Mowa ciała – pozycja mocy naprawdę działa!

0
685

Jeśli staniesz jak Wonder Woman lub Superman, czy poczujesz się silniejsza/y? Czy rzeczywiście będziesz silniejsza/y?

Otóż tak! Pozycja mocy naprawdę działa! Dominująca postawa stosowana przez Theresę May, Elona Muska i Beyoncé sprawia, że zachowujesz się pewniej, potwierdzają najnowsze badania.

Jeśli cierpisz na brak pewności siebie w pracy, nowe badanie może zachęcić Cię do zmiany postawy.

Naukowcy twierdzą, że przyjęcie „pozy mocy” sprawia, że czujesz się i zachowujesz pewniej.

Psychologowie badają to od dziesięcioleci. W końcu umysł i ciało są ze sobą splecione. To, jak stoisz lub siedzisz, może dać ci informację zwrotną na temat tego, jak się czujesz, a Twoje uczucia często ujawniają się w sposobie, w jaki prezentujesz swoje ciało.

Jedno wpływowe badanie opublikowane w 2010 roku sugeruje, że pozycje siłowe – pozycje ciała, takie jak szeroka postawa z rękami na biodrach podczas stania lub splatanie dłoni za głową i stawianie stóp na biurku podczas siedzenia – zwiększają poziom męskiego hormonu płciowego testosteronu i obniżają poziom kortyzolu, głównego hormonu stresu. Wysoki poziom testosteronu i niski poziom kortyzolu są powiązane z nieustraszonością, podejmowaniem ryzyka i niewrażliwością na kary. Od tego momentu naukowcy założyli, że pozowanie z mocą może wpływać na to, jak ludzie się czuli, jak się zachowywali i jak inni ich postrzegali.

Te odkrycia przyciągnęły ogromną uwagę poza laboratorium. Pozowanie w pozycji mocy było reklamowane jako sposób na poprawę własnego życia, a pomysł ten wystartował w kulturze popularnej. Celowe przyjęcie postawy silnej osoby może dać ci pewność siebie i wygląd silnej osoby.

Jednak w następnych latach niektórzy badacze nie byli w stanie odtworzyć oryginalnych ustaleń, gdy próbowali powtórzyć eksperymenty. Główna autorka oryginalnego badania przyznała się do błędów i zdystansowała się od nich. Od tego czasu toczy się gorąca debata na temat tego, czy angażowanie się w pozy władzy naprawdę coś robi. I są nowe wyniki.

Na podstawie dziesiątek badań naukowcy sugerują, że jest coś w idei póz władzy, nawet jeśli w przeszłości badania były przesadzone.

Czytaj: W Krakowie otwiera się Królicza Kawiarnia

Szeroko rozstawione nogi i wyprostowana pierś – taka właśnie pozycja była powszechnie używane przez polityków i celebrytów, w tym Theresę May, Elona Muska i Beyoncé.

Beyonce. Źródło: Twitter

Jak sama nazwa wskazuje, pozy władzy polega na staniu w pozycji dominacji, nawet jeśli nie czujemy się pewnie.

Osoby przyjmując pozycję mocy stojąc lub siedząc potrafią zająć dużo miejsca – naukowcy wyjaśnili w artykule w The Conversation.

„Pozą o małej mocy byłoby skrzyżowanie nóg i złożenie rąk w pozycji stojącej lub pochylenie głowy i trzymanie rąk na kolanach w pozycji siedzącej”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Poprzednie badania dostarczyły mieszane wyniki dotyczące tego, czy pozycja mocy rzeczywiście wpływa na Twoją pewność siebie, czy nie.

Aby rozstrzygnąć debatę, naukowcy z Uniwersytetu Martina Luthera w Halle-Wittenberg, Uniwersytetu w Bambergu i Uniwersytetu Stanowego Ohio przeanalizowali dane ze 130 eksperymentów z udziałem 10 000 uczestników.

„Wczesne badania nad pozycjami ciała sugerowały, że angażowanie się w pewne niewerbalne pokazy może prowadzić do zmian w samoopisie, zmiennych behawioralnych i fizjologicznych zależnych” – napisali naukowcy w swoich badaniach opublikowanych w Psychological Bulletin.

Czytaj: Budowanie pewności siebie

„Mimo to pojawiła się ostra krytyka dotycząca powtarzalności tych efektów.”

„Aby ustalić, jakie efekty są uzasadnione, przeprowadziliśmy przegląd metaanalityczny dotyczący badań pozycji ciała.”

Analiza ujawniła związek między pozowaniem władzy a bardziej pozytywną percepcją siebie i zachowania.

Stwierdzono na przykład, że uczestnicy byli bardziej wytrwali w wykonywaniu zadań podczas przyjmowania pozy władzy.

Dotyczyło to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, i różnych grup wiekowych.

Wcześniejsze badania sugerowały, że przyjęcie pozycji mocy sprawia, że czujesz się silniejszy i obniżą się Twój poziom kortyzolu, hormonu wskazującego na stres.

Jednak naukowcy nie znaleźli żadnego związku między pozą mocy a poziomem hormonów.

„Odkrycia dotyczące fizjologicznych skutków pozycji mocy nie są solidne i nie zostały powtórzone przez niezależne grupy badawcze” – mówi profesor Astrid Schütz, autorka raportu z badań.

Czytaj: Podstawowe ćwiczenia na zwiększenie poczucia pewności siebie

Naukowcy podkreślili również pewne ograniczenia w poprzednich badaniach nad pozowaniem mocy.

Większość badań nie obejmowała grupy kontrolnej, a zamiast tego uczestników poproszono po prostu o przyjęcie postawy władzy lub bardziej uległej, zgarbionej postawy.

Robert Körner, autor badania, wyjaśnił: „Z tego powodu nie można powiedzieć, skąd biorą się różnice, ponieważ tylko jedna z tych dwóch pozycji może mieć wpływ”.

Tymczasem prawie wszystkie badania przeprowadzono w społeczeństwach zachodnich, wykształconych, uprzemysłowionych, bogatych i demokratycznych (WEIRD).

Pozycja władzy zyskała sławę w 2012 roku, kiedy psycholog społeczny, profesor Amy Cuddy, przedstawiła Ted Talk o tym, jak język ciała kształtuje to, kim jesteśmy.

Po prawe Amy Cudy. Źródło: Twitter

Profesor Cuddy twierdziła, że pozy fizyczne wyrażające moc mają ważne implikacje psychologiczne i fizjologiczne.

Czytaj: Jaki jest klucz do wychowania pewnych siebie dzieci?

Wymieniła kilka pozycji do wykorzystania w miejscu pracy, aby dodać Ci pewności siebie i zwiększyć wydajność w pracy.

Obejmuje to „Obama” – stawianie stóp na stole i krzyżowanie rąk za głową podczas rzucania pomysłów – oraz Wonder Woman – stojącą z rozstawionymi nogami i trzymającą się za biodra podczas rozmowy z szefem.

Czytaj: 8 rzeczy, które świadczą o tym, że nie wierzysz w siebie