Polska to raj dla miodu!
W Polsce miód uważany jest za rodzaj płynnego złota. To złoto jest więcej niż pyszne i ma zarówno fascynującą, jak i złożoną historię. Polski miód nie przypomina żadnego innego miodu.
Krótka historia polskiego miodu
Historia miodu w Polsce sięga tysięcy lat! Najstarszym archeologicznym dowodem istnienia miodu w Polsce jest ul wykonany przez człowieka wewnątrz wydrążonej kłody drzewa znalezionej na dnie Odry w Polsce. Szacuje się, że ta kłoda drzewa ma około 2000 lat!
Na przestrzeni dziejów w Polsce rodziny pszczół były kontrolowane przez właścicieli ziem królewskich. Kradzież miodu była uważana za przestępstwo, a tych, którzy zostali złapani, spotykały surowe kary.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Tradycje i kultura miodowa w Polsce
Historycznie pszczelarstwo w Polsce było jedną z odnoszących największe sukcesy gałęzi polskiej gospodarki. W 1775 roku, zyski z wosku pszczelego i miodu były ponad 30 razy większe niż z drewna.
Miód pitny to napój alkoholowy, który powstaje w wyniku fermentacji miodu z wodą. Tradycja wytwarzania miodów pitnych w Polsce sięga ponad 1000 lat. W tekstach dworskich z 966 roku odnotowano, że miodem pitnym raczyli się pierwsi królowie z dynastii Piastów.
Czytaj: Miód lepiej leczy kaszel i przeziębienie niż antybiotyki
Polski miód w Europie
Tradycja pszczelarstwa w Polsce jest tak znacząca i chroniona, że została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ta lista służy do ochrony i promowania elementów dziedzictwa kulturowego na całym świecie.
Miód leśny uważany jest za najcenniejszy gatunek miodu w Polsce. Ten miód ma głęboki złoty kolor i ma nutę dymnego smaku. Polska jest obecnie jedynym krajem w Unii Europejskiej, który produkuje miód z dzikich uli w dziuplach.
Według stanu na 2018 roku, w Polsce było ponad 1,63 mln rodzin pszczół miodnych. W Polsce na kilometr kwadratowy przypada więcej rodzin pszczelich niż w jakimkolwiek innym kraju w Europie.
Czytaj: Francja zakazuje pestycydów, aby uchronić pszczoły
Pasieki i pszczelarstwo w Polsce
Pasieka to miejsce, w którym trzymane są pszczoły, a zwłaszcza zbiór uli, w których trzymane są pszczoły dla ich miodu. Pasieki znajdują się w bardzo mało znanych miejscach w Polsce. Na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie działa czynna pasieka pszczelarska. Pasieka ta powstała wśród krzaków i zarośli w budynku. Wiktor Jędrzejewski z warszawskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy Miejskich dba o pszczoły i pilnuje, żeby wszystko było pod kontrolą.
Na terenie Kancelarii Sejmu od 2015 roku znajduje się pasieka sejmowa. Ta pasieka powstała, aby zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół.