Motyl monarcha został oficjalnie uznany jako zagrożony

0
383
Ukochane motyle monarchy są teraz wymienione jako zagrożone. Zdjęcie: Pixabay

Motyl monarcha, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych gatunków owadów, jest o krok bliżej wyginięcia po tym, jak został oficjalnie uznany za zagrożony ze względu na jego szybko malejącą liczbę.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) po raz pierwszy dodała pomarańczowo-czarnego migrującego motyla do swojej „czerwonej listy” zagrożonych gatunków i sklasyfikowała go jako „zagrożony”, a naukowcy ostrzegają, że motyle te mogą zostać zmiecione z naszej planety, jeśli nie zainterweniujemy.

Członkini IUCN, która kierowała oceną, Anna Walker, powiedziała: „Ludziom trudno jest wyobrazić sobie, że coś, co pojawia się na ich podwórku, jest zagrożone”.

IUCN szacuje, że około 22 i 77 procent gatunku (w zależności od metody pomiaru) wyginęło w ciągu ostatnich 10 lat w Ameryce Północnej.

„To niszczycielski spadek”, powiedział Stuart Pimm, ekolog z Duke University. „To jeden z najbardziej rozpoznawalnych motyli na świecie”.

„To, o co martwimy się, to tempo spadku” – powiedział Nick Haddad, biolog zajmujący się ochroną przyrody z Michigan State University. „Bardzo łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo szybko ten motyl może stać się jeszcze bardziej zagrożony”.

Haddad, który nie był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie listy, szacuje, że populacja motyli monarchów, które bada we wschodnich Stanach Zjednoczonych, od lat 90. zmniejszyła się o 85–95%.

W Ameryce Północnej miliony motyli monarchów podejmują najdłuższą migrację ze wszystkich znanych nauce gatunków owadów.

Po zimowaniu w górach środkowego Meksyku motyle migrują na północ, rozmnażając po drodze wiele pokoleń przez tysiące kilometrów. Potomstwo, które dociera do południowej Kanady, pod koniec lata rozpoczyna podróż powrotną do Meksyku.

„To prawdziwy spektakl i wzbudza taki podziw” – powiedziała Anna Walker, biolożka zajmująca się ochroną przyrody w New Mexico BioPark Society, która była zaangażowana w ustalenie nowego wpisu.

Czytaj: Dron wyglądający jak koliber nagrał 500-milionową kolonię pięknych motyli (WIDEO)

Mniejsza grupa spędza zimy na wybrzeżu Kalifornii, a wiosną i latem rozprasza się w kilku stanach na zachód od Gór Skalistych. Populacja ta odnotowała jeszcze bardziej gwałtowny spadek niż wschodni motyl monarcha, chociaż zeszłej zimy nastąpił niewielki wzrost.

Spadek liczby motyli monarchów wynika z kilku czynników.

Głównym z nich jest niszczenie siedlisk, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpiło nadmiernie.

Wiele pestycydów, w tym glifosat, stosowany w rolnictwie, zabija motyle monarchy, a także mlecz, roślinę, w której składają jaja.

Kryzys klimatyczny również znacząco się do tego przyczynił, ponieważ pożary i susze zabiły ich siedliska i inne rośliny, na których owady polegają, aby przetrwać.

Emma Pelton z organizacji non-profit Xerces Society, która monitoruje zachodnie motyle, powiedziała, że motyle są zagrożone utratą siedlisk i zwiększonym wykorzystaniem herbicydów i pestycydów w rolnictwie, a także zmianami klimatycznymi, według TIME.

„Są rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby pomóc”, powiedziała, w tym sadzenie mleczu, rośliny, od której zależą gąsienice.

Czytaj: We Wrocławiu powstały hotele dla owadów

Motyl monarcha. Zdjęcie: Pixabay

Dyrektor wykonawczy Towarzystwa Ochrony Bezkręgowców Xerces Scott Hoffman Black powiedział CNN: „Na szczęście jest jeszcze czas na działanie”.

Dodał: „Jesteśmy zachęcani przez tysiące osób, które postawiły sobie za misję pomoc monarchom poprzez sadzenie kwiatów mlecznych i nektarowych oraz ochronę tych zwierząt przed pestycydami”.

Konserwatorka Wendy Caldwell powiedziała również: „Myślę, że ta lista IUCN będzie nadal pomagać nam rozwijać tę dynamikę tylko poprzez generowanie świadomości, że motyle monarchy mają kłopoty.

„Potrzebują naszej pomocy i każdy ma swoją rolę do odegrania”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Obecnie ponad 147 500 gatunków znajduje się na Czerwonej (zagrożonej) liście IUCN, a naukowcy ostrzegają, że Ziemia przechodzi szóste masowe wymieranie, kierowane przez działalność człowieka.

Ponadto ponad 41 000 gatunków jest zagrożonych wyginięciem, a IUCN desperacko próbuje odwrócić szybki spadek bioróżnorodności.

Niemigrujące motyle monarchy w Ameryce Środkowej i Południowej nie zostały uznane za zagrożone.

Stany Zjednoczone nie wymieniły motyli monarchów w ustawie o zagrożonych gatunkach, ale kilka grup ekologicznych uważa, że powinny one zostać wymienione.