Naukowcy odkryli, że mieszkanie w pobliżu zielonych terenów zielonych zmniejsza ryzyko udaru mózgu.
Ich badania pokazują, że ludzie, którzy mieszkają w odległości mniejszej niż 300 metrów od zielonej przestrzeni, są o 16 procent mniej narażeni na udar.
„Ludzie, którzy są otoczeni większą ilością zieleni w miejscu zamieszkania, są chronieni przed wystąpieniem udaru” – powiedziała współautorka badania, dr Carla Avellaneda.
Wyniki wskazują, że istnieje wyraźny związek między poziomem zanieczyszczeń w atmosferze a ryzykiem udaru mózgu.
Na każde dziesięć mikrogramów na metr sześcienny dwutlenku azotu w powietrzu ryzyko wzrasta o 4% — a każdy dodatkowy mikrogram sześcienny sadzy w powietrzu zwiększa ryzyko o 5%. Oba są powiązane z ruchem samochodowym.
Te zagrożenia są wszechogarniające — na które nie ma wpływu Twój wiek, nawyki palenia ani czynniki społeczno-ekonomiczne.
Czytaj: Niezwykłe zjawisko naturalne – tęczowy park
Posiadanie dużej ilości terenów zielonych w pobliżu domu zmniejsza ryzyko udaru nawet o 16%.
Na potrzeby badania zespół przeanalizował narażenie 3,5 miliona ludzi w Katalonii w Hiszpanii na zanieczyszczenia atmosferyczne. Współpraca — kierowana przez Instytut Badań Medycznych Hospital del Mar i lokalną katalońską Agencję ds. Jakości i Oceny Zdrowia — wykorzystywała odniesienie geograficzne i projektowanie modeli do pomiaru narażenia na dwutlenek azotu i sadzę przy użyciu danych populacyjnych.
Wszyscy byli dorosłymi osobami, które nie doznały udaru mózgu przed rozpoczęciem badania.
Czytaj: Wystarczy 15 minut, aby poprawić nastrój, obniżyć ciśnienie krwi i zwiększyć wydajność mózgu
Naukowcy twierdzą, że w świetle ich odkryć opublikowanych w czasopiśmie Environment International zalecenia dotyczące poziomów tlenku azotu i drobnych cząstek stałych w atmosferze uważanych przez Unię Europejską za „bezpieczne” powinny zostać zaostrzone.
Uważa się, że życie w pobliżu wielu zielonych terenów pomaga ludziom ćwiczyć, zmniejszać stres i pomagać ludziom w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich z przyjaciółmi.
„Pomimo przestrzegania poziomów ustalonych przez Unię Europejską mamy do czynienia z paradoksem, że nadal istnieje zagrożenie dla zdrowia, takie jak to, które zidentyfikowaliśmy w tym badaniu, gdzie istnieje bezpośredni związek między narażeniem na zanieczyszczenia w naszym środowisku a ryzyko udaru mózgu” – powiedziała główna autorka badania, dr Rosa Maria Vivanco.
Czytaj: Spędzanie czasu wśród drzew pomaga w rozwoju mózgu dzieci
Naukowcy z Bostonu odkryli, że drzewa i gleba na najbardziej oddalonych obrzeżach miejskich obszarów leśnych i parków miejskich mogą również odgrywać większą rolę w walce ze zmianami klimatu, niż wcześniej sądzono, więc miasta każdej wielkości powinny nadal sadzić jak najwięcej drzew.
Czytaj: Drzewa i zieleń ograniczają przestępczość i poprawiają zdrowie