Miliarderzy w Europie są o 1 bilion dolarów bogatsi niż rok temu

0
469
Bernard Arnault, Francoise Bettencourt Meyers, Amancio Ortega. Źródło: Twitter/Forbes Europe

Bernard Arnault pozostaje najbogatszą osobą w Europie. Niemcy ponownie prowadzą w Europie z największą liczbą miliarderów na liście najbogatszych osób świata magazynu Forbes w 2021 roku.

Bogactwo europejskich miliarderów wzrosło do 3 bilionów dolarów, jak ustalił Forbes, ponieważ najbogatsi na świecie byli w dużej mierze chronieni przed finansowymi szkodami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa.

Forbes właśnie opublikował listę światowych miliarderów z 2021 roku, która obejmuje 628 europejskich miliarderów, w porównaniu z 511 europejskimi miliarderami w 2020 roku. Jako grupa są o 1 bilion dolarów bogatsi niż rok temu, co sugeruje, że rok pandemii okazał się lukratywny dla hiper-bogatych.

Francuski magnat dóbr luksusowych Bernard Arnault utrzymuje się na trzecim miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie, chociaż jego majątek o wartości 150 miliardów dolarów jest prawie dwukrotnie większy w porównaniu do roku poprzedniego. Wtedy miał na koncie 76 miliardów dolarów. Zarobił jeszcze więcej w wyniku wzrostu wartości akcji LVMH .

Hiszpański przedsiębiorca, założyciel firmy Zara, Amancio Ortega jest drugim najbogatszym człowiekiem w Europie, z 77 miliardami dolarów na koncie. Chociaż jest to o 20 miliardów dolarów więcej niż rok temu, w tym roku spadł na 11. miejsce na liście najbogatszych osób na świecie, w porównaniu z 6. miejscem w zeszłym roku, podczas gdy inni – głównie miliarderzy z USA – wyprzedzili jego zyski.

W tym roku w szeregi dołącza 80 nowych europejskich miliarderów, w tym dyrektor generalny Axel Springer, Mathias Doepfner (po otrzymaniu w prezencie prawie 1,2 miliarda dolarów akcji giganta medialnego od właściciela miliarderki Friede Springer) oraz założyciel Checkout.com, Guillaume Pousaz ze Szwajcarii, którego udział w prywatnej firmie zajmującej się płatnościami elektronicznymi jest wart szacunkowo 9 miliardów dolarów.

Inni, którzy wcześniej odpadli, wrócili na listę, w tym założyciel easyJet, Stelios Haji-Ioannou z Grecji i trzej niemieccy bracia, którzy założyli inkubator startupów technologicznych Rocket Internet – Oliver, Marc i Alexander Samwer.

Czytaj: 10 przedmiotów, które zanieczyszczają energię w Twoim domu i trzymają Cię z dala od bogactwa i szczęścia!

Od czasu publikacji listy na rok 2020 zmarło siedmiu europejskich miliarderów, w tym Olivier Dassault z Francji, Heinz Hermann Thiele z Niemiec, Benjamin de Rothschild ze Szwajcarii, Manuel Jove z Hiszpanii, Dmitry Bosov z Rosji, David Barclay z Wielkiej Brytanii i Arne Wilhelmsen z Norwegii. Petr Kellner, najbogatszy czeski miliarder, zginął w katastrofie helikoptera 27 marca – po tym, jak Forbes wydrukował listę, więc jego majątek w wysokości 17,5 miliarda dolarów jest wliczony w te liczby. Jest prawdopodobne, że jego majątek odziedziczą żona i dzieci.

Nie tylko nowi miliarderzy przyczynili się do wzrostu fortuny. Nie licząc nowicjuszy i miliarderów, którzy w tym roku odpadli i wrócili na listę, europejscy miliarderzy są łącznie o 797 miliardów dolarów bogatsi niż w zeszłym roku. Uwaga: w przypadku listy z 2020 roku, Forbes zmierzył wartość netto na podstawie cen akcji i kursów wymiany walut z 18 marca 2020 roku – co okazało się stosunkowo niskim punktem dla wielu światowych indeksów giełdowych i dla wartości euro w porównaniu do dolara. Aby obliczyć tegoroczną listę, Forbes wykorzystał ceny akcji i kursy wymiany z 5 marca 2021 roku.

Niemcy są nadal krajem europejskim z największą liczbą miliarderów, których jest 136 – o łącznej wartości 625 miliardów dolarów, przy czym 26 nowych miliarderów i 9 wróciło na listę, którzy odpadli w przeszłości.

W przeciwieństwie do Francji, w Niemczech to nie dobra luksusowe, ale tani handel detaliczny jest motorem wzrostu bogactwa. Spadkobiercy Aldi Beate Heister i Karl Albrecht Jr. są najbogatsi w Niemczech, z majątkiem netto 39,2 miliarda dolarów, ponieważ tani supermarket nadal zdobywa klientów na nowych terytoriach, takich jak Wielka Brytania Dieter Schwarz, właściciel supermarketów dyskontowych Kaufland i Lidl, jest największym zyskiem w dolarach w Niemczech. Jego majątek wzrósł od zeszłego roku o 17,1 miliarda dolarów do 36,9 miliarda dolarów, gdy wartość supermarketów wzrosła w czasie pandemii.

Czytaj: W Poznaniu rusza Gran Fondo Series

Francja jest ulubionym miejscem miliarderów, głównie dzięki sile jej sektorów luksusowego i modowego. W kraju jest 42 miliarderów o łącznej wartości 512,2 miliardów dolarów. Bernard Arnault z LVMH odnotował największy wzrost dolara w kraju. W Chanel bracia Alain Wertheimer i Gerard Wertheimer, wnukowie założyciela Pierre’a Wertheimera, również podwoili swój majątek z 17 do 35 miliardów dolarów w ciągu roku wraz ze wzrostem wartości największych luksusowych marek w Europie.

Dziesięciu najbogatszych miliarderów w Europie jest wartych łącznie 552 miliardy dolarów i dodało 216 miliardów dolarów do swoich szacunkowych wartości netto w latach 2020-2021.

Dziesięć najbogatszych ludzi w Europie w 2021 roku:

  1. Bernard Arnault. Francja. 150 miliardów dolarów
  2. Amancio Ortega Hiszpania. 77 miliardów dolarów
  3. Francoise Bettencourt Meyers Francja. 73,6 miliarda dolarów
  4. François Pinault France. 42,3 miliarda dolarów
  5. Beate Heister & Karl Albrecht Jr. Niemcy. 39,2 miliarda dolarów
  6. Dieter Schwarz Niemcy. 36,9 miliarda dolarów
  7. Giovanni Ferrero Włochy. 35,1 miliarda dolarów
  8. Alain Wertheimer France. 34,5 miliarda dolarów
  9. Gerard Wertheimer France. 34,5 miliarda dolarów
  10. Alexey Mordashov i rodzina Rosja. 29,1 miliarda dolarów

johannesfloe.com – Art to remember