Miód lepiej leczy kaszel i przeziębienie niż antybiotyki

0
358

Naukowcy z Oksfordu potwierdzili, że nierafinowany miód działa podobnie do antybiotyków, ale bez złych skutków ubocznych.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadziła badania mające na celu określenie prawdziwej mocy nierafinowanego miodu.

Czy możemy używać miodu zamiast konwencjonalnych antybiotyków? Według najnowszych ustaleń miód jest tak samo skuteczny jak antybiotyki, jeśli chodzi o leczenie kaszlu i przeziębienia.

Naukowcy dokonali przeglądu badań i porównali korzyści, jakie zapewnia miód. Zmierzyli jego moc wobec leków przeciwkaszlowych, przeciwhistaminowych i przeciwbólowych.

Wyniki wykazały, że miód nie ma skutków ubocznych, dodając, że jest skuteczniejszy w leczeniu objawów przeziębienia niż inne leki.

Czytaj: Miód i imbir są bardziej skuteczne niż antybiotyki!

pixabay.com

Miód złagodził kaszel o 44%. Nektar bogów był o 36% skuteczniejszy w zmniejszaniu częstotliwości kaszlu niż inne leki.

Naukowcy odkryli, że miód skraca okres rekonwalescencji infekcji górnych dróg oddechowych. Naukowcy z Oksfordu dokonali przeglądu 14 badań z udziałem 1761 uczestników.

„Miód wiązał się ze znacznie większym zmniejszeniem łącznej oceny objawów, częstotliwości kaszlu i nasilenia kaszlu” – czytamy w artykule w British Medical Journal.

Czytaj: Jad pszczół miodnych zabija komórki raka piersi w 60 minut

Czas zrezygnować z antybiotyków i zastosować naturalne alternatywy, aby złagodzić kaszel i przeziębienie.

„Ponieważ większość zakażeń górnych dróg oddechowych ma charakter wirusowy, przepisywanie antybiotyków jest zarówno nieskuteczne, jak i nieodpowiednie” – mówią naukowcy.

„Biorąc pod uwagę, że brak alternatywnych terapii i chęć zachowania relacji pacjent-lekarz są dwoma głównymi przyczynami przepisywania antybiotyków przez lekarzy rodzinnych, nasze odkrycie, że miód może być skuteczny, jest ważne. Miód to rozsądna alternatywa” – dodają naukowcy.

Miód skraca czas trwania objawów nawet o dwa dni. Nie zapominajmy, że miód jest substancją złożoną i jest wiele różnych rodzajów miodu. Każdy typ zapewnia charakterystyczne efekty.

„Miód jest często używanym środkiem świeckim, dobrze znanym pacjentom. Jest również tani, łatwo dostępny i ma ograniczone szkody”.

Miód jest bezpieczny w użyciu, ale należy go unikać, jeśli masz reakcje alergiczne. Niemowlęta poniżej 1 roku życia nie powinny go spożywać.

johannesfloe.com – Art to remember