Jeśli masz niewytłumaczalne siniaki na ciele, oto 7 problemów zdrowotnych, które mogą być przyczyną.
Czy powinieneś się martwić, jeśli masz siniaki na skórze bez powodu? Dlaczego tak się dzieje? Jeśli masz siniaki, to dlatego, że naczynia włosowate są bardzo cienkie. Co to powoduje?
Zebraliśmy opinie lekarzy na temat tego, co naprawdę może się dziać w organizmie, jeśli często masz siniaki na skórze. Zwróć na to uwagę. Specjalista zajmujący się takimi problemami nazywany jest hematologiem.
7. Trening siłowy, podnoszenie ciężkich rzeczy
Podnoszenie ciężarów jest drugorzędną przyczyną siniaków. Oznacza to, że Twoje naczynia krwionośne są już słabe, a aktywność fizyczna daje tylko ostateczny szlif.
Jednak zbyt duża aktywność fizyczna może prowadzić do uszkodzenia nawet najzdrowszych naczyń włosowatych. Na przykład trening siłowy, na który nie jesteś jeszcze gotowy, może być niebezpieczny.
Nawet dzieci mogą mieć takie siniaki, ponieważ przepełnione plecaki szkolne, które ledwo można unieść, są obecnie dość powszechne.
Uważa się, że takie siniaki nie są zbyt groźne, ale jest to dowód na to, że przesadzasz z ciężarem.
Czytaj: Dwa dni grania na żywo na rzecz wrocławskich dzieci z onkologii
6. Przyjmowanie niektórych leków
Przyjmowanie niektórych leków wpływających na krew może prowadzić do pojawienia się siniaków, od prawie nieistniejących do całkiem poważnych. Najczęściej są one powodowane przez leki przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, zawierające żelazo lub przeciwastmatyczne.
Najczęstszym lekiem, który sprawia, że krew staje się bardziej płynna i może powodować siniaki, jest aspiryna.
Jeśli zauważyłeś związek między przyjmowaniem leków a stanem zapalnym skóry, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Możliwe, że będziesz musiał przerwać przyjmowanie leku, aby uniknąć krwawienia wewnętrznego.
5. Choroby krwi
Choroby krwi i naczyń mogą powodować siniaki. Żylaki, choroba Willebranda, małopłytkowość czy białaczka są często spowodowane problemami z krążeniem krwi.
Nie odkładaj wizyty u lekarza, zwłaszcza jeśli zauważyłeś inne niepokojące objawy: ból i opuchnięte nogi, krwawiące dziąseł, małe naczynka na ciele lub krwawienie z nosa.
4. Brak składników odżywczych
Witaminy, witaminy i jeszcze raz witaminy! Dbamy o to, aby nasze dzieci miały ich wystarczająco dużo, ale często o sobie zapominamy. Niektóre niewyjaśnione siniaki mogą być sygnałem, że organizmowi brakuje niezbędnych elementów.
Na przykład B12 bierze udział w produkcji krwi, witamina K odpowiada za krzepnięcie, a witamina C odgrywa istotną rolę w tworzeniu nowej tkanki. Bez tych witamin naczynia stają się bardzo kruche.
Kolejną bardzo ważną witaminą jest P. Bez niej produkcja kolagenu jest niemożliwa, więc naczynia stają się cienkie, co prowadzi do pogorszenia stanu skóry.
Równowaga żelaza jest bardzo ważna dla organizmu. Kiedy go brakuje lub jest go za dużo, naczynia włosowate pogarszają się.
Ale nie spiesz się z zakupem witamin – najpierw sprawdź niedobór witamin i popraw swoją dietę.
Źródłem witaminy P jest świeża zielona herbata, jabłka, dynia i czosnek. Witaminę K można znaleźć w bananach, jajkach, orzechach i tłustych rybach. B12 można znaleźć w wątrobie, rybach, serze i sałacie.
Czytaj: 10 znaków ostrzegawczych, że masz niski poziom witamin
3. Nierównowaga hormonalna
Hormonalne „huśtawki” są jedną z najczęstszych przyczyn siniaków. Mogą się pojawić, jeśli masz niski poziom estrogenu.
Taka sytuacja jest możliwa, jeśli przechodzisz menopauzę, przyjmujesz leki hormonalne lub jesteś w ciąży. Brak estrogenu znacznie osłabia naczynia krwionośne, a ściany naczyń włosowatych bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu.
2. Zmiany związane z wiekiem
Smutnym, ale naturalnym powodem według lekarzy jest wiek. Z wiekiem układ naczyniowy słabnie, a tkanki tracą elastyczność.
Należy zauważyć, że takie „związane z wiekiem” siniaki najczęściej pojawiają się na nogach. Ale pojawiają się z powodu nawet najsłabszego wpływu, którego młoda skóra nawet nie „zauważy”.
1. Cukrzca
Cukrzyca ma negatywny wpływ na proces krążenia, dlatego bardzo łatwo o siniaki. Siniaki mogą być objawem tej choroby na bardzo wczesnym etapie.
Inne objawy: często jesteś spragniony, rany goją się dłużej, szybko się męczysz, niewyraźnie widzisz i masz białe plamy na skórze.
Które siniaki są niebezpieczne, a które nie?
Przez większość czasu, zaraz po kontuzji, siniaki stają się czerwone. To jest kolor krwi pod skórą. Po pewnym czasie organizm zaczyna rozbijać krew, a siniak staje się czarny, niebieski, a nawet fioletowy. W ciągu 5 do 10 dni zraniony obszar powinien stać się żółty lub zielony. A ostatni etap to 10-14 dni po kontuzji, kiedy obszar staje się brązowy, a następnie staje się coraz jaśniejszy.
Uwaga: Zwykle siniaki znikają całkowicie w ciągu 2 tygodni od urazu. Jeśli więc widzisz kolory inne niż te, które opisaliśmy lub jeśli siniak nie znika po 2 tygodniach od jego pojawienia się, powinieneś udać się do lekarza.
Czy zauważyłeś kiedyś siniaki na swoim ciele, których nie potrafiłeś wyjaśnić?
johannesfloe.com – Art to remember