Mondelez, producent Oreo i Toblerone, zainwestuje w Polsce 4 mln złotych

0
222
Producent ciastek Oreo czy czekolad Milka planuje dużą inwestycję w Polsce. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Mondelez zainwestuje w Polsce około 1 mln dolarów ( 4 miliony złotych) w instalacje OZE.

Największy w Polsce producent czekolady, Mondelez Polska, zainwestuje 1 milion dolarów w instalacje fotowoltaiczne w swoich zakładach produkcyjnych w kraju.

Posunięcie to wpisuje się w strategię dotyczącą energii odnawialnej jej właściciela, amerykańskiego giganta cukierniczego Mondelez International, który w zeszłym miesiącu ponownie potwierdził swoje zaangażowanie w osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Iga Świątek przeszła do drugiej rundy Australian Open. Z kim zagra?

Inwestycja obejmie instalację paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW w trzech z siedmiu zakładów produkcyjnych Mondelez w Polsce i będzie jej towarzyszył program ograniczenia zużycia energii elektrycznej w elektrowniach.

Pierwsza z instalacji powstanie w zakładzie firmy w Skarbimierzu na południu Polski i będzie największą tego typu inwestycją Mondelez w Europie, o łącznej mocy 999 kWp.

To także pierwsza inwestycja w Polsce, która uzyskała zgodę na bezpośrednie połączenie energetyczne instalacji z fabryką na mocy nowych przepisów, które weszły w życie we wrześniu ubiegłego roku. Oznacza to, że energia elektryczna wytwarzana przez panele słoneczne będzie trafiać bezpośrednio do fabryki, a nie do wspólnej sieci energetycznej.

Oczekuje się, że instalacja zmniejszy ślad węglowy zakładu o prawie 800 ton metrycznych emisji CO2 rocznie. Dwie kolejne instalacje powstaną w pobliżu zakładów firmy w Bielanach Wrocławskich i Jankowicach pod Poznaniem.

„Inwestycja o wartości około 1 miliona dolarów to kluczowy moment w naszej strategii dotyczącej energii odnawialnej” – powiedział Roman Sitko, dyrektor generalny Mondelez Polska, cytowany przez Portal Spożywczy. „To także wyraz zaufania do naszego polskiego zespołu i wiary w potencjał fabryk w Polsce”.

Wśród słodkości produkowanych przez Mondelez w Polsce znajdują się czekolady Milka i ciastka Oreo, a także popularne lokalne produkty Delicje (ciasteczka w czekoladzie, nadziewane galaretką) i Prince Polo (batonik czekoladowy waflowy). Firma zatrudnia w kraju ponad 5000 pracowników.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Hubert Hurkacz triumfuje nad mistrzem US Open

Polska była w 2022 roku czwartym co do wielkości eksporterem wyrobów czekoladowych na świecie. W tym roku kraj ten był także największym na świecie eksporterem wafli i gofrów, z nieco ponad 15% światowym rynkiem.

W ostatnich latach, w Polsce nastąpił szybki rozwój odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza lądowej energii wiatrowej i słonecznej. W 2023 roku wytwarzały one około 26% energii elektrycznej kraju, w porównaniu z 19% w 2022 roku i 9% w 2015 roku. Jednak większość energii elektrycznej – 64% w 2023 roku – nadal jest wytwarzana z węgla.

CZYTAJ: Polska wyprodukowała rekordową energię wiatrową w Boże Narodzenie