Monkey Mia – Australijski raj, który codziennie odwiedzają delfiny

0
312
Zdjęcie: Facebook

Jeśli kiedykolwiek chciałeś zobaczyć delfina z bliska w jego naturalnym środowisku, a jeśli miałbyś więcej szczęścia to nawet ręcznie nakarmić go smacznym przysmakiem, nie ma na to lepszego miejsca niż Monkey Mia. To jedyna plaża w Australii, którą delfiny odwiedzają każdego dnia.

Dzikie delfiny z Monkey Mia, u wybrzeży Australii Zachodniej, zaczęły przyzwyczajać się do ludzi na początku 1960 roku, kiedy lokalni rybacy zaczęli rzucać im ryby. Wkrótce rozeszły się plotki o przyjaznych delfinach butlonos krążących wokół Monkey Mia, a wkrótce popularność kurortu osiągnęła nowy rekord wszech czasów.

Jednak w1980 roku badacze morscy zauważyli niepokojący trend – gdy dorosłe delfiny stały się bardziej zależne od ludzi w kwestii pożywienia, śmiertelność ich cieląt wzrosła. Sprawy potoczyły się tak źle, że według niektórych ekspertów 90 procent cieląt nie osiągnęło pełnoletności. Na szczęście władze ochrony przyrody zaczęły regulować karmienie delfinów.

Dziś tylko garstka delfinów codziennie odwiedza plażę Monkey Mia i są one karmione tylko ułamkiem swoich codziennych potrzeb, aby upewnić się, że nadal polują i nauczą swoje młode umiejętności niezbędnych do przetrwania. Szczęśliwi goście mogą karmić delfiny tylko pod nadzorem upoważnionego personelu.

Czytaj: Delfiny są w stanie wykryć płód u kobiet

Facebook

„Karmimy je tylko około 10% ich dziennego spożycia” – powiedział ABC News koordynator parku morskiego Luke Skinner. „Gwarantuje to, że nadal będą musiały same zdobywać pożywienie i polować na 90 procent ich źródeł pożywienia. Wychodzimy tam z wiadrem ryb, a jeśli okażą zainteresowanie, możemy im ofiarować pożywienie”.

Facebook

Delfiny, które każdego ranka odwiedzają Monkey Mia, przyciągają każdego roku ponad 100 000 turystów. I nie ma się co dziwić, ponieważ to jedyna taka plaża na świecie. Zwiedzający mogą zbliżyć się do delfinów, wchodzić z nimi w interakcje i poznawać je oraz ich otoczenie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Monkey Mia jest domem dla około dwustu delfinów butlonosych, ale tylko pięć dorosłych samic jest karmionych przez ludzi w ramach słynnego doświadczenia z delfinami Monkey Mia. Jeśli niektórzy ze stałych klientów przestają pojawiać się na dłuższy czas, inne dzikie delfiny są szkolone, aby codziennie odwiedzały plażę, ponieważ pokaz musi trwać.

Karmienie dzikich delfinów jest nieco kontrowersyjną kwestią, ponieważ badania sugerują, że może to negatywnie wpłynąć na wskaźniki urodzeń i przeżywalności zwierząt, ale są eksperci, którzy uważają, że doświadczenie delfinów Monkey Mia przynosi więcej korzyści niż zła i że każdy negatywny wpływ ma na jednostki, a nie na większą populację delfinów.

Czytaj: Przy wybrzeżu Luizjany dostrzeżono różowe delfiny!