Miliardy świetlików rozświetlają rezerwat przyrody w Indiach

0
239

Zobacz, jak miliardy świetlików jednocześnie rozświetlają rezerwat przyrody w Indiach.

Wiele osób, które dorastały poza ośrodkami miejskimi, ma miłe wspomnienia związane ze świetlikami. Widok tych magicznych owadów rozświetlających podwórka jest oznaką lata i przywołuje nostalgiczne chwile z dzieciństwa.

Ale czy kiedykolwiek widziałeś miliardy świetlików wystawiających pokaz świetlny tak wspaniały, że oświetlają cały las w tym samym czasie? Na szczęście Sriram Murali to zrobił – i udokumentował wszystko, aby świat mógł to zobaczyć.

Murali, który pracuje dla Google, przez ostatnie 10 lat pracował nad podnoszeniem świadomości na temat zanieczyszczenia światłem w wolnym czasie. A od kilku lat zwraca uwagę na świetliki. Te niesamowite owady nie są w rzeczywistości muchami, ale raczej chrząszczami, które potrafią latać. Wszystkie z 2000 gatunków świetlików mają organy wytwarzające światło, które emitują światło o 100% wydajności. Ta bioluminescencja pomaga w kojarzeniu, ponieważ przyciąga samice tego samego gatunku.

Czytaj: Zakwit glonów – naturalne zjawisko bioluminescencji

W bardzo rzadkich przypadkach świetliki mogą błyskać synchronicznie. Dzieje się tak tylko u niektórych gatunków i tylko wtedy, gdy występuje odpowiednie zagęszczenie świetlików. Więc kiedy Murali znalazł badanie z 2012 roku, w którym stwierdzono, że ten zsynchronizowany błysk ma miejsce w Rezerwacie Tygrysów Anamalai (Anaimalai Tiger Reserve, skrót: ATR) w Indiach, wiedział, że musi to zobaczyć na własne oczy. Po skontaktowaniu się z Rezerwatem Murali rozpoczął badania nad ekologią i ochroną tych świetlików.

Murali, który jest utalentowanym fotografem, filmowcem i gawędziarzem, wspomina szczególne uczucie, gdy po raz pierwszy zobaczył świetliki. „To było tak, jakbym wszedł do krainy snów”, mówi. „Często zastanawiam się, jak wyglądałoby życie na innych planetach we wszechświecie i czułem, że to zjawisko dało mi wgląd w to. To fascynujące, że tak mały insekt tak dobrze koordynuje pracę i daje wspaniały pokaz”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Poprzez fotografię i krótkie wideo Murali wprowadza nas w ten magiczny świat. To niewiarygodne, jak te małe żywe stworzenia przejmują przestrzeń – przestrzeń zdominowaną przez słonie i tygrysy w ciągu dnia. Ale w nocy to ich domena. Murali podkreśla, że fakt, że te świetliki są w stanie dobrze się rozwijać w tym środowisku, jest wspaniałym świadectwem prac konserwatorskich, jakie wykonała firma ATR.

Świetliki, które większość życia spędzają jako larwy, mają kluczowe znaczenie dla utrzymania zrównoważonego ekosystemu. Dzieje się tak, ponieważ larwy żywią się owadami o miękkim ciele, takimi jak ślimaki, ślimaki i dżdżownice w dużych ilościach. Niestety, liczba świetlików spada na całym świecie z powodu utraty siedlisk, sztucznego światła i stosowania pestycydów.

Czytaj: Francja zakazuje pestycydów, aby uchronić pszczoły

Więc jaka jest najlepsza rada Murali, aby zapewnić im bezpieczeństwo? „Aby pomóc populacjom świetlików na obszarach wiejskich i w miastach, ważne jest ograniczenie sztucznego oświetlenia i używanie tylko tego, co jest potrzebne, kiedy jest to potrzebne. Pomaga to również ptakom i wielu innym gatunkom nocnym. Utrzymanie przydomowego ogrodu zaprasza owady, którymi żywią się świetliki. Wszyscy możemy odegrać naszą niewielką rolę w przywracaniu wszędzie magii świetlików.”

Zobacz, jak miliardy świetlików synchronizują swoje błyski, aby oświetlić indyjski rezerwat tygrysów Anamalai.

Sriram Murali, członek grupy specjalistów ds. przetrwania gatunków świetlików IUCN, udokumentował ten rzadki moment.

Zdjęcie: Sriram Murali

Tylko kilka gatunków świetlików synchronizuje swoje błyski.

Zdjęcie: Sriram Murali

Robią to w ramach wezwania godowego, aby zwabić samice tego samego gatunku.

Zdjęcie: Sriram Murali