Miłość dla kobiety a miłość dla mężczyzny. Co robią z nami hormony?

0
714

Oksytocyna, zwana hormonem miłości, inaczej wpływa na kobiety, a inaczej na mężczyzn. Kolejne naukowe badania dowodzą różnic między nami.

Badacze z University of Haifa zaobserwowali, jak oksytocyna wpływa na kobiety i mężczyzn w kontekstach relacji z płcią przeciwną. Okazało się, że mężczyźni pod jej wpływem widzą relacje z kobietami jako przestrzeń do zdobywania i sprawdzania swoich sił w konkurencyjności, natomiast u kobiet ułatwia ona poczucie przynależności.

– Kobiece zachowania są bardziej wspólnotowe, rodzinne, podczas gdy mężczyźni podchodzą do relacji jak do poligonu doświadczalnego, na którym mogą się wykazać się swoimi umiejętnościami zdobywania. Związki też służą im do poprawy ich statusu społecznego – powiedział Simone Shamay, naukowiec prowadzący badania.

Czytaj: Nadmiar bodźców: sprawdź, jak uspokoić mózg

Kiedy zwiększa się wydzielanie hormonu miłości, oksytocyny?

Hormon miłości zwiększa się, gdy:

  • jesteśmy zakochani;
  • przytulamy się do bliskiej osoby;
  • przeżywamy orgazm.

Cytowane badania udowodniły, że oksytocyna poprawia zdolność interpretowania interakcji społecznych. Mężczyźni pod jej wpływem są bardziej skłonni, żeby zdobywać, a kobiety, żeby ulegać. – Decydują o tym czynniki biologiczne, głównie hormonalne – powiedział Shamay-Tsoory.

Co ciekawe, za sprawą oksytocyny można skomplikować sobie życie. Kiedy bowiem ludzie mówią: „To nic poważnego, to tylko seks”, niekoniecznie wiedzą, co mówią. Ten hormon może sprawić, że po takiej przygodzie bardzo trudno się rozstać. Nie do końca wiadomo, dlaczego ilość tego wydzielanego hormonu w wyniku podobnej stymulacji jest różna. A im więcej oksytocyny, tym większe ryzyko silnego przywiązania. I zasadniczo to dobrze, jednak tylko wtedy, gdy proces taki zachodzi u obojga partnerów.

Nie zapominajmy, że nawet naukowcy chcą wierzyć, że w miłości jest jeszcze jakaś magia, a nie tylko chemiczne procesy. Jestem zdecydowanie za tym stwierdzeniem. Bez znaczenia czy to za sprawą oksytocyny czy innego hormonu tak wspaniale czujemy się, gdy wtulamy się w osobę, którą kochamy lub gdy przeżywamy orgazm. Za to wszystko odpowiada miłość.

Czytaj: UWAŻACIE, ŻE KOBIETY TO SŁABA PŁEĆ? OTO DOWODY, ŻE JEST WRĘCZ ODWROTNIE!