Miód w Polsce – smaczna złota tradycja

0
207
Polska jest jedynym krajem w UE, który produkuje miód z dzikich uli w dziuplach. Zdjęcie: pl.freepik.com

Polska to raj dla miodu!

W Polsce miód uważany jest za rodzaj płynnego złota. To złoto jest więcej niż pyszne i ma zarówno fascynującą, jak i złożoną historię. Polski miód nie przypomina żadnego innego miodu.

Krótka historia polskiego miodu

Historia miodu w Polsce sięga tysięcy lat! Najstarszym archeologicznym dowodem istnienia miodu w Polsce jest ul wykonany przez człowieka wewnątrz wydrążonej kłody drzewa znalezionej na dnie Odry w Polsce. Szacuje się, że ta kłoda drzewa ma około 2000 lat!

Na przestrzeni dziejów w Polsce rodziny pszczół były kontrolowane przez właścicieli ziem królewskich. Kradzież miodu była uważana za przestępstwo, a tych, którzy zostali złapani, spotykały surowe kary.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Tradycje i kultura miodowa w Polsce

Historycznie pszczelarstwo w Polsce było jedną z odnoszących największe sukcesy gałęzi polskiej gospodarki. W 1775 roku, zyski z wosku pszczelego i miodu były ponad 30 razy większe niż z drewna.

Miód pitny to napój alkoholowy, który powstaje w wyniku fermentacji miodu z wodą. Tradycja wytwarzania miodów pitnych w Polsce sięga ponad 1000 lat. W tekstach dworskich z 966 roku odnotowano, że miodem pitnym raczyli się pierwsi królowie z dynastii Piastów.

Czytaj: Miód lepiej leczy kaszel i przeziębienie niż antybiotyki

Zdjęcie: pl.freepik.com

Polski miód w Europie

Tradycja pszczelarstwa w Polsce jest tak znacząca i chroniona, że została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ta lista służy do ochrony i promowania elementów dziedzictwa kulturowego na całym świecie.

Miód leśny uważany jest za najcenniejszy gatunek miodu w Polsce. Ten miód ma głęboki złoty kolor i ma nutę dymnego smaku. Polska jest obecnie jedynym krajem w Unii Europejskiej, który produkuje miód z dzikich uli w dziuplach.

Według stanu na 2018 roku, w Polsce było ponad 1,63 mln rodzin pszczół miodnych. W Polsce na kilometr kwadratowy przypada więcej rodzin pszczelich niż w jakimkolwiek innym kraju w Europie.

Czytaj: Francja zakazuje pestycydów, aby uchronić pszczoły

Pasieki i pszczelarstwo w Polsce

Pasieka to miejsce, w którym trzymane są pszczoły, a zwłaszcza zbiór uli, w których trzymane są pszczoły dla ich miodu. Pasieki znajdują się w bardzo mało znanych miejscach w Polsce. Na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie działa czynna pasieka pszczelarska. Pasieka ta powstała wśród krzaków i zarośli w budynku. Wiktor Jędrzejewski z warszawskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy Miejskich dba o pszczoły i pilnuje, żeby wszystko było pod kontrolą.

Na terenie Kancelarii Sejmu od 2015 roku znajduje się pasieka sejmowa. Ta pasieka powstała, aby zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół.