Mount Thor – najwyższa pionowa ściana skalna na świecie

0
1610
Góra Thor oferuje najbardziej stromy pionowy spadek na świecie! Ma 1250 metrów wysokości i 105 stopni nachylenia. Zdjęcie: Twitter

Nazwana na cześć nordyckiego boga piorunów, góra Thor jest najwyższą pionową ścianą skalną na świecie, co czyni ją również jedną z najtrudniejszych do zdobycia formacji skalnych.

Część Parku Narodowego Auyuittuq, na odległej Wyspie Baffina w północnej Kanadzie, góra Thor nie jest najwyższym szczytem parku, ale zdecydowanie jest najbardziej onieśmielającym, szczególnie patrząc od zachodu.

Jest to skalna ściana o wysokości 1250 metrów, co czyni ją najdłuższym pionowym spadkiem na świecie.

Ale tak naprawdę góra Thor jest bardziej stroma niż pionowa, ponieważ ma 105 stopni. Wielu próbowało wspiąć się na tego potwora od lat, ale dziesiątki wspinaczy skalnych zawiodło się, aż w 1985 roku Amerykanin w końcu dotarł na szczyt, pod koniec wyczerpującej 33-dniowej wspinaczki.

Góra Thor. Źródło: Twitter

Donald Morton i Lyman Spitzer jako pierwsi dotarli na szczyt góry Thor w 1965 roku, ale poszli łatwą drogą, po wschodniej stronie.

Zachodnia ściana zajęła kolejne dwie dekady i ponad 30 nieudanych prób podboju.

Czteroosobowy zespół amerykański po raz pierwszy wspiął się po stromym, zachodnim zboczu góry Thor w 1985 roku, stawiając czoła ryzyku braku zapasów, spadających kamieni i innych niebezpieczeństw. Historyczna wspinaczka trwała 33 dni.

Piknik pod wiszącą skałą. góra Thor, 2002. Fot. Michał Bulik. Źródło: Instagram

Góra Thor jest powszechnie uważana za jedną z najtrudniejszych skał do wspinaczki, nie tylko ze względu na jej stromość, ale także ze względu na fakt, że jest wykonana z granitu, twardego i śliskiego materiału, oraz braku uchwytów i nacięć dla stóp.

Czytaj: Szklany pociąg pośród kanadyjskich gór!

Góra Thor. Źródło: Instagram

Mimo że Park Auyuittuq ma wyjątkowy zakaz skakania, ze względu na trudność interwencji medycznej na odludziu, góra Thor jest bardzo popularna wśród skoczków BASE. Rzucenie się ze szczytu najwyższej pionowej ściany skalnej na świecie jest najwyraźniej warte tego ryzyka.

Góra Thor. Źródło: Instagram

Jeśli zastanawiasz się, jak wysoka jest faktycznie góra Thor, wyobraź sobie trzy wieżowce Empire State Buildings ułożone jeden na drugim.

johannesfloe.com – Art to remember