt znacznie zmniejszy obciążenie ruchu w okolicy. Spotkanie z urzędnikiem nie przyniosło pozytywnych rezultatów. Mimo wielkich starań nie przekonał protestujących do swoich racji.

Mieszkańcy postanowili bardziej aktywnie sprzeciwić się zbliżającej się budowie. Około 300 osób przyszło w miejsce, gdzie miały ruszyć prace budowlane. Ludzie złapali się za ręce i otoczyli wielkim ludzkim łańcuchem cały park.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ze swoich ciał stworzyli tarczę chroniącą jedną z nielicznych zielonych stref w miasteczku. Masowy wiec został zauważony przez burmistrza Vadima Shuvalova, który opublikował w Internecie następujący wpis:

Błyskotliwy tłum, który zaprotestował przeciwko budowie dworca autobusowego w regionie Griboedovskaya, pokazał mi dwie rzeczy: po pierwsze: osoby z Surguta są silnymi i zjednoczonymi ludźmi, którzy kochają swoje miasto. Bardzo ich za to szanuję.

Po drugie: zdałem sobie sprawę, że chyba nie rozmawialiśmy wystarczająco dużo o tym projekcie, więc pojawiło się wiele spekulacji i plotek. Zaczniemy bardziej aktywnie informować ludność o planach rozwoju infrastruktury w mieście. Wszelkie transformacje wymagają dokładności, dialogu a czasem kompromisu. Zapraszam do wspólnego przedyskutowania planów budowy nowego dworca autobusowego.

Na razie, dzięki odważnej działalności mieszkańców inwestycja została wstrzymana. Nie wiadomo jednak czy na zawsze, czy tylko na pewien okres.